اگر بخواهیم از اتریش بگوییم و این کشور زیبا را توصیف کنیم باید حواسمان به زیبایی‌های طبیعی و طبیعت بکرش بسیار جمع باشد. اتریش، جنگلی‌ترین کشور اروپا با طبیعتی چشمگیر، سنت‌های غنی، استاندارد بالای زندگی، اقتصاد قوی و زیرساخت‌های توسعه‌یافته‌اش مقصد مهاجرتی بسیاری از افراد جهان است. برای مهاجرت به این کشور زیبا راه‌های مختلفی وجود دارد. مهاجرت از طریق اخذ ویزای استارتاپ اتریش یکی از این راه‌ها است.

استارتاپ در اتریش

مهم‌ترین مسئله‌ای که هر مهاجر با آن روبه‌روست شغل و کسب درآمد در کشور جدید است. داشتن یک کسب‌وکار و کارآفرینی در اتریش بسیار ساده است. اگر فرد، شهروند و تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد، فقط کافی است که شرکت خود را در این کشور تأسیس نماید. ولی اگر از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا به این کشور مهاجرت می‌کند، روند کاری کمی متفاوت است. استارتاپ‌ها شرکت‌های دانش‌بنیانی هستند که ایده‌های نوینی دارند و امروزه تأسیس و راه‌اندازی آن‌ها در اکثر کشورها رواج یافته است. کشور اتریش نیز همین‌گونه است و می‌توانید به آینده‌ی خود در این کشور خوش‌بین باشید.

اتریش امروزه به‌عنوان یکی از مراکز مهم رشد و توسعه اقتصادی در جهان شناخته‌شده است. به‌خاطر عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، مسیری بسیار عالی برای توسعه و پیشرفت افراد در حوزه شینگن محسوب می‌شود. این کشور سیستمی جامع و یکپارچه برای حمایت از شرکت‌های استارتاپی و نوبنیان دارد تا بتواند افراد را برای تأسیس این شرکت‌ها به‌سوی اتریش جذب نماید. اتریش با حمایت‌های مالی و وام‌هایی که برای این موضوع اختصاص داده است، از بنیان‌گذاران سیستم‌های استارتاپی در کشور خود حمایت می‌کند. در کنار حمایت‌های مالی از طرف دولت، اتریش محیطی امن و شرایطی مناسب برای کسب‌وکار دارد و دسترسی آسان به بازارهای جهانی از طریق آن امکان‌پذیر است.

مهاجرت به اتریش از طریق استارتاپ

مهاجرت به اتریش از طریق استارتاپ و رسیدن به اقامت اتریش یکی از روش‌هایی است که به سبب آن، ‌هم فرد مهاجرت کننده می‌تواند کسب‌وکار خود را در یک کشور توسعه‌یافته راه‌اندازی کند و در آنجا ساکن شود و هم کشور اتریش می‌تواند از نیروی انسانی، تخصص، مهارت و سرمایه افراد متبحر و متخصص به نفع اقتصاد خود استفاده کند. گرفتن این نوع ویزا از اتریش مناسب افرادی است که بسیار خلاق هستند و سعی دارند با استفاده از این خلاقیت خود، گره را از کار افراد جامعه باز کنند. یا انجام کارها را آسان‌تر کنند و برای مشکلات و مسائل راه‌حلی بیابند.

ویزای استارتاپ اتریش

یکی از معروف‌ترین روش‌هایی که از طریق آن، افراد می‌توانند اقامت اتریش را به دست آورند و از امکانات زندگی در این کشور پیشرفته بهره‌مند شوند ویزای استارتاپ اتریش است. ازآنجایی‌که کشور اتریش برای افرادی که اقدام به کارآفرینی در اتریش می‌نمایند و اقتصاد این کشور را رونق می‌دهند، تسهیلات خوبی را ارائه می‌نماید، نسبت به اعطای ویزای استارت‌آپ حساس است و شرایط سخت‌گیرانه‌تری نسبت به سایر کشورها دارد. همین سخت‌گیری‌ها باعث جذب افراد توانمند شده است.

مزایای ویزای استارتاپ اتریش

گرفتن ویزای استارتاپ اتریش شرایط مطلوبی را برای کارآفرینان فراهم می‌کند که بتوانند هم به بازارهای اتحادیه اروپا و بازارهای جهانی دسترسی داشته باشند و هم از کمک‌های مالی و وام‌های بعضاً بلاعوض برای گسترش کسب‌وکارشان استفاده نمایند. ازجمله آژانس‌های تبلیغاتی که به کارآفرینان در امر ایجاد startup در اتریش کمک می‌کنند، می‌توان به آژانس‌های AWS و FFG اشاره کرد. شتاب‌دهنده‌ها و انکیوباتورهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارند و فعالیت می‌کنند. اخذ ویزای استارت‌آپ اتریش مهاجرت به اتریش و دریافت اقامت این کشور را از طریق روش ثبت شرکت در اتریش فراهم می‌نماید.

طرح تجاری یا بیزینس پلن در ویزای استارتاپ اتریش

کشور اتریش یکی از کشورهایی است که برای اعطای ویزای استارتاپ، شرایط متقاضی را به‌دقت بررسی می‌نماید. هر کسب‌وکاری برای اینکه مسیر موفقیت را به‌درستی و به‌راحتی طی کند، نیاز دارد که از یک طرح تجاری یا یک بیزینس پلن قوی برخوردار باشد. دولت اتریش تنها طرح‌هایی را قبول می‌کند که توجیه اقتصادی خوبی داشته باشند، نوآورانه و خلاقانه باشند و بتوانند این کشور را در آینده در امور اقتصادی یاری رسانند. برای اخذ ویزای استارت‌آپ اتریش یک طرح تجاری یا بیزینس پلن خوب و مناسب خصوصیات و شرایط زیر را باید دارا باشد:

 • طرح باید به‌صورت واضح و دقیق بیان کند که روش درآمدزایی استارتاپ موردنظر چگونه خواهد بود.
 • روش‌هایی که از آنها طریق این استارتاپ توسعه خواهد یافت، باید بیان شود.
 • زمان‌بندی دقیق و کامل از ابتدای شروع به کار تا مرحله توسعه در بازارهای جهانی باید تدوین‌شده باشد.
 • بیزینس پلن باید مراجع نظارت‌کننده را متقاعد نماید که این استارتاپ قادر به اشتغال‌زایی است و باعث رشد اقتصادی کشور از طریق روش‌های قانونی و صحیح خواهد شد.

بیزینس پلن برای ویزای اتریش

جهت اخذ ویزای استارت‌آپ اتریش نوشتن یک بیزینس پلن درواقع کار بسیار راحتی نیست و نیاز به‌دقت و مهارت خاص دارد. در واقع بهتر است که طرح‌ تجاری به کمک یک تیم نوشته شود. این تیم می‌تواند متشکل از متخصصانی در زمینه امور مهاجرت و متخصصان ایجاد کسب‌وکار، به همراه متخصصانی در زمینه کاری که قرار است استارتاپ موردنظر در آن کار کند باشد. ازآنجاکه داشتن یک بیزینس پلن قوی و کامل در قبول یا رد شدن درخواست مهاجرت فرد بسیار تعیین‌کننده است، بهتر است این امر را به متخصصان مؤسسات مهاجرتی باتجربه و معتبر مانند مؤسسه مهاجرتی و هلدینگ رسام بسپارید.

راه‌اندازی کسب‌وکار در اتریش

برای ایجاد و راه‌اندازی یک کسب‌وکار و startup در اتریش چه کنیم؟ باید فرد حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و به سن قانونی رسیده باشد. همچنین فرد باید سابقه کیفری نداشته باشد. درصورتی‌که فردی این شرایط را دارا باشد، برای ایجاد یک بیزینس و کارآفرینی در اتریش باید از اداره محلی منطقه موردنظر در کشور اتریش مجوز تجارت دریافت نماید. در این مرحله، مشخصات فردی، نوع تجارت و موقعیت شغلی برای اداره محلی ارسال می‌شود تا بررسی‌های لازم صورت گیرد. تمامی مدارک باید به‌صورت رسمی ترجمه‌شده باشند و یک دفتر اسناد رسمی آن‌ها را تأیید کرده باشد.

در مرحله بعدی باید کسب‌وکار فرد در این کشور ثبت شود و پروانه تجارت دریافت گردد. علاوه بر این‌ها، فرد باید پس از شروع به کار، خیلی زود یک سری مراحل دیگر را هم طی نماید که عبارت‌اند از:

 • فرد باید برای تأمین اجتماعی ثبت‌نام کند.
 • فرد باید تجارتش را در اداره مالیات ثبت نماید و شماره شناسایی مالیاتی دریافت کند.

شرایط لازم برای اخذ ویزای استارت‌آپ اتریش

 برای گرفتن کارت قرمز – سفید – قرمزشان باید واجد شرایط زیر را داشته باشید:

 • در ابتدا باید شرکتی را به‌منظور توسعه و عرضه محصولات، خدمات، روش‌ها یا فناوری‌های نوآورانه در بازار تأسیس کنند.
 • یک بیزینس پلن و طرح تجاری ارائه دهند که منسجم و سازمان‌یافته و قوی باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد.
 • شخصاً کارهای نظارتی بر مدیریت شرکت تأسیس‌شده را بر عهده بگیرند و امور را تحت کنترل داشته باشند.
 • حداقل میزان سرمایه موردنیاز برای تأسیس این شرکت‌ها ۵۰ هزار یورو است و فرد باید حداقل ۵۰ درصد سهام شرکت را در اختیار داشته باشد. همچنین باید این میزان سرمایه به اثبات برسد.
 • کسب حداقل ۵۰ امتیاز بر اساس معیارهایی که در جدول زیر بیان‌شده است:

معیارهای واجد شرایط بودن برای بنیان‌گذاران استارت‌آپ در کشور اتریش

امتیازات

صلاحیت

حداکثر امتیاز مجاز: ۳۰ امتیاز

آموزش فنی و حرفه‌ای یادانش یا مهارت‌های خاص در شغل موردنظر

۲۰ امتیاز

گذراندن دوره تحصیلی به مدت حداقل سه سال در یک مؤسسه آموزش عالی

۲۰ امتیاز

دوره دیپلم یا دوره لیسانس، فوق‌لیسانس یا دکتری یا آموزش فنی و حرفه‌ای در اتریش

۳۰ امتیاز

سابقه کار بر اساس صلاحیت

حداکثر امتیاز مجاز: ۱۰ امتیاز

سابقه کار (به‌ازای هرسال سابقه)

۲ امتیاز

توانایی‌های زبانی

حداکثر امتیاز مجاز: ۱۵ امتیاز

سطح مبتدی زبان آلمانی (سطح A2)

۵ امتیاز

سطح متوسط زبان آلمانی (سطح B1-B2 )

۱۰ امتیاز

سطح زبان انگلیسی (سطح B2 )

۱۰ امتیاز

سطح پیشرفته زبان آلمانی (سطح C1-C2 )

۱۵ امتیاز

امتیازات جایزه‌ای

حداکثر امتیاز مجاز: ۳۰ امتیاز

شواهد سرمایه‌گذاری اضافی حداقل ۵۰ هزار یورو

۱۰ امتیاز

پذیرش در انکوباتور کسب‌وکار یا تأمین مالی توسط یک آژانس تأمین مالی استارت‌آپ در اتریش

۱۰ امتیاز

سن تا ۳۵ سال

۱۰ امتیاز

مجموع حداکثر امتیازات مجاز:

۸۵ امتیاز

حداقل موردنیاز:

۵۰ امتیاز

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای استارت‌آپ اتریش

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای استارت‌آپ اتریش به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت یا گذرنامه معتبر و دارای تاریخ اعتبار
 • عکس گذرنامه در ابعاد ۴۵ میلی‌متر در ۳۵ میلی‌متر که در طی شش ماه گذشته گرفته‌شده باشد.
 • شناسنامه
 • گواهی ازدواج در صورت وجود
 • مدارکی برای اثبات تمکن مالی فرد متقاضی (این مدارک می‌توانند انواع دارایی‌های شخصی فرد متقاضی، داشتن سرمایه‌گذاری و سهام، داشتن بیمه و بازنشستگی و دیگر منابع مالی باشد).
 • داشتن گواهی بیمه سلامت
 • مدرک تحصیلی مرتبط با نوع کسب‌وکاری که متقاضی قصد راه‌اندازی آن را دارد
 • مدارک دال بر گذراندن برنامه آموزشی عالی (حداقل به مدت ۳ سال)
 • داشتن دانش یا مهارت خاص مانند گواهی دوره‌های آموزشی و غیره
 • داشتن دیپلم یا مدرک تحصیلات تکمیلی
 • گواهی برای سابقه کار
 • مدرک تحصیلی از کشور اتریش مانند گواهی کارآموزی (در صورت وجود)
 • اثبات وجود سرمایه برای سرمایه‌گذاری و تأسیس کسب‌وکار
 • داشتن قرارداد با آژانس سرمایه‌گذاری برای استارت‌آپ یا داشتن قرارداد با انکوباتور کسب‌وکار در کشور اتریش
 • اثبات داشتن دانش زبانی کافی در زبان‌های آلمانی یا انگلیسی
 • داشتن یک بیزینس پلن یا طرح تجاری خلاقانه و نوآورانه
 • گواهی ثبت برند موردنظر یا گواهی شغلی
 • داشتن مدارک دال بر نقش مدیریت شخصی در شرکت (برای مالکان انفرادی شرکت‌ها نیاز نیست)
 • داشتن مدارک صلاحیت برای مشاغل خوداشتغالی مانند داشتن مجوز صنایع‌دستی و غیره (در صورت لزوم)

ممکن است اسناد دیگری نیز از فرد درخواست شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی مدارک باید به‌صورت اصل و کپی ارائه شوند، به زبان آلمانی و به‌صورت رسمی ترجمه‌شده باشند. گاهی نیز نیاز است که کپی محضری ارائه شود.  همچنین گاهی ممکن است مجوز پلیس از کشور مبدأ درخواست گردد که باید همراه درخواست اولیه ارسال شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره‌های رایگان مؤسسه مهاجرتی گام اول کمک بگیرید.