کشور اتریش، یکی از کشورهای پیشرو در زمینه علوم و تحقیقات است. کشوری که از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و حدود ۸۷۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های اتریش مشغول به تحصیل هستند. این کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا، تعدادی از دانشگاه‌های برتر دنیا را در خود جای‌داده و همه‌ساله میزبان دانشجویان و محققان بسیاری از سراسر جهان است. دانشگاه‌های برتر اتریش با پیروی از استانداردهای آموزشی مشترک دانشگاه‌های اروپا، فضای مطلوبی برای تحصیل علم فراهم می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های برتر اتریش

تقسیم‌بندی دانشگاه‌های اتریش:

دانشگاه‌های دولتی: با دانشگاه‌های دولتی شروع می‌کنیم. اتریش دارای ۲۲ دانشگاه دولتی است. این دانشگاه‌ها، طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزش عالی را ارائه می‌دهند و تحقیق و پژوهش در زمینه‌های مختلف در این دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

دانشگاه‌های خصوصی:  اما دانشگاه‌های خصوصی در اتریش، ۱۶ دانشگاه خصوصی وجود دارد. دانشگاه‌های خصوصی اتریش با آموزش ابتکاری و باکیفیت، تمرکز خود را معطوف به بالابردن سطح علمی دانشجویان خود می‌کنند.

کالج‌های تربیت‌معلم: تعداد ۱۴ کالج دانشگاهی تربیت‌معلم اتریش، بر آموزش حرفه‌ای و صلاحیت معلمان ابتدایی و متوسطه، تمرکز دارند. در این کالج‌ها تحقیقاتی در زمینه نظریه‌های آموزشی انجام می‌شود، اما معمولاً برنامه‌هایی بالاتر از سطح کارشناسی ارشد ارائه نمی‌دهند.

دانشگاه‌های علوم کاربردی (UAS): در اتریش، ۲۱ دانشگاه علمی – کاربردی وجود دارد. این مؤسسات بر آموزش‌های عملی و حرفه‌ای تمرکز دارند و از طریق آموزش در محل کار، کارآموزی و یادگیری مبتنی بر حرفه، دوره‌هایی با تمرکز حرفه‌ای به دانشجویان ارائه می‌دهند.

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های برتر اتریش

تعدادی از دانشگاه‌های اتریش در رنکینگ‌های جهانی دارای رتبه هستند و از میان دانشگاه‌های برتر اتریش دانشگاه وین همواره در بالاترین رتبه‌ها قرار دارد. این رنکینگ‌ها معیارهای مختلفی را برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در نظر می‌گیرند. در جدول زیر می‌توانید رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر اتریش را در پنج رنکینگ معتبر جهانی مشاهده کنید:

دانشگاهتایمز ۲۰۲۲شانگهای ۲۰۲۱U.S. NEWS & WORLD REPORT ۲۰۲۱QS ۲۰۲۲
دانشگاه وین۱۳۷۱۵۱-۲۰۰۱۹۵۱۵۱
دانشگاه کلانگفورت۳۵۱-۴۰۰۹۰۱-۱۰۰۰۵۰۱-۵۱۰
دانشگاه اینسبروک۴۰۱-۵۰۰۲۰۱-۳۰۰۳۳۸۲۸۱
دانشگاه صنعتی وین۴۰۱-۵۰۰۳۰۱-۴۰۰۳۳۸۱۸۰
دانشگاه صنعتی گراتس۶۰۱-۸۰۰۷۰۱-۸۰۰۷۱۹۲۷۷
دانشگاه یوهان کپلر لینز۶۰۱-۸۰۰۸۰۱-۹۰۰۹۱۳۳۵۴
دانشگاه کارل فرانزتس گراتس۶۰۱-۸۰۰۴۰۱-۵۰۰۶۴۶۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه سالزبورگ۹۰۱-۱۰۰۰

رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر اتریش

معرفی دانشگاه‌های برتر اتریش

می‌خواهیم از دانشگاه‌های برتر اتریش نیز شما را باخبر کنیم. سیستم دانشگاهی اتریش با پیروی از معاهده بولونیا از استانداردهای آموزشی مشترک بین کشورهای اتحادیه اروپا تبعیت می‌کند و مدرک فارغ‌التحصیلی این دانشگاه‌ها از اعتبار جهانی در سطح بالا برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه‌های برتر اتریش، در ادامه به معرفی این دانشگاه‌ها می‌پردازیم.

دانشگاه وین

دانشگاه وین را بشناسید که در سال ۱۳۶۵ میلادی تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اروپا است. حدود ۱۰۲۶۰ کارمند که ۳۱۲۰ نفر از آنها کارمند دانشگاهی هستند در ۲۰ دانشکده و مرکز دانشگاهی وین کار می‌کنند. این دانشگاه، شهر وین را به بزرگ‌ترین مؤسسه تحقیقاتی و آموزشی اتریش تبدیل کرده است.

در حال حاضر حدود ۹۰۰۰۰ دانشجوی داخلی و بین‌المللی در دانشگاه وین ثبت‌نام کرده‌اند. این دانشگاه با بیش از ۱۷۹ برنامه تحصیلی، متنوع‌ترین طیف مطالعاتی را در اتریش ارائه می‌دهد. دانشگاه وین همچنین یکی از ارائه‌دهندگان اصلی تحصیلات تکمیلی در اتریش است. دوست دارید در این دانشگاه درس بخوانید؟۲۳

دانشگاه کلانگفورت

از دانشگاه کلانگفورت چیزی می‌دانید؟ دانشگاه کلاگنفورت یک دانشگاه نوآور و جوان است که در ایالت کارینتیا اتریش واقع شده است. حدود ۱۱۶۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل و تحقیق هستند که تقریباً ۲۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان بین‌المللی هستند. پردیس بین‌المللی دانشگاه کلانگفورت، دارای زیرساخت‌های مدرن است. این دانشگاه با برنامه‌های آینده‌نگر، آموزش و پژوهش باکیفیت بالا، پروژه‌های همکاری فراوان و موقعیت منحصربه‌فرد پردیس در فاصله کوتاهی از دریاچه ورث، متمایز شده است.

دانشگاه اینسبروک

دانشگاه اینسبروک بزرگ‌ترین مؤسسه تحقیقاتی و آموزشی در غرب اتریش است که بیش از ۲۸۰۰۰ دانشجو و ۵۰۰۰ کارمند و هیئت‌علمی دارد. دانشگاه اینسبروک که در قلب کوه‌های آلپ واقع شده است، امکانات بسیار خوبی برای تحقیق و تدریس در محیطی دیدنی ارائه می‌دهد. رتبه‌بندی‌های بین‌المللی نقش مهم دانشگاه را در تحقیقات علمی تأیید می‌کنند. در سال ۲۰۱۶ دانشمندان این دانشگاه تقریباً ۴۰۰۰ مقاله منتشر کردند. دانشگاه اینسبروک به‌خوبی با شبکه تحقیقاتی و آموزشی اروپا ادغام شده است و با حدود ۴۰۰ مشارکت و قراردادهای متعدد، روابط مهمی با مؤسسات و دانشگاه‌های سراسر جهان برقرار کرده است. ۱۶ دانشکده این دانشگاه طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را در همه زمینه‌های تحصیلی ارائه می‌دهند.

دانشگاه صنعتی وین

دانشگاه صنعتی وین به‌عنوان یک مرکز تحقیقاتی، از بالاترین استانداردها در انتقال دانش باتوجه‌به رویکرد سه‌جانبه تحقیق، آموزش و نوآوری برخوردار است. این دانشگاه ۴۰۰۰ دانشمند محقق و ۲۷۰۰۰ دانشجو دارد. دانشگاه صنعتی وین با جذب خلاق‌ترین و مبتکرترین استعدادها، بیش از ۲۰۰ سال است که در جهت خدمت به تولید، پیشرفت و ارتباط دانش فعالیت می‌کند.

دانشگاه صنعتی گراتس

دانشگاه صنعتی گراتس در ۲۰۰ سال گذشته رکورد قابل‌توجهی از دستاوردهای آموزشی و پژوهشی داشته است. فعالیت‌های تحقیقاتی این دانشگاه از تحقیقات پایه باکیفیت بالا و تحقیقات کاربردی تا اجرای صنعتی را شامل می‌شود. ۱۳۶۷۳ دانشجو از تقریباً ۱۰۰ کشور در سراسر جهان در هفت دانشکده و ۹۷ مؤسسه این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه یوهان کپلر لینز

در دانشگاه یوهان کپلر به‌جای پراکندگی دانشکده‌ها (حقوق، علوم اجتماعی و بازرگانی، مهندسی و علوم طبیعی، پزشکی) در سراسر شهر، تقریباً همه بخش‌ها در یک مکان مدرن و با طراحی خوب در دسترس هستند. محیط دانشگاه علاوه بر مسافت‌های کوتاه‌تر و امکان صرفه‌جویی در زمان برای رسیدن از یک مکان به مکان دیگر، دسترسی دانشجویان به اساتید را فراهم می‌کند. دانشجویان و استادان هم در کلاس درس و هم در خارج از آن زمان را با هم می‌گذرانند. ۱۴ درصد دانشجویان این دانشگاه از ۱۰۰ کشور مختلف دنیا هستند.

دانشگاه سالزبورگ

در سال ۱۶۲۲ این دانشگاه توسط شاهزاده اسقف اعظم پاریس لودرون تأسیس شد و به نام آن نام‌گذاری شد. امروزه شامل چهار دانشکده با ۱۸۰۰۰ دانشجو و حدود ۲۹۰۰ کارمند است. دانشگاه سالزبورگ طیف گسترده‌ای از موضوعات را با نسبت متعادلی بین کارکنان آموزشی و دانشجویان ارائه می‌دهد. در مجموع ۱۱۵ برنامه تحصیلی وجود دارد که برخی از آن‌ها اخیراً با همکاری سایر دانشگاه‌ها انجام شده است.

دانشگاه‌های برتر پزشکی در اتریش

دانشگاه‌های علوم پزشکی اتریش نه‌تنها دانشگاه بلکه بیمارستان‌های دانشگاهی نیز هستند. در ادامه به معرفی اجمالی تعدادی از دانشگاه‌های برتر پزشکی اتریش می‌پردازیم. لازم به ذکر است این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز هستند.

دانشگاه علوم پزشکی وین

دانشگاه علوم پزشکی وین بزرگ‌ترین مؤسسه پزشکی در اتریش و یکی از مهم‌ترین مراکز تحقیقاتی در اروپا است. این دانشگاه یک مؤسسه تحقیقاتی مدرن با قدمتی بیش از ۶۵۰ سال است. بیمارستان دانشگاه با ارائه خدمات درمانی و مراقبت‌های پزشکی جامع و باکیفیت عالی، از شهرت و اعتبار فراوانی برخوردار است. این دانشگاه رتبه ۹۱ رنکینگ QS در بین دانشگاه‌های پزشکی دنیا را دارد.

دانشگاه علوم پزشکی گراتس

و برای علاقه‌مندان به پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گراتس با بیش از ۱۸۰۰ کارمند و استاد، در سال ۲۰۰۴ تأسیس شد. در این دانشگاه بیش از ۴۳۰۰ دانشجو در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و علوم پرستاری مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه قطب پزشکی نوین و پیشرفته در جنوب اتریش است. دانشگاه علوم پزشکی گراتس در بین دانشگاه‌های پزشکی برتر دنیا، در رتبه ۲۵۱ الی ۳۰۰ رنکینگ QS قرار دارد.

دانشگاه علوم پزشکی اینسبروک

دانشگاه پزشکی اینسبروک محیط مطلوبی برای تحقیق و تحصیل رشته‌های علوم پزشکی فراهم کرده است. اهداف اصلی این دانشگاه ارائه آموزش باکیفیت بالا، تحقیقات در سطح جهانی و پیشرفت مستمر در زمینه تازه‌های پزشکی است. تحصیل در این دانشگاه با ادغام آموزش نظری و محیط عملی بیمارستان همراه است.

دانشگاه پزشکی خصوصی پاراسلسوس

دانشگاه پزشکی پاراسلسوس یک بنیاد خصوصی در سالزبورگ (از سال ۲۰۰۲) و نورنبرگ (از سال ۲۰۱۴) است. این مؤسسه دارای ۲۲ مؤسسه دانشگاهی، سه مرکز تحقیقاتی و شش رشته تحصیلی است. همچنین در زمینه‌های تحقیقاتی با بیمارستان دانشگاه سالبورگ، بیمارستان نورمبرگ و ۲۱ بیمارستان آموزشی دیگر در اتریش و کشورهای همسایه همکاری دارد.

شرایط عمومی تحصیل در دانشگاه‌های برتر اتریش

حالا که تا حدودی با دانشگاه‌ها آشنا شدید بیایید از شرایط عمومی پذیرش بدانیم. پذیرش در دانشگاه‌های برتر برای تحصیل کارشناسی در اتریش مستلزم داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی دبیرستان معادل با Matura در اتریش است. قبل از درخواست پذیرش، شما باید در کنکور سراسری ایران در رشته موردنظر قبول شوید. همچنین نیاز به اثبات مهارت خود در زبان آلمانی در سطح B2 یا C1 دارید. بدانید که اکثر رشته‌های کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. علاوه‌بر این در بعضی رشته‌ها باید ابتدا در یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های اتریش شرکت کنید. دانشگاه‌های برتر اتریش معمولاً برای پذیرش دانشجو در رشته‌هایی مانند معماری، زیست‌شناسی، اقتصاد، انفورماتیک، پزشکی در اتریش، دندانپزشکی در اتریش و روان‌شناسی یک آزمون ورودی برگزار می‌کنند.

برای پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی باید حداقل ۶ ترم کارشناسی مرتبط با رشته تحصیلی با امتیاز ECTS حداقل ۱۸۰ را گذرانده باشید. علاوه‌بر این، ممکن است برای پذیرش در بعضی دانشگاه‌ها ملزم به قبولی در آزمون ورودی باشید. همچنین برای تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، نیاز به مدرک زبان انگلیسی سطح B2 دارید.

شرط لازم برای تحصیل دکترا در اتریش در دانشگاه‌های برتر این کشور، علاوه بر مدارک زبان، داشتن مدرک کارشناسی ارشد با امتیاز ECTS حداقل ۱۲۰ در همان رشته تحصیلی یا پیشنهاد پژوهشی و یا معادل آن است.

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر اتریش

برای اخذ پذیرش دانشگاه ابتدا باید فرم درخواست پذیرش را تکمیل کرده و با ضمیمه‌ای از مدارک موردنیاز به آدرس اینترنتی دانشگاه موردنظر ارسال کنید.

این مدارک عبارت‌اند از:

 • مدارک شناسایی با شناسنامه یا پاسپورت و کپی آنها.
 • عکس در ابعاد پاسپورت
 • دیپلم دبیرستان از کشور مبدأ یا معادل آن.
 • کارنامه سوابق با نمرات تحصیلات/مطالعات قبلی شما.
 • انگیزه‌نامه‌ که توسط شما نوشته شده و دلیل انتخاب برنامه را ذکر کرده است.
 • همچنین ممکن است توصیه‌نامه‌ از اساتید قبلی شما خواسته شود.
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی از طریق مدرک آزمون تافل یا آزمون آیلتس.
 • اثبات تسلط به زبان آلمانی بسته به برنامه و سطح تحصیلی که می‌تواند یکی از مدارک ÖSD، TestDaF، Goethe Institut یا Telc Deutsch باشد.
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست. (بسته به هر دانشگاه متفاوت است)

این نکته‌ها را فراموش نکنید:

 • لطفاً به مهلت‌های ارسال درخواست دانشگاه مدنظر خود توجه کنید و مدارک خود را قبل از آغاز ثبت‌نام تکمیل نمایید. مدارک شما باید در اصل و کپی ترجمه قانونی شوند.
 • دانشگاه پس از بررسی درخواست شما نتیجه را برایتان ایمیل می‌کند. در صورت اخذ پذیرش باید مقدمات اخذ ویزای تحصیلی اتریش را فراهم کنید. اگر رشته انتخابی دارای آزمون ورودی باشد، دانشگاه برای شما یک برگ پذیرش مشروط برای اخذ ویزا و شرکت در آزمون ارسال می‌کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر اتریش

اما دررابطه‌با هزینه‌ها که بخشی بسیار مهم و اساسی است.  اگر دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا هستید، دانشگاه‌های دولتی اتریش فقط ۷۲۶/۷۲ یورو هزینه ترمی به‌علاوه ۲۰/۲۰ یورو در هر ترم برای حق عضویت در اتحادیه دانشجویی و هزینه بیمه حوادث دانشجویی دریافت می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش برای اعضای اتحادیه اروپا رایگان است و تنها درصورتی‌که تحصیل بیش از دو ترم از مدت برنامه تحصیلی طول بکشد به‌ازای هر ترم بیشتر ملزم به پرداخت هزینه‌ای به مبلغ ۳۶۳/۳۶ یورو هستند.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و سایر دانشجویان بین‌المللی بسته به رشته و مقطع تحصیلی از ۱۴۱۷۷ تا ۲۴۲۰۰ یورو در سال متفاوت است.

به‌غیر از هزینه‌های دانشگاه، شما باید هزینه‌های زندگی در اتریش را نیز در نظر بگیرید. شما می‌توانید برای محل اسکان خود خوابگاه یا خانه دانشجویی بگیرید، مواد غذایی خود را از فروشگاه‌های همیشه تخفیف اتریش تأمین کنید و برای حمل‌ونقل و تفریح از تخفیف‌های مربوط به کارت دانشجویی خود استفاده کنید. گرچه هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف اتریش متفاوت است اما برآورد هزینه‌های زندگی دانشجویی در اتریش در حدود ۹۵۰ یورو در ماه است.

از راه‌های تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در اتریش استفاده از بورسیه‌های تحصیلی اتریش است. فرصت‌های بورسیه و کمک مالی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی ممتاز و یا نیازمند در اتریش موجود است که می‌توانند بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهند. لازم به ذکر است شما می‌توانید از طریق مشاغل تحقیقاتی یا فریلنسی هزینه‌های خود را تأمین کنید و یا با اخذ مجوز کار دانشجویی مشغول به کار در اتریش به‌صورت پاره‌وقت با کارفرمای مشخص شوید.