یکی از موضوعات مورد توجه که عموماَ دانشجویان برای ادامه تحصیل در یک موسسه آموزشی خاص در نظر می گیرند، میزان اعتبار و شهرت دانشگاه در یک کشور و جایگاه آن در مقایسه با سایر موسسات آموزشی معتبر در جهان است. شاید بتوان مهمترین دلیل برای میزان استقبال زیاد دانشجویان خارجی برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا را، اعتبار بسیار زیاد برخی از دانشگاه های این کشور و کیفیت بالای ارائه خدمات آموزشی در کانادا دانست. به شکلی که همواره تعداد قابل توجهی از دانشگاه های کانادا، در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا شرایط مختلفی را برای پذیرش و انتخاب دانشجویان جهت شرکت در دوره ها در نظر گرفته اند. به شکلی که ممکن است شرایط شرکت در یک مقطع تحصیلی از یک دانشگاه، متفاوت از شرایط شرکت در همان مقطع تحصیلی از دانشگاه دیگر باشد. بنابراین، دانشگاه های کانادا برای پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف شرایط متفاوتی را در نظر می گیرند.

معمولاَ یکی از شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد کانادا، ارائه حداقل معدل در دو سال آخر تحصیل در مقطع کارشناسی و معدل کل دوره کارشناسی است. البته حداقل نمره از امتحان زبان تافل آی بی تی یا آیلتس آکادمیک نیز از دیگر شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد است. شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع دکترا نیز ارائه معدل مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد به همراه ارائه نمره زبان از یکی از امتحان های معتبر زبان، مانند آیلتس آکادمیک و تافل آی بی تی است.

معمولاَ این پرسش مطرح می شود که آیا پذیرش دانشگاه کانادا بدون مدرک زبان و پذیرش از کالج های کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ در پاسخ به این پرسش باید خدمت شما عرض کنیم که عموماَ دانشگاه های برتر کانادا شرط ارائه حداقل نمره از یکی از امتحان های معتبر زبان را از دانشجویان درخواست می کنند. بنابراین، معمولاَ اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا نیازمند ارائه مدرک زبان است.

بنابراین به طور کلی، ارائه معدل کل و معدل در دو سال آخر از مقطع تحصیلی قبلی، و ارائه حداقل نمره در برخی از دروس خاص و مرتبط با دوره ای که دانشجو برای شرکت در آن درخواست خود را ارائه می دهد، از جمله شرایطی هستند که نیاز است تا دانشجویان برای شرکت در دوره های مختلف تحصیلی در نظر داشته باشند.

ددلاین دانشگاه های کانادا

یکی از مهمترین سوالات دانشجویان این است که زمان مناسب برای اپلای دانشگاه های کانادا چه زمانی است؟ در پاسخ به این پرسش باید خدمت شما عرض کنیم که، مهلت ارائه درخواست برای تحصیل در کانادا و یا همان ددلاین اپلای برای دانشگاه های کانادا، معمولاَ از یک موسسه آموزشی به موسسه دیگر متفاوت است. حتی در برخی از مواقع در یک دانشگاه، مهلت ارائه درخواست برای دوره های مختلف نیز ممکن است متفاوت از یکدیگر باشند. به همین دلیل است که از دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا درخواست می شود تا برای کسب اطلاعات معتبر و به روز، همواره سایت دانشگاه های کانادا و صفحه رسمی دوره مورد نظر را بررسی کنند.

اما به طور کلی، دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در کانادا را دارند، می توانند در یکی از دو نوبت تعیین شده در یک سال تحصیلی برای دانشگاه های کانادا اپلای کنند. به شکلی که زمان پذیرش دانشگاه های کانادا و مهلت ارائه درخواست (application deadline) برای ثبت نام در فصل زمستان، اول ماه سپتامبر میلادی است. اما زمان اپلای دانشگاه های کانادا برای ثبت نام در فصل تابستان، به شکلی است که نیاز است تا دانشجویان متقاضی دوره های کارشناسی ارشد، از پانزدهم ماه ژانویه میلادی درخواست های خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا ارسال کنند. همچنین، برای تحصیل در یکی از دوره های کارشناسی این زمان معمولاَ کمی زودتر در نظر گرفته می شود.

اگر می خواهید به شکل دقیق از ددلاین دانشگاه های کانادا برای ترم بهار و یا ددلاین دانشگاه های کانادا برای ترم پاییز با خبر شوید، حتما به سایت دانشگاههای کانادا مراجعه کنید. همچنین، با مراجعه به مطلبی با عنوان “ددلاین دانشگاه های کانادا” به طور کامل در جریان جزئیات مربوط به زمان اپلای کانادا قرار خواهید گرفت.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

برای اطمینان از میزان اعتبار موسسه آموزشی مورد نظر که قصد ادامه تحصیل و اپلای برای آن را دارید، پیشنهاد می شود که ابتدا نام دانشگاه را در فهرست DLI دانشگاه های معتبر کانادا جستجو کنید. چرا که برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا، نیاز به دریافت یک نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی موجود در فهرست DLI دارید. در حقیقت، موسسات آموزشی ذکر شده در این فهرست اجازه پذیرش دانشجویان بین المللی در کانادا را دارند.

بعد از آنکه از اعتبار دانشگاه مورد نظر خود در کشور کانادا مطمئن شدید، توصیه می شود که نام دانشگاه را در فهرست اعلام شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز جستجو کنید. چرا که لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم کانادا به صورت منظم در دسترس است و دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم در کانادا نیز در این فهرست قرار دارند. در این صورت و با بررسی نام دانشگاه در این فهرست، نگرانی درباره اعتبار آکادمیک موسسه آموزشی مورد نظر نیز برطرف خواهد شد. برای مشاهده لیست دانشگاه های کانادا که مورد تأیید وزارت علوم در ایران نیز هستند، می توانید به این لینک مراجعه کنید.

شهریه دانشگاه های کانادا

یکی از اصلی ترین هزینه های تحصیلی در کانادا را شهریه شرکت در دوره های آموزشی این کشور تشکیل می دهد. اما خبر خوب برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند این است که به طور کلی، شهریه شرکت در دوره های آموزشی در کشور کانادا از کشورهایی مانند استرالیا، امریکا و انگلستان به مراتب کمتر است.

اما ممکن است مبلغ در نظر گرفته شده برای شهریه، به صورت سالانه تغییراتی را داشته باشد. همچنین، هزینه تحصیل در دانشگاه نیز با توجه به عواملی مانند شهر محل تحصیل و برنامه تحصیلی نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، دانشگاه های منطقه نیوفاندلند در کانادا از کمترین میزان شهریه برخوردار هستند. در حالی که دانشگاه های آنتاریو در گران ترین مناطق کشور کانادا قرار دارند. ذکر این نکته ضروری است که همواره می توان در وبسایت هر دانشگاه و موسسه آموزشی در کانادا، مبلغ دقیق شهریه شرکت در هر یک از دوره ها را مشاهده کرد. در ادامه، شهریه در نظر گرفته شده برای تحصیل در رشته های دانشگاهی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کانادا آورده شده است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس: عموماَ شهریه شرکت در دوره های کارشناسی در حدود ۱۰۰۰۰ دلار کانادا الی ۳۰ هزار دلار کانادا برای یک سال تحصیلی است. هزینه تحصیل پزشکی در کانادا، شهریه مربوط به دوره های مهندسی و شهریه مربوط به شرکت در دوره های علوم اجتماعی، در فهرست گران ترین هزینه ها برای ادامه تحصیل در کانادا هستند.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس: معمولاَ شهریه ای بین ۱۰۰۰۰ دلار کانادا الی ۶۵ هزار دلار کانادا از دانشجویان برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در کانادا دریافت می شود. عموماَ دوره های مرتبط با کارشناسی ارشد بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و حقوق از گران ترین دوره ها برای تحصیل در کانادا محسوب می شوند.

رنکینگ دانشگاه های کانادا

بر طبق نظام های رتبه بندی بسیار معتبر و شناخته شده QS، Times Higher Education و Shanghai University، بیش از 30 دانشگاه کانادا در فهرست 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این موضوع بیانگر کیفیت بسیار بالای سطح آموزش عالی در کشور کانادا است. رنک دانشگاه های کانادا به شکلی است که همواره تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور در فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. اگر به دنبال دریافت فهرستی از بهترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل هستید، در مطلبی با عنوان “رنکینگ دانشگاه های کانادا“، فهرستی از برترین موسسات آموزشی در کانادا آورده شده است.

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه کانادا

اگرچه هر دانشگاه مدارک مورد نظر خود را برای شرکت در دوره های آموزشی از دانشجویان درخواست می کند، اما به طور کلی ارائه مدارکی مانند آخرین مدرک تحصیلی، حداقل نمره از یکی از امتحان های معتبر زبان مانند آیلتس آکادیک یا تافل آی بی تی، رزومه تحصیلی و توصیه نامه، از جمله مدارک لازم برای اپلای دانشگاه کانادا هستند. به شکلی که عموماَ این مدارک، برای شرکت در یکی از دوره های تحصیلی در کانادا از دانشجویان بین المللی درخواست می شوند. به عنوان مثال، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، متداول ترین مدارکی که از دانشجویان درخواست می شود عبارت هستند از:

  • گواهی فارغ التحصیلی
  • فرم درخواست تکمیل شده
  • رزومه یا CV
  • انگیزه نامه
  • مدارک مالی جهت اثبات این موضوع که دانشجو توانایی حمایت مالی از خود را در دوران تحصیل در کانادا دارا است.
  • ۲ توصیه نامه آکادمیک

ذکر این نکته ضروری است که دانشگاه های کانادا جهت اپلای، از دانشجویان درخواست می کنند تا مدارک ترجمه شده را به تأیید نهادهای رسمی برسانند.

دانشگاه های ارزان کانادا

معمولاَ تحصیل در دانشگاه های خارجی برای دانشجویان بین المللی هزینه زیادی را به همراه دارد. شهریه مورد نیاز برای شرکت در دوره های آموزشی در کنار هزینه های مرتبط با اسکان دانشجویان، از اصلی ترین هزینه های تشکیل دهنده دوران دانشجویی هستند. اما تحصیل در کشور کانادا در مقایسه با برخی دیگر از کشورها، هزینه به مراتب کمتری را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. حتی در برخی از مواقع شهریه دریافت شده از دانشجویان در کنار ارائه کمک هزینه های تحصیلی به اندازه ای کاهش می یابد که می توان این دانشگاه ها را به عنوان ارزان ترین دانشگاه های کانادا در نظر گرفت.

به عنوان مثال برای مقطع کارشناسی، دانشگاه منونایت کانادا (Canadian Mennonite University)، دانشگاه گولف (University of Guelph)، کالج دانشگاه دومینیکن (Dominican University College) و دانشگاه سینت بونیفیس (Université de Saint-Boniface) از جمله این دانشگاه های ارزان قیمت برای ادامه تحصیل در کانادا هستند. به شکلی برای شرکت در دوره های کارشناسی دانشگاه Canadian Mennonite، شهریه شرکت در دوره به همراه هزینه اسکان دانشجویی، هزینه بیمه خدمات درمانی و تهیه غذا در یک ترم تحصیلی در حدود 8500 دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی تخمین زده شده است. این بدان معنا است که شهریه بسیار کمی برای شرکت در دوره های کارشناسی این دانشگاه در نظر گرفته شده است. به شکلی که مبلغ پرداختی را می توان بیشتر بابت سایر هزینه ها مانند هزینه سکونت و تهیه غذا دانشجویان در کانادا در نظر گرفت.

همچنین، در مقاطع کارشناسی ارشد نیز تقریباَ می توان لقب دانشگاه های رایگان کانادا را برای تعدادی از دانشگاه های کانادا در نظر گرفت! دانشگاه هایی مانند دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria)، دانشگاه کلگری (University of Calgary) و دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی (University of Northern British Columbia) از جمله این دانشگاه ها هستند. به شکلی که برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه ویکتوریا، شهریه مورد نیاز به همراه هزینه های جانبی در یک ترم تحصیلی به اندازه 3,709 دلار کانادا، برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است.

همچنین، مجموع هزینه های تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی، برای ۳ ترم تحصیلی به اندازه ۸۰۸۸.۷۶ دلار کانادا اعلام شده است. این در حالی است که برای یک سال تحصیلی، مبلغی به اندازه ۵۱۴۵.۴۸ دلار کانادا به عنوان شهریه از دانشجویان دریافت می شود. بنابراین، اگر به دنبال دریافت فهرست کاملی از ارزانترین کالج های کانادا و دانشگاه های این کشور برای ادامه تحصیل هستید، با مراجعه به مطلبی با عنوان “ارزان ترین دانشگاه های کانادا” می توانید فهرست کاملی از دانشگاه های ارزان کانادا را مشاهده کنید.

بورسیه دانشگاه های کانادا

معمولاَ معیار اصلی برای دانشجویان بین المللی جهت انتخاب بهترین دانشگاه کانادا برای ادامه تحصیل، توجه به اعتبار آکادمیک و رتبه دانشگاه در نظام های رتبه بندی است. اما معیار دیگری که توصیه می شود برای انتخاب دانشگاههای برتر کانادا مورد توجه قرار گیرد، وجود بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های آموزشی برای دوره مورد نظر در دانشگاه ها است. در حالی که برخی از دانشگاه های خوب کانادا اقدام به ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع و با مقادیر قابل توجهی برای دوره های تحصیلی می کنند، ممکن است دانشگاه های دیگر در یک دوره تحصیلی بورسیه مناسبی را ارائه ندهند.

شاید بتوان عنوان بهترین دانشگاه کانادا برای ارائه بورسیه های تحصیلی را به دانشگاه آلبرتا اعطا کرد! چرا که این دانشگاه با ارائه بورسیه های مختلف تحصیلی برای رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه، از محبوبیت بسیار زیادی در بین دانشجویان خارجی برخوردار است. به عنوان مثال، بورسیه دستیاری پژوهشی برای دانشجویان دکتری در رشته مهندسی کشاورزی در دانشگاه آلبرتا، ۲۳ هزار دلار در سال است. یا در مثالی دیگر، بورسیه ورودی برای مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه آلبرتا، به اندازه ۲۷۵۰۰ دلار برای دانشجویان بین المللی ذکر شده است. در نظر داشته باشید که دریافت بورسیه تحصیلی ممکن است دارای شرایطی نیز باشد. به عنوان مثال، ارائه حداقل معدل لازم برای بورسیه کانادا یکی از شرایطی است که معمولاَ از دانشجویان درخواست شود.

سوال دیگری که ممکن است مطرح شود این است که کشور کانادا چه رشته هایی را بورسیه می کند؟ جالب است بدانید که تقریبا برای تمامی رشته ها در تمامی مقاطع تحصیلی در کانادا، بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته شده است. به شکلی که نه تنها بورسیه دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل در رشته های مختلف تحصیلی ارائه شده است، بلکه دولت کانادا نیز اقدام به ارائه بورسیه های مختلف به دانشجویان بین المللی، جهت ادامه تحصیل در یکی از موسسات آموزشی در این کشور کرده است. همچنین، برای اطلاع از انواع کمک هزینه های تحصیلی به همراه جزئیات و ارزش هر یک از بورسیه های تحصیلی در کانادا، می توانید به مطلبی با عنوان “بورسیه تحصیلی کانادا” مراجعه کنید.

مقدار فاند دانشگاه های کانادا

یکی از موضوعات مورد توجه و محبوب بین دانشجویان خارجی که متقاضی تحصیل در یکی از دانشگاه ها و کالج های کانادا هستند، دریافت فاند از دانشگاه های کانادا است. دانشگاه های کانادا و برخی نهادهای دیگر در کانادا اقدام به ارائه فاندهای متنوعی به دانشجویان بین المللی می کنند. مقدار فاند دانشگاه های کانادا با توجه به عوامل مختلفی مانند دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی بسیار متنوع و برای دوره های مختلف نیز متفاوت است. به شکلی که عموماَ مقدار فاند در نظر گرفته شده برای مقاطع تحصیلات تکمیلی از ارزش بیشتری برخوردار است. اما به طور کلی، دانشجویان بین المللی می توانند انتظار دریافت فاند و کمک هزینه های تحصیلی در حدود بین ۵۰۰ دلار الی ۴۵ هزار دلار در سال را، از تحصیل در دانشگاه های کانادا داشته باشند.

به شکلی که به عنوان مثال برای تحصیل در رشته ژنتیک، دانشگاه آلبرتا برای دانشجویان ممتاز مقطع دکتری، مقدار کمک هزینه تحصیلی به اندازه ۴۵ هزار دلار در سال را برای ۲ سال تحصیلی در نظر گرفته است. این در حالی است که برای ادامه تحصیل در همین رشته و مقطع تحصیلی مشابه در دانشگاه مک گیل،‌ مقدار ۱۲۳۰۰ دلار برای یک سال تحصیلی به عنوان کمک هزینه پرداخت شهریه برای دانشجویان مقطع دکتری فراهم شده است. بنابراین، اگر به دنبال دریافت شرایط گرفتن فول فاند از کانادا هستید، پیشنهاد می کنیم حتما مطلب دیگری که با عنوان “فاند تحصیلی کانادا” نوشته شده است را مطالعه کنید.

لیست دانشگاه های مهندسی کانادا

نام دانشگاه های کانادا با تحصیل در رشته های مهندسی گره خورده است. چرا که برخی از معتبرترین دوره های ارائه شده برای رشته های مختلف مهندسی در جهان، متعلق به دانشگاه های مهندسی کانادا است. به علاوه، تعداد زیاد دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر برای تحصیلی در یکی از رشته های مهندسی، موجب شده است تا دانشجویان گزینه های مختلفی را برای ادامه تحصیل و اپلای دانشگاه های کانادا در اختیار داشته باشند. دانشگاه تورنتو، دانشگاه واترلو و دانشگاه بریتیش کلمبیا، از جمله بهترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل در رشته های مهندسی هستند. بنابراین، اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا و در یکی از رشته های مهندسی را دارید، می توانید با مراجعه به این لینک، اطلاعات بسیار مفیدی را به همراه لیست دانشگاه های مهندسی کانادا دریافت کنید.

دانشگاه های پزشکی کانادا

اگر قصد ادامه تحصیل رشته پزشکی در کانادا را دارید، با توجه به اسامی دانشگاه های کانادا که به همراه مشخصات کامل موسسات آموزشی معتبر کانادا، در این لینک آورده شده است، می توانید یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی کانادا را از این فهرست انتخاب کنید. چرا که این دانشگاه ها بر اساس شهرت علمی و پژوهشی که در بین دانشگاه ها و موسسات آموزشی در جهان دارند، گزینه ای بسیار مناسب برای اپلای رشته پزشکی در کانادا هستند. به عنوان مثال، بر طبق گزارش سایت بسیار معتبر usnews، دانشگاه تورنتو به عنوان معروف ترین دانشگاه کانادا، در جایگاه پنجمین دانشگاه برتر جهان، برای ادامه تحصیل رشته پزشکی نیز معرفی شده است. دانشگاه مک مستر و دانشگاه بریتیش کلمبیا از دیگر دانشگاه های بسیار معتبر و شناخته شده جهت تحصیل در یکی از رشته های پزشکی در کانادا هستند.

دانشگاه های هنر کانادا

دانشگاه های هنر کانادا در ارائه بهترین دوره های مرتبط با رشته هنر از شهرت بسیار خوبی در جهان برخوردار هستند. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه های هنر در کانادا می پردازیم. همچنین، می توانید لیست دانشگاه های کانادا برای اپلای رشته های مختلف را در این لینک به طور کامل مشاهده کنید.

یکی از برترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل در رشته های هنر، دانشگاه هنرهای آلبرتا (ALBERTA UNIVERSITY OF THE ARTS) است. این دانشگاه که در شهر کلگری آلبرتا قرار دارد، به عنوان کالج هنر و طراحی آلبرتا نیز شناخته می شود. شهریه سالانه شرکت در دوره های این دانشگاه به طور میانگین در حدود 13792 دلار برای دانشجویان بین المللی عنوان شده است.

دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه آلبرتا نیز یکی دیگر از دانشگاه های بسیار ممتاز کانادایی برای ادامه تحصیل در رشته های هنر است. این دانشگاه که در شهر ادمونتون کانادا قرار دارد، شهریه ای در حدود ۱۷۹۹۵ دلار در هر ترم تحصیلی را از داشجویان بین المللی برای شرکت در دوره های ارائه شده درخواست می کند.

همچنین، دانشکده هنرهای بصری در دانشگاه کنکوردیا که در مونترال کبک واقع شده است نیز، دوره های بسیار خوبی در رشته هنر در کانادا مانند دوره کارشناسی هنرهای زیبا را ارائه می دهد. شهریه شرکت در دوره های این دانشگاه در حدود ۱۹۳۹۰ دلار در هر سال تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است.

مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا

مطمئناَ هر دانشجویی قبل از تصمیم برای اپلای یک دانشگاه خاص، مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه و کشور مورد نظر را مورد بررسی قرار می دهد. معمولاَ اولین گزینه ای که دانشجویان برای تحصیل در یک دانشگاه مورد بررسی قرار می دهند، جایگاه علمی دانشگاه مورد نظر در جهان است.‌ بنابراین اگر بخواهیم از این جهت تحصیل در کانادا را ارزیابی کنیم، می توان این گونه بیان کرد که بدیهی ترین مزیت تحصیل در دانشگاه های کانادا، برخورداری موسسات آموزشی این کشور از اعتبار بسیار بالای آکادمیک است.

اما عوامل تعیین کننده دیگری نیز وجود دارند که دانشجویان بین المللی را به ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا تشویق می کنند. برخی از این دلایل در ادامه آورده شده است:

ارائه بورسیه های تحصیلی
سهولت زندگی در کانادا
آب و هوای متنوع
وجود مناظر شگفت انگیز طبیعی
مهاجر پذیری بسیار بالای کشور کانادا
امکان دریافت آسان اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی در کانادا
کار در معتبرترین و بهترین شرکت های کانادایی بعد از تحصیل در کانادا
درآمد بسیار خوب فارغ التحصیلان دانشگاهی در کانادا

ملاک ارزیابی دانشگاه‌های کانادا

در  این قسمت، قصد داریم با معیارهای ارزیابی دانشگاه‌ های کانادا آشنا شویم و ببینیم که دانشگاه ‌های کانادا بر اساس چه پارامترهایی، ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند.

رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌ های کانادا بر اساس فاکتورهای مختلفی انجام می‌شود. ازجمله معیارهای رنکینگ دانشگاه‌ها می‌توانیم به سابقه آکادمیک، سطح علمی و کیفی اساتید، بورس‌های داده شده، تعداد دانشجویان، تجهیزات آزمایشی و پژوهشی و سایر موارد اشاره کنیم. لازم به ذکر است که، معیارهای آکادمیک در مقایسه با معیارهایی همچون چگونگی پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه، در رتبه‌بندی چندان مؤثر نیستند.

ملاک‌های ارزیابی ممکن است در موسسات بین‌المللی ارائه‌دهنده رنکینگ و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، کمی تفاوت داشته باشد. در بین موسسات بین‌المللی ارائه‌دهنده رنکینگ دانشگاه‌ها، سه موسسه: کیو اس (QS)، شانگهای (Shanghai) و تایمز (Times) مشهورتر هستند. حال ببینیم شاخص‌های این سه مرکز به چه صورت هستند.

کیو اس (QS)

در نظام کیو اس، رتبه‌بندی دانشگاه ‌ها بر اساس ۶ شاخصه منحصربه‌فرد انجام می‌شود. این شاخصه‌ها عبارت‌اند از: شهرت علمی، بررسی تعداد دانشجو نسبت به اعضا هیئت‌علمی، سطح مقاله‌های ارجاع شده به دانشگاه، معروفیت اعضا هیئت‌علمی و میزان ورودی اساتید و دانشجویان خارجی.

شانگهای

شاخصه‌های اصلی این مرکز به ترتیب عبارتند از: اولویت میزان مقالات و تحقیقات ارجاع شده، جایزه نوبل، دریافت مدال در زمینه‌های مختلف توسط دانشجویان و اساتید است. هریک از پارامترها ۲۰ درصد اما معیار کاربردی بودن عملکرد ۱۰ درصد مؤثر است.

 تایمز

مرکزآموزش عالی تایمر، دقیق‌ترین رتبه‌بندی و ارزیابی را دارد. ۳  پارامتر مهم این مرکز یعنی آموزش، تحقیق و پژوهش  هریک شامل ۳۰ درصد تأثیر و  پارامترهای چشم‌انداز جهانی و درآمد صنعتی، هریک شامل  ۵ درصد تأثیر هستند.

بهترین دانشگاه ‌های کانادا برای اپلای

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند، پیدا کردن بهترین دانشگاه‌ ها برای اپلای است. این موضوع به قدری مهم است که اکثر متقاضیان تحصیل اغلب درموردش از ما سوال می‌کنند.

کانادا دارای دانشگاه‌ های زیادی است که پذیرش در هر کدام از آنها، می‌تواند سرنوشت یک فرد را رقم بزند. اگر درباره موضوع “اپلای در دانشگاه‌ های خوب کانادا” کمی در اینترنت جستجو کرده باشید، مسلما به لیست برخی از دانشگاه‌ها برخورده‌اید.

در این قسمت تصمیم داریم برای اطلاعات بیشتر متقاضیان این امر، بهترین دانشگاه‌ های کانادا برای دریافت پذیرش را معرفی کنیم.

دانشگاه تورنتو

اولین دانشگاه از این لیست، بهترین دانشگاه در کانادا است. دانشگاه تورنتو دارای رتبه 1 در کانادا و رتبه 18 در جهان واقع در استان انتاریو است که در سال 1827 تاسیس گردیده است. دانشگاه تورنتو یکی از 2 دانشگاه کانادای عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکا می‌باشد. این دانشگاه بیشترین بودجه را از سمت دولت دریافت کرده و دارای 18 دانشکده و بیش از 700 برنامه تحصیلی ارائه می‌دهد. در سال جاری بیش از 65 هزار نفر در دانشگاه تورنتو ثبت نام کرده‌اند که تعداد حدود 14 هزار از آن‌ها یعنی حدود 22 درصد دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه هم از لحاظ موقعیت شهری و هم خود دانشگاه، محیط بسیار عالی و رضایت بخشی را برای دانشجویان ایرانی و بین‌المللی رقم زده است. نرخ پذیرش دانشگاه تورنتو حدود 43 درصد است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا (به اختصار UBC) در کانادا جایگاه دوم را دارد و رتبه جهانی آن 37 می‌باشد. دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا است که در سال 1908 تاسیس شده و قدیمی‌ترین دانشگاه در این استان می‌باشد. جاستین ترودو نخست وزیر فعلی کانادا شاید بتوان گفت که مشهورترین فارغ‌التحصیل این دانشگاه باشد. دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای 2 پردیس و 26 دانشکده است که بیش از 270 دوره درسی را ارائه می‌دهد و پردیس دیگر آن در در منطقه اوکناگن در شهر کلونای بریتیش کلمبیا واقع است. از بین بیش از 66 هزار دانشجوی ثبت نامی در این دانشگاه، بیش از 18 هزار نفر یعنی 24 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند و نرخ پذیرش این دانشگاه 52 درصد می‌باشد.

دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل رتبه سوم در کانادا و رتبه 44ام در جهان را در سال جاری از آن خود نموده است که پردیس اصلی آن در مرکز شهر مونترال واقع است و دارای پردیس دیگری در سنت-آن-دو-بلوو، کبک است. این دانشگاه در سال 1821 تاسیس گردیده است که یکی از گزینه‌های عالی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌باشد. این دانشگاه عضوی دیگر از انجمن دانشگاه‌های آمریکا از بین جمعا 2 دانشگاه در کانادا می‌باشد که دارای 2 پردیس و 12 دانشکده بوده و بیش از 300 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. دانشگاه مک‌گیل بیش از 35 هزار دانشجو داشته که بیش از 11 هزار نفر آن یعنی 31 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش این دانشگاه کمی بیشتر از 46 درصد می‌باشد.

دانشگاه مونترال

رتبه دانشگاه مونترال در کانادا 5 و در جهان 88 می‌باشد که دانشگاهی فرانسوی زبان (با عنوان فرانسوی Université de Montréal) است و پردیس اصلی آن در شهر مونترال استان کبک می‌باشد. این دانشگاه در سال 1878 تاسیس شد که دارای 16 دانشکده بوده که بیش از 600 برنامه درسی را ارائه می‌دهد و تعداد زیادی دپارتمان و مرکز پژوهش را در خود جای داده که یکی از بهترین مراکز تحقیقاتی در دنیا به نام MILA را شامل می‌گردد. تعداد دانشجویان دانشگاه مونترال بیش از 66 هزار نفر بوده که از این بین تعداد بیش از 10 هزار نفر یعنی بیش از 15 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش این دانشگاه در حدود 44 درصد می‌باشد.

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر دارای رتبه 4 در کانادا و رتبه 80 در جهان است که در سال 1887 توسط ویلیام مک‌مستر و در طی یک سرمایه‌گذاری برای تاسیس این موسسه آموزشی تاسیس گردیده و واقع در شهر همیلتون استان انتاریو است. این دانشگاه در زمینه پزشکی، بیزینس، مهندسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی بسیار پیشتاز است که دارای 6 دانشکده بوده و بیش از 100 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. تعداد دانشجویان این دانشگاه بیش از 33 هزار نفر بوده که بیش از 4300 نفر آن یعنی حدود 13.3 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش دانشگاه مک مستر 59 درصد می‌باشد.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا رتبه 6 در کانادا و رتبه 125 در بین کل دانشگاه‌های جهان را در سال جاری از آن خود نموده است. دانشگاه آلبرتا دارای 5 پردیس است که 4 تای آن در شهر ادمونتون و دیگری در شهر کمروز در استان آلبرتا واقع است و دارای 18 دانشکده بوده که بیش از 700 دوره درسی را ارائه می‌دهد. تعداد دانشجویان این دانشگاه قریب به 40 هزار نفر بوده که بیش از 7500 نفر یعنی نزدیک به 19 درصد آن را دانشجویان بین‌المللی از بیش از 150 کشور مختلف جهان تشکیل می‌دهد. در این دانشگاه مطالعات بومی در جهت بهبود تجربیات، فرهنگ و زبان فرهنگ‌های بین‌المللی مورد توجه ویژه‌ایی بوده و خود این قضیه این دانشگاه را تبدیل به مکان مناسبی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی که به کانادا مهاجرت کرده‌اند، می‌نماید. نرخ پذیرش دانشگاه آلبرتا 58 درصد است.

دانشگاه اتاوا

دانشگاه اتاوا دارای رتبه 7 در کانادا و 162 در جهان می‌باشد که در 1861 به عنوان کالج تاسیس شد و در 1866 به عنوان دانشگاه شناخته گردید که در شهر اتاوا استان انتاریو واقع است. دانشگاه اتاوا دانشگاهی دو زبانه (انگلیسی و فرانسوی) است که بزرگترین دانشکده حقوق کانادا را در دل خود دارد و همچنین دارای آمار بسیار عالی 97 درصد اشتغال فارغ‌التحصیلان می‌باشد. این دانشگاه دارای 10 دانشکده بوده که بیش از 550 دوره درسی را ارائه می‌دهد و در رشته‌های مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعی زبانزد جهانیان است. تعداد دانشجویان دانشگاه اتاوا بیش از 42 هزار دانشجو بوده که از این بین بیش از 7 هزار نفر یعنی نزدیک به 17 درصد را دانشجویان بین‌المللی از 150 کشور مختلف در جهان تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش این دانشگاه 30 درصد می‌باشد.

دانشگاه واترلو

این دانشگاه دارای رتبه 9 در کانادا و رتبه 228 در بین کل دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه واترلو در سال 1959 تاسیس گردیده که پردیس اصلی آن در شهر واترلو استان انتاریو واقع است و دارای 3 پردیس دیگر در کمبریج، کیچنر و شهر استرتفورد در انگلیس می‌باشد و همچنین دارای 4 کالج وابسته به خود است. دانشگاه واترلو دارای 6 دانشکده بوده که بیش از 100 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. تعداد دانشجویان این دانشگاه بیش از 41 هزار نفر بوده که از این بین بیش از 13 هزار نفر یعنی نزدیک به 32 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش دانشگاه واترلو قریب به 53 درصد می‌باشد.

دانشگاه سایمون فریزر

دانشگاه سایمون فریزر دارای رتبه 10 در کانادا و رتبه 232 در بین همه دانشگاه‌های جهان می‌باشد. این دانشگاه در استان بریتیش کلمبیا واقع بوده و دارای 3 پردیس در شهرهای ونکوور، برنابی و سوری می‌باشد. سال تاسیس این دانشگاه به 1965 بر می‌گردد. دانشگاه سایمون فریزر دارای 8 دانشکده بوده و تعداد دانشجویان آن بیش از 37 هزار نفر است که از این بین تعداد نزدیک به 7 هزار نفر یعنی حدود 19 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهد. نرخ پذیرش این دانشگاه 63 درصد است.

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری دارای رتبه 8 در کانادا و رتبه 225 در بین کل دانشگاه‌های جهان می‌باشد که در سال 1966 تاسیس گردیده و در شهر کلگری استان آلبرتا واقع است. این دانشگاه دارای دو پردیس است که پردیس اصلی در شمال غربی شهر و پردیس کوچکتر آن در نزدیکی مرکز شهر کلگری قرار دارد. دانشگاه کلگری دارای 14 دانشکده بوده که بیش از 160 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. تعداد دانشجویان این دانشگاه بیش از 35 هزار نفر بوده که از این میان تعداد بیش از 7 هزار نفر یعنی 20 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نرخ پذیرش دانشگاه کلگری 15 درصد می‌باشد.