می‌خواهیم درباره کشور اتریش اطلاعاتی را به شما عزیزان ارائه نموده و شما را با این کشور آشنا کنیم. شما می‌دانید پایتخت اتریش کجاست؟ یا می‌دانید شرایط و کیفیت زندگی در اتریش چگونه است؟ اقتصاد شهروندان اتریش و دولت اتریش در چه سطحی است؟ مخارج زندگی در اتریش چقدر است؟ یا حتی دوست دارید از مردم اتریش خلق و خویشان و خصوصیاتشان بدانید؟ با ما در ادامه همراه باشید تا ضمن دریافت اطلاعات عمومی اتریش به پاسخ پرسش‌هایتان برسید. همچنین تلاش کرده‌ایم ملاک های مهم زندگی در این کشور را به استحضار شما عزیزان برسانیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر، بعد از خواندن این نوشتار می توانید با ما ارتباط برقرار کرده و پرسش‌هایی که در اینجا جواب خود را نیافتید از همکاران ما بپرسید تا شما را راهنمایی نمایند.

معرفی اتریش

اتریش از شمال با کشورهای جمهوری چک و آلمان، از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از شرق با اسلواکی و مجارستان هم مرز است. کشور اتریش در مرکز قاره اروپا قرار دارد. مردم به زبان آلمانی سخن می‌گویند و پس از جنگ جهانی دوم با رأی دادن، صدر اعظم و ریاست را بر می‌گزینند. نکته‌ای جالب قابل توجه اینکه اتریشی‌ها به منظور مسافرت به دیگر کشورهای اروپایی نیازمند هیچ‌گونه کارت یا دیگر وسایل شناسایی نیستند و می توانند آزادانه به گشت و گذار در قاره سبز بپردازند. حتی کسانی که شهروند اتریش نیستند ولیکن مجوز اقامت موقت یا دائم این کشور را دارا هستند نیز می توانند بدون نیاز به هیچ وسیله یا کارت به دیگر کشورهای اروپایی مسافرت کنند و هیچ محدودیتی برای آنان نیست. اگر شهروندان خارجی قصد سفر توریستی به هر یک از کشور‌های ناحیه شنگن (از جمله اتریش) را داشته باشند، قادرند تا با اخذ با ویزای توریستی، پیش از پایان نوبت ۳ ماهه در اتریش و دیگر کشورهای عضو شنگن به گردش و تفریح بپردازند.

[aparat id=’5VzN8′]

توضیحات تکمیلی درباره اتریش را بشنوید

موقعیت جغرافیایی کشور اتریش

در غرب اتریش، رشته کوههای آلپ قرار دارد که تا مرکز آن امتداد پیدا کرده است و مساحت ۸۴۰۰۰ کیلومتر بر مربع از خاک این کشور را همین کوه‌های آلپ تشکیل می‌دهد. در شرق، تپه ها و جلگه ها و در شمال اتریش نیز فلات گرانیت واقع است. این فلات دومین منطقه بزرگ کوهستانی اتریش بوده که از رشته کوه های آلپ بلندی کمتری دارد. شاید بد نباشد بدانید که نزدیک به یک چهارم مساحت اتریش زیر سطح دریا قرار دارد. اگر از غرب اتریش به مرکز و شرق آن پیش برویم، ارتفاع سطح دریا کمتر شده و رشته کوه‌های کارپات و همچنین کوه پایه‌های شرقی و اطراف محدوده پانونی به طور جدا ۱۲٪ از مساحت اتریش را به تسلط خود در آورده اند. ۴ ٪ الباقی مساحت اتریش که اکثرا در شرق و جنوب شرق این کشور واقع شده اند، را دره ها و جلگه ها پوشانده اند. حدود ۶۲ ٪ مساحت این کشور توسط رشته کوه های آلپ این کوه‌های اسرارآمیز تسخیر شده است.

آب و هوای کشور اتریش

یکی از ابتدایی ترین پارامترها برای مهاجرت به یک کشور، بررسی وضعیت آب و هوایی آن کشور است. آب و هوای اتریش، یک آب و هوای ملایم قاره ای است. گوناگونی فصول و تنوع پوشش گیاهی در کوه های سر به آسمان کشیده و جلگه ها و نواحی پست اتریش نیز آشکار است.

 این کشور همچون سرزمین ما ایرانی ها، چهار فصل است. پس آب و هوای یکی از شهرهای اتریش می تواند در مقایسه با آب و هوا و اقلیم دیگر شهر های این کشور متفاوت باشد. در بخش های شمالی و شرقی و بیشتر در سمت پایتخت، زمستان های سرد و تابستان های گرم به همراه بارش متوسط باران در امتداد ماه های سال بیان شده است. متوسط گرمای هوای تابستان در اتریش طبق معمول ۲۵ درجه سانتی‌گراد بوده که در بعضی مواقع شاید به ۳۵ سانتی گراد نیز برسد. در مناطق غربی و شهر های آلپ نشین چون اینسبروک هوا در زمستان ها یخی است و بر اساس بیانات اقلیمی دمای هوا تا منفی ۱۰ درجه سانتی گراد نیز خواهد رسید.

اما بخش های جنوبی و جنوب شرق اتریش به ایتالیا و دریای مدیترانه نزدیک‌اند. آب و هوای آن نواحی غالبا خشک و آفتابی است. رطوبت هوا در مناطق آلپ شمالی بیشتر از سایر نواحی اتریش است.

فرهنگ و آداب و رسوم کشور اتریش

مردم در این کشور به خانواده توجه ویژه ای دارند. خانواده های اتریشی اکثرا با تعداد کم هستند. خانواده ها در اتریش اغلب به اصول مشخصی پای بند هستند از جمله:

 • همه اعضای خانواده بایستی در تفریحات خانوادگی پایان هفته حاضر باشند.
 • همچنین اعضا شام را باید در کنار هم میل کنند.
 • آن ها در تعطیلات آخر هفته، روزهای یکشنبه با پدر بزرگ ها یا مادر بزرگ ها ملاقات می کنند یا این که پیاده روی و گشت و گذار را در دستور کار قرار می دهند.
 • خانه در فرهنگ عامه کشور اتریش سهم به سزایی دارد به طوری که خانه ها را به طور مداوم نظافت می کنند.
 • مردم اتریش خانه را محل آرامش و آزادی می دانند. آن ها فقط افراد نزدیک به خود یا فامیل را به خانه می‌برند، به همین علت اغلب معاشرت‌ها در فضایی دوستانه و صمیمی صورت می گیرد.
 • در بحث همسایه، اتریشی ها قوانین مهمی را در این زمینه رعایت می‌ کنند و همچنین رفت و آمد در پیاده رو ها، راه رو و آپارتمان ها و….
 • مردم اتریش محتاط هستند و خیلی کم پیش می آید که اهل show off و نمایش باشند. همچنین اتریشی ها روی دعوت های اجتماعی حساس اند چنانچه مراسم غیررسمی نباشد، زودتر کارت دعوت را برای فرد مورد نظر ارسال می کنند تا وی فرصت بیشتری جهت مهیا شدن برای مشارکت در آن مناسبت را داشته باشد. به نحوی که تمام دعوت شدگان جداگانه وارد مراسم بشوند و ازدحام ایجاد نگردد.
 • نوع پوشش در معابر عمومی برای مردم اتریش بسیار حائز اهمیت است زمانی که البسه های راحت بر تن کرده اند هم آن ها تمیز و مرتب هستند
 • در بین مردم اتریش قوانینی مشقت آور در بحث پوشش در وضعیت های متفاوت وجود دارد از جمله: به تن کردن لباس های رسمی برای رفتن به تئاتر یا کنسرت و پوشیدن البسه نیمه رسمی، وقتی که به رستوران می روند.
 • همچنین در برخی مراسماتشان فردی که لباس مناسب به تن نداشته باشد، اجازه ورود به وی را نخواهند داد.
 • فرهنگ آداب و معاشرت و حال و احوال پرسیدن در بین مردم اتریش متداول و مرسوم است. اتریشی ها در حین جویا شدن حال یکدیگر، از طریق چشمی هم ارتباط برقرار می کنند. مردان اتریشی که بعضا سن بالایی دارند، در زمان گفت و گو و سلام کردن دست زن ها را می بوسند. البته این رسم فقط در میان مردان اتریشی الاصل موجود است و مرد که اصالتا اهل اتریش نباشد، نمی تواند دست یک زن اتریشی را ببوسد.
 • اتریشی ها اغلب با نام خانوادگی یکدیگر را صدا می زنند زمانی که در مجلسی شرکت می کنید، بایستی به تمام افراد حاضر در محل دست بدهید از جمله بچه ها و خردسالان.

پایتخت اتریش

شهر وین که پایتخت کشور اتریش است از استانداردهای بالایی برای زندگی برخوردار است به طوری که بهترین شهر جهان لقب گرفته است. مجله (Mercer) طبق معیارهای خاصی این انتخاب را انجام داده است. در این مورد مجله (Mercer) ابتدا شهر وین را با سایر شهرهای جهان مقایسه نموده سپس آن را بهترین شهر برای زندگی برگزیده است.

از عوامل مهمی که شهر وین بهترین مکان در جهان برای زندگی انتخاب شده این است که وین یک شهر ارزان برای زندگی با وجود شرایط و کیفیت یکسان نسبت به دیگر شهرها بود. بنابراین باید به مقوله زندگی در وین نسبت به سایر شهرهای اتریش توجه ویژه ای صورت گیرد.

زبان رسمی، دین و مذهب در اتریش

دین اکثریت مردم اتریش مسیحی است که در این بین ۷۴ درصد را مسیحیان کاتولیک، ۵ درصد را مسیحیان پروتستان و تنها ۴ درصد را مسلمانان شامل می شوند و ۱۷ درصد باقیمانده را هم سایر ادیان تشکیل می دهند.

اقتصاد اتریش

اگر قصد مهاجرت به کشور زیبای اتریش را دارید بایستی بحث اقتصاد را مد نظر خود قرار دهید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. چنانچه می خواهید در کشور اتریش سرمایه گذاری کنید، باید بدانید که آیا این کشور مقصد مناسبی برای این سرمایه گذاری می‌باشد یا خیر؟ نرخ مصادره اموال سرمایه گذاران خارجی (expropriation rate) و رفتار دولت اتریش نسبت به سرمایه گذاران خارجی بررسی گردد.

نرخ مصادره اموال طبق تعریف خاصی بین اعداد (۱ تا ۷) قرار می گیرد. ۱ کمترین میزان و ۷ بیشترین میزان ریسک مصادره اموال می باشد. اتریش نسبت به بسیاری از کشور ها در این زمینه پیشتاز است. به طوری که نرخ مصادره اموال ۱ است که نمایانگر پایین ترین میزان ریسک و بالاترین میزان امنیت از سرمایه گذاری است.

در بحث اقتصادی نرخ مالیات و تورم از مهم‌ترین مسائل قابل بررسیست.  نرخ تورم در اتریش در سال ۲۰۲۱ چیزی نزدیک به ۳٪ است. طبق پیش بینی مدل های کلان تجارت جهانی و تحلیلگران انتظار می رود نرخ مالیات بر درآمد شخصی در اتریش تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۵۵.۰۰ درصد برسد و بر اساس مدل های اقتصاد سنجی منابع موثق، در بلند مدت، نرخ مالیات بر درآمد شخصی اتریش در حدود ۵۵.۰۰ درصد در سال ۲۰۲۲ پیش بینی می شود.

مالیات بر درآمد در اتریش

هر فردی که در اتریش زندگی می‌کند، موظف به پرداخت مالیات است. در اتریش، سیستم مالیاتی به میزان درآمد مشخص و در طول سال پرداخت می‌شود و مالیات بر درآمد به عنوان Einkommensteuer شناخته می‌شود.  کسانی که اقامت ندارند اما در اتریش کار می‌کنند، مالیات محدودی فقط از درآمدی که در اتریش به دست می‌آورند، می‌پردازند و مشمول مالیات‌های دیگر نمی‌شوند.
مالیات تامین اجتماعی اتریش یک عنصر اجباری در مالیات اشتغال است که شامل بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی، بیمه بیکاری و بیمه حوادث است. این ارقام به عنوان درصدی از کل درآمد ماهانه تعیین می‌شوند. بخشی از مالیات توسط کارمند و بخشی توسط کارفرما پرداخت می‌شود.
میزان مالیات بر اساس میزان درآمد در اتریش متفاوت است. در جدول زیر می‌توانید نرخ مالیات بر درآمد بر اساس درآمد سالانه در اتریش را مشاهده کنید:

ردیف

درآمد سالانه

نرخ مالیات

۱

تا ۱۱۰۰۰ یورو

۰%

۲

۱۱۰۰۰ یورو – ۱۸۰۰۰ یورو

۲۵%

۳

۱۸۰۰۰ یورو – ۳۱۰۰۰ یورو

۳۵%

۴

۳۱۰۰۰ یورو – ۶۰۰۰۰ یورو

۴۲%

۵

۶۰۰۰۰ یورو – ۹۰۰۰۰ یورو

۴۸%

۶

€۹۰۰۰۰ – € ۱۰۰۰۰۰۰

۵۰%

۷

بیش از ۱۰۰۰۰۰۰ یورو

۵۵%

مالیات بر درآمد سالانه در اتریش

می‌توان برای هزینه‌های پزشکی، بیمارستان، دندانپزشکی و هزینه‌های مراقبت از کودک برای تخفیف مالیاتی اقدام کرد. برای این منظور فرد می‌تواند درخواستی تحت عنوان ArbeitnehmerInnenveranlagung را در اداره مالیات پر کند.

شهرهای مهم اتریش

به غیر از وین، اتریش شهر های مهم و زیبایی دارد که دارای مکان های توریستی و تاریخی غنی و وضعیت عالی ای برای زندگی برخوردار هستند (گراتس، سالزبورگ، اینسبروک). می‌دانید که زندگی در پایتخت یک کشور، امکانات بیشتری را داراست. گروهی از عزیزانی که علاقه ای به همهمه و غوغا ندارند اولویتشان یک شهر آرام با جامعه کم تراکم و هزینه های زندگی اندکی خواهد بود.

 • اینسبروک در فرازات واقع است و زمستان ها هوای آن بسیار سرد می باشد. اگر شما علاقمند به اسکی و دیگر ورزش های زمستانی هستید اینسبروک می‌تواند انتخاب عالی برای زندگی و گردشگر باشد
 • سالزبورگ عضو میراث جهانی یونسکو و یکی از شهرهای باستانی بوده که فرهنگی بی نیاز و ساختاری شکیل دارد. برای گروهی از طرفداران هنر موسیقی توصیه می شود زندگی در سالزبورگ را انتخاب نمایند. زیرا این شهر زاد بوم موتزرات که به صدای موسیقی مشهور است.
 • اینسبروک جامعه ای نزدیک به ۱۳۵۰۰۰و سالزبورگ بیش از ۱۵۰۰۰۰نفر می باشد.

جمعیت اتریش

اتریش با مساحتی بالغ بر ۸۳،۸۷۸ کیلومتر مربع تعداد ۸،۹۳۳،۳۴۶ نفر سکنه دارد. این سکنه ها را هم شهروندان و اتباع اتریش تشکیل می دهند، هم مهاجرین. تعداد مهاجرین و شهروندان خارجی که ساکن کشور اتریش هستند ۱.۵۳۱،۲۶۲ می باشد (معادل ۱۶.۷٪ از کل جمعیت). توجه داشته باشید که این آمار متعلق به بازه زمانی ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی است.

هزینه زندگی در اتریش

 مخارج زندگی در اتریش نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی پایین تراست. همچنین از طریق تحصیل در شهرهایی به جزء وین هزینه های دانشجویی کمتر خواهد بود، چنانچه در دانشگاه‌های دولتی اتریش نیز ثبت نام کرده اید تحصیل شما مجانی و یا با شهریه بسیار اندک صورت می‌گیرد. یک فرد مجرد بسته به سبک زندگی اش می تواند هزینه ای بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه داشته باشد و یک خانواده ۴ نفره چیزی حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه. البته این هزینه مربوط به شهر وین است؛ در شهرهای دیگر می توان با مبلغی کمتر از مبالغ ذکر شده نیز زندگی کرد. واحد پول این کشور یورو می باشد که در بین کشور های عضو اتحادیه اروپا واحد پول رایجی است.

سیستم آموزشی کشور اتریش

سیستم آموزشی اتریش دارای ۹ سال تحصیل اجباری از حدود سنین ۶ تا ۱۵ سال است. بسیاری از دانش‌آموزان در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند که همگی رایگان هستند. با این حال، بسیاری از مدارس خصوصی و بین‌المللی با کیفیت نیز وجود دارند که هزینه‌های بالایی دارند. دانشگاه‌های اتریش از بهترین دانشگاه‌های اروپا هستند و دانشگاه وین در صدر بهترین دانشگاه‌های اتریش قرار دارد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش رایگان است. بیش از ۶۰۰ دانشگاه دولتی و خصوصی در کشور وجود دارد، با این حال بسیاری از آنها موسسات کوچکی هستند که در موضوعات خاصی مانند هنر یا تجارت تخصص دارند.

نام انگلیسی:

Austria

نوع حکومت:

جمهوری پارلمانی

زبان رسمی:

آلمانی

واحد پولی:

یورو معادل 1.15 دلار آمریکا

پیش‌شماره کشور:

0043

پایتخت:

وین

قاره:

اروپا

جمعیت:

۹,۰۶۲,۹۳۴ نفر در سال ۲۰۲۱

منطقه زمانی:

GMT+2 . UTC+1(CET)

پسوند دامنه وب‌سایت‌ها:

at.