کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، در قاره اروپا واقع شده است و پایتخت آن برلین است. نوع حکومت در این کشور، فدرال پارلمانی و واحد پول آن یورو است. آلمان با وسعت ۳۵۷۵۸۲ کیلومترمربع، به هفتمین کشور بزرگ اروپا تبدیل شده است و مساحت آن تقریباً دوسوم کشور فرانسه یا کمی کوچک‌تر از ایالت مونتانای ایالات متحده است. با وجود اینکه زبان رسمی این کشور، آلمانی است، بیش از ۵۰ درصد آلمانی‌ها، انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. آلمان حدود ۸۴٫۲ میلیون نفر جمعیت دارد. دین رسمی در آلمان، مسیحیت است و حدود دوسوم جمعیت آن مسیحی هستند. بااین‌حال، تعداد افرادی که به‌طور فعال مسیحیت را در قالب حضور در کلیسا انجام می‌دهند، به‌طور قابل‌توجهی کمتر است. حدودساکنان آلمان مسلمان هستند که اکثریت آن‌ها ترک یا ترک‌تبار محسوب می‌شوند.

این روزها افراد زیادی مهاجرت به آلمان را به‌عنوان یکی از اهداف اصلی مهاجرتی خود درنظر می‌گیرند. دلایل زیادی برای این انتخاب وجود دارد. آلمان، به‌عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب شده و با سیاستی مهاجرپذیر، فرصت‌های شغلی فراوانی را در کنار یک زندگی امن و آسوده برای مهاجران فراهم کرده است. آلمان در سال‌های اخیر با جمعیت رو به پیری مواجه است و همین عامل موجب کمبود نیروی کار در آلمان و جذب افراد ماهر در شغل‌های موردنیاز آلمان از سایر کشورها شده است.

اقتصاد آلمان

آلمان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ازنظرPPP (برابری قدرت خرید) و بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا است. کشور آلمان صادرکننده پیشرو در ماشین‌آلات، وسایل نقلیه، مواد شیمیایی و تجهیزات خانگی است و از نیروی کار بسیار ماهر بهره می‌برد. این کشور، مانند همسایگان اروپای غربی خود با چالش‌های جمعیتی قابل‌توجهی برای رشد طولانی‌مدت مواجه است. نرخ پایین باروری و افزایش متوسط سن مردم، باعث شده است که فشار بر سیستم اجتماعی کشور افزایش یابد و نیاز به جذب نیروی متخصص در مشاغل موردنیاز آلمان از کشورهای دیگر باشد.

طبق محاسبات اداره آمار فدرال آلمان، برخلاف سال بحرانی ۲۰۲۰ که تولید داخلی به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ به شدت کاهش یافته بود، در سال ۲۰۲۱ عملکرد اقتصادی تقریباً در تمام بخش‌های اقتصادی افزایش یافت. طبق گزارش‌ها، تولید ناخالص داخلی تعدیل شده (GDP) در سال ۲۰۲۱ حدود ۲/۷ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ اعلام شده است.

تاریخ کشور آلمان

شکل کنونی آلمان در قرن نوزدهم، زمانی که نخست‌وزیر پروس بر سر کار بود، به وجود آمد. پس از شکست آلمان در جنگ جهانی اول و کناره‌گیری امپراتور ویلیام دوم، این امپراتوری برون‌مرزی از بین رفت. رکود اقتصادی، بیکاری گسترده و درگیری‌های سیاسی که به جنگ داخلی نزدیک شد، به فروپاشی جمهوری مترقی وایمار و ظهور حزب نازی به رهبری آدولف هیتلر منجر شد.

هیتلر پس از به دست آوردن قدرت در سال ۱۹۳۳، رایش سوم را تاسیس کرد و برای تسخیر اروپا و نابودی یهودیان، کولی‌ها، هم‌جنس‌گرایان و دیگران وارد جنگ صلیبی ویرانگر شد. رایش سوم در سال ۱۹۴۵ متلاشی شد و توسط ارتش متفقین ایالات متحده، بریتانیا، اتحاد جماهیر شوروی، فرانسه و سایر کشورها سرنگون شد. قدرت‌های پیروز، آلمان را به دو کشور تقسیم کردند: جمهوری فدرال آلمان (آلمان غربی) و جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) که بیش از ۴۰ سال توسط یک مرز طولانی از هم جدا شدند.

آلمان شرقی برای جلوگیری از فرار مردم به آلمان غربی، دیوار برلین را بنا نهاد. با فروپاشی شوروی، در آلمان شرقی مرزها باز شده و دیوار برلین ویران شد. فروریختن دیوار برلین موجب نقطه عطفی در تاریخ معاصر آلمان گشت. در اوت ۱۹۹۰، جمهوری فدرال آلمان با اتحاد دو آلمان رسماً اعلام موجودیت کرد.

 اکنون آلمان حدود ۱۶ ایالت دارد. بزرگ‌ترین ایالت آن، باواریا (بایرن)، ثروتمندترین ایالت آلمان بادن-وورتمبرگ و پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان نوردراین-وستفالن (Nordrhein-Westfalen) است.

جغرافیای کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان در مرکز قارهٔ اروپا قرار دارد. کشور آلمان، از شمال با دریای شمال، دریای بالتیک و دانمارک، از غرب با هلند، بلژیک، لوکزامبورگ و فرانسه، از جنوب با سوئیس و اتریش، از شرق با چک و لهستان همسایه است. علاوه‌بر این، با سوئد و بریتانیا مرزهای دریایی مشترک دارد. آب‌وهوای آلمان، معتدل اقیانوس اطلس و قاره‌ای است و بادهای غالب بر آلمان از سمت غرب می‌وزند.

 نوع حکومت و ساختار سیاسی آلمان

آلمان یک دموکراسی فدرال با احزاب سیاسی قوی، قوه قضاییه مستقل، و دولت‌های منطقه‌ای و محلی قدرتمند است  و ۱۶ ایالت دارد که می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. درست مانند هر دموکراسی، رای دادن مهم‌ترین حق سیاسی آلمان است و افراد غیرشهروند، معمولاً نمی‌توانند در اکثر انتخابات رای دهند. اما اتباع اتحادیه اروپا می‌توانند در انتخابات محلی و اروپایی شرکت کنند. سن رای دادن در انتخابات اروپایی آلمان ۱۸ سال و در انتخابات محلی ۱۶ سال است.

در رأس دولت، رئیس‌جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس‌جمهور فعلی آلمان، فرانک والتر اشتاین مایر است. رئیس حکومت، صدراعظم است. صدراعظم تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است. صدراعظم کنونی آلمان اولاف شولتس است که در انتخابات فدرال آلمان ۲۰۲۱، پس از ۱۶ سال صدراعظمی آنگلا مرکل به قدرت رسید.

پارلمان مرکزی فدرال آلمان به نام بوندستاگ، صدراعظم را برمی‌گزیند. اعضای بوندستاگ دولت‌های آلمان را تشکیل می‌دهند، قوانینی را پیشنهاد می‌کنند، بودجه را برنامه‌ریزی می‌کنند و در مورد مسائل سیاست خارجی مانند اعلام جنگ رای می‌دهند. دموکراسی آلمان بر احزاب سیاسی مبتنی است، سازمان‌هایی که برای پیروی از مجموعه‌های مشترک اصول و هماهنگ کردن تلاش‌های خود در نهادهای سیاسی مختلف تشکیل شده‌اند.

حزب‌های اصلی سیاسی در حال حاضر عبارت‌اند از:

 • حزب دموکرات مسیحی (CPD): موفق‌ترین حزب آلمان در انتخابات بوده است. این حزب که در سال ۱۹۴۵ توسط ائتلافی از گروه‌های ضد نازی و محافظه‌کاران تأسیس شد، پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها را گرد هم می‌آورد و عموماً از سیاست‌های محافظه‌کار اجتماعی طرفدار بازار پیروی می‌کند. از چهره‌های معروف می‌توان به آنگلا مرکل (صدر اعظم قبلی)، هلموت کهل و کنراد آدناور اشاره کرد.
 • سوسیال‌دموکرات‌ها (SPD): قدیمی‌ترین حزب آلمان است و به‌عنوان دومین حزب بزرگ در نظر گرفته می‌شود. این حزب که در سال ۱۸۶۳ تأسیس شد، تمایل دارد از کارگران، مقررات زیست‌محیطی و سیاست‌های لیبرال اجتماعی حمایت کند.
 • سبزها: آلمان یکی از موفق‌ترین احزاب سبز در جهان را دارد. سبزها مانند یوشکا فیشر به‌عنوان وزیر امور خارجه خدمت کرده‌اند و آلمان را به سمت حمایت از صلح و سیاست‌های طرفدار انرژی‌های تجدیدپذیر سوق داده‌اند.
 • دموکرات‌های آزاد (FDP):  ازنظر اقتصادی در سمت راست CDP قرار دارد، اما ازنظر اجتماعی بسیار لیبرال است و به‌سختی می‌توان آن را در سیاست آلمان قرارداد. به رهبری کریستین لیندنر و در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد. این حزب به‌طور منظم ۷ تا ۸٪ در انتخابات پیروز می‌شود.
 • Die Linke: در سال ۲۰۰۷ توسط مخالفان چپ در SDP ایجاد شد، یک حزب چپ است که از متفکران ضد سرمایه‌داری الهام می‌گیرد. این حزب که در شرق پسا کمونیستی موفق بود، بیش از ۶۰ کرسی، بوندستاگ را در اختیار دارد.
 • آلترناتیو برای آلمان (AFD): یک حزب ناسیونالیست راست‌گرا است که به دنبال کاهش مهاجرت و اشغال مواضع ضد اسلامی است. متحدان کمی در احزاب دیگر دارد که تمایل دارند رشد و نفوذ آن را کاهش دهند.

 پایتخت و شهرهای بزرگ آلمان

پایتخت کشور آلمان یعنی برلین و شهرهای بزرگ آلمان، هرساله پذیرای مهاجران زیادی هستند، تعدادی از این شهرها عبارت‌اند از:

شهر برلین آلمان

برلین، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آلمان، کلان‌شهر پرجنب‌وجوش و پیشرو است که هرگز برای انجام کاری در این شهر گیر نخواهید کرد.  برلین، به شهر استارت آپ‌ها معروف است و دانشگاه هامبورت برلین در آن قرار دارد.

شهر هامبورگ آلمان

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان (پس از برلین)، به دلیل مجاورت با دریای شمال، یک شهر بندری و ثروتمند است که سابقه آن در دریانوردی و تجارت بین‌المللی زبان‌زد است. هامبورگ بارها و بارها سوخته، بمباران و غارت شده و پرجنب‌وجوش‌تر از قبل بلند شده است، به همین دلیل نماد ققنوس را به آن نسبت داده‌اند. دانشگاه هامبورگ یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی آلمان در این شهر واقع شده است.

شهر مونیخ آلمان

مونیخ، سومین شهر بزرگ آلمان  و یکی از ثروتمندترین و مهاجرپذیرترین شهرهای آلمان است. این شهر، چشم‌انداز سنتی و معماری تاریخی دارد، اما در کنار معماری کلاسیک، اتومبیل‌های با تکنولوژی بالا و هنر مدرن را در برمی‌گیرد.

شهر فرانکفورت آلمان

فرانکفورت محل تجارت و امور مالی آلمان است. بیش از ۲۰۰ بانک ملی و بین‌المللی، ازجمله بانک مرکزی اروپا و بورس فرانکفورت، دفاتر خود را در این شهر ثبت کرده‌اند. از بین تمام شهرهای آلمان، این شهر دارای بالاترین تعداد مهاجر است، زیرا حدود یک سوم ساکنان آن پاسپورت و ویزای کاری آلمان را ندارند.

مکان‌های دیدنی آلمان

برخی از محبوب‌ترین مقاصد ديدنی کشور آلمان عبارت‌اند از:

 • پارک ملی جنگل باواریا: اولين پارک ملی، مناسب برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا، اسکی
 • پارک ملی برشتسگادن: محل یخچال طبیعی و دارای دریاچه‌ای عظیم
 • پارک ملی ایفل در آلمان: شامل انواع زیادی ارکیده، درختان خاکستر، شاه‌بلوط و گیلاس وحشی
 • جزیره گل آلمان در دریاچه کنستانس: محبوب‌ترین جاذبه گردشگری در دریاچه کنستانس با گیاهان فراوان در گلدان‌ها و وان‌ها و مجموعه‌ای چشمگیر از رزها و ارکیده‌ها
 •  کلیسای جامع سنت پیتر در تریر: قدیمی‌ترین کلیسای جامع کشور و ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو
 • قلعه نوی‌شوان‌شتاین: محبوب‌ترین مکان پادشاه لودویگ دوم، شامل ترکیبی از سبک‌های معماری
 • جزیره رایشناو: جزیره‌ای زیبا واقع در جنوب آلمان که در میراث جهانی ثبت شده است.

مشاهیر کشور آلمان

نویسندگان، هنرمندان، بازیگران، فیلسوفان و دیگر مشاهیر آلمانی کمک زیادی به توسعه تمدن آلمان کردند. تعدادی از مشاهیر آلمانی عبارت‌اند از:

آلبرت اینشتین
آلبرت اینشتین فیزیکدان نظری آلمانی‌الاصل بود که نظریه نسبیت را که یکی از دو ستون فیزیک مدرن است، توسعه داد. آثار او همچنین به دلیل تأثیر آن بر فلسفه علم، شناخته شده است.

آلبرشت دورر

درخشان‌ترین ستاره در آسمان رنسانس آلمان آلبرشت دورر (۱۴۷۱-۱۵۲۸) نقاش، حکاک، چاپگر، ریاضیدان و نظریه‌پرداز آلمانی اهل نورنبرگ بود. حکاکی‌های چوبی باکیفیت او زمانی که هنوز در دهه بیست زندگی‌اش بود، شهرت و نفوذ او را در سراسر اروپا تثبیت کرد و از آن زمان تاکنون به‌طورمعمول به‌عنوان بزرگ‌ترین هنرمند رنسانس شمالی در نظر گرفته‌شده است.

یوهان سباستین باخ
یوهان سباستین باخ (زاده ۲۱ مارس ۱۶۸۵ – درگذشته ۲۸ ژوئیه ۱۷۵۰) استاد آهنگسازی باروک بود که در سال‌های پایانی خود سمت مدیر موسیقی را در لایپزیگ آلمان داشت. او اکنون به‌طورکلی به‌عنوان یکی از آهنگسازان اصلی دوره باروک و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان تمام دوران در نظر گرفته می‌شود.

بوریس بکر
بوریس بکر ستاره تنیس آلمانی، جوان‌ترین برنده عنوان انفرادی مردان در ویمبلدون در سن ۱۷ سالگی، قهرمان شش‌بار گرند اسلم انفرادی و دارنده مدال طلای المپیک بود.

گرهارد ریشتر

گرهارد ریشتر در سال ۱۹۳۲ در درسدن در خانواده‌ای متوسط ​​به دنیا آمد. او پس از کلاس دهم مدرسه را ترک کرد و قبل از تحصیل در آکادمی هنر درسدن به‌عنوان یک نقاش تبلیغاتی و صحنه‌پردازی شاگردی کرد. گرهارد ریشتر به‌عنوان استاد مدعو در هامبورگ تدریس کرد و در سال ۱۹۷۱ استاد آکادمی هنر دوسلدورف شد.

فرهنگ معاشرت در کشور آلمان

دست دادن: آلمانی‌ها معمولاً وقتی به گروهی ملحق می‌شوند، با تک‌تک افراد دست می‌دهند و دوست دارند این کار را هم هنگام ورود و هم هنگام خروج انجام دهند.

بوسیدن: وقتی دوستان صمیمی به یکدیگر سلام می‌کنند، معمولاً گونه‌های چپ و راست را می‌بوسند. بااین‌حال، این کار در محیط تجاری نامناسب تلقی می‌شود.

نوشیدنآبجو و شراب بخشی از یک شام معمولی هستند و معمولاً نوشیدنی‌های الکلی به مهمانان ارائه می‌شود. اما می‌توانید نوشیدن مشروبات الکلی را رد کنید.

وقت‌شناسی: برای ملاقات با افراد، دیر حاضر نشوید. آلمانی‌ها بسیار دقیق هستند و حتی چند دقیقه تأخیر می‌تواند باعث ناراحتی آن‌ها شود.

گل‌ بردن: اگر برای مراسمی اجتماعی به خانه آلمانی دعوت‌شده‌اید، گل ببرید. اگر گل‌ها در کاغذ پیچیده شده‌اند، به یاد داشته باشید که درست قبل از ورود به خانه، آن را بردارید.

زبالهآلمانی‌ها ازنظر زیست‌محیطی بسیار آگاه هستند و زباله‌های خود را برای سهولت بازیافت جدا می‌کنند. اگر همسایگان شما متوجه شدند که شیشه یا کاغذ قابل بازیافت را در زباله‌های معمولی می‌اندازید، رابطه شما ممکن است برای همیشه تیره شود.

زبان غذاعبور چاقو و چنگال از روی‌هم در بشقاب نشان می‌دهد که هنوز غذای خود را تمام نکرده‌اید. قرار دادن چاقو و چنگال در سمت راست بشقاب به‌صورت موازی یک سیگنال برای پیشخدمت است که غذا را تمام کرده‌اید و می‌تواند بشقاب را بردارد.

درهای بستهآلمانی‌ها از سکوت و حریم خصوصی لذت می‌برند. بنابراین آن‌ها ممکن است اغلب درهای خود را ببندند، اما در صورت ضربه زدن به در، خوشحال می‌شوند که از شما استقبال کنند. بسته بودن در، لزوماً به این معنی نیست که نمی‌توان مزاحمتی برای شخص ایجاد کرد. به‌همین ترتیب در بسته حمام در خانه کسی، به این معنی نیست که حمام اشغال‌ شده است.

تلفن زدنبعد از ساعت ۱۰ شب با افراد تماس نگیرید، مگر اینکه از قبل با آن‌ها هماهنگ کرده باشید.  هنگام پاسخگویی به تلفن در آلمان، معمول است که خود را با نام خانوادگی خود معرفی کنید.

نشستن در رستوران‌ها: وقتی رستوران‌ها پر و بسیار شلوغ است، به اشتراک گذاشتن میزها با افراد غریبه معمول است. اما انتظار هیچ گفتگوی بیشتری را روی میز با آنها نداشته باشید. ممکن است از صحبت با شما بسیار استقبال شود، اما نباید آن‌ها را مجبور کنید. هنگام خروج، حتماً از همراهان سفره خود خداحافظی کنید.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

زندگی در خارج از کشور مزایا و معایبی دارد، اخذ پذیرش آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مزایای زندگی در کشور آلمان

موقعیت مکانی و راحتی برای سفر: آلمان در وسط اروپا قرار داشته و با کشورهای زیادی مرز مشترک دارد که امکانات باورنکردنی را برای مسافرت به وجود می‌آورد.

مکان‌های تفریحی: آلمان مقاصد زیادی را برای تفریح آخر هفته برای کاوش در شهرهای تاریخی با معماری خیره‌کننده دارد.

حمل‌ونقل: حمل‌ونقل عمومی در آلمان عالی است، شهرهای بزرگ آلمان با قطارهای پرسرعت به هم متصل هستند که زندگی مسافران را آسان‌تر می‌کند.

بیمه سلامت: نصف هزینه بیمه سلامت را کارفرما و نصف آن را کارمند پرداخت می‌کند. مراقبت‌های بهداشتی آلمان یکی از بهترین‌ها در جهان است

تعادل خوب کار و زندگی: آلمانی‌ها ملتی سخت‌کوش هستند، اما از تعادل  خوب کار و زندگی برخوردارند.

قابل اعتماد بودن مردم آلمان: اکثر مردم آلمان نسبتاً صادق و قابل اعتماد هستند. آلمانی‌ها همان کاری را که می‌گویند، انجام می‌دهند. منطقی، وقت‌شناس و قابل‌اعتماد بودن در فرهنگ آن‌هاست.

جرم کم: به‌طورکلی، جرم و جنایت در آلمان یک مشکل نیست و فقط در برخی شهرها و مناطق خاص وجود دارد.

معایب زندگی در کشور آلمان

تقریباً همه‌چیز در آلمان، یکشنبه‌ها تعطیل است: یکشنبه روز استراحت در آلمان است. همه خرده‌فروشی‌ها، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها روز یکشنبه تعطیل هستند و فقط جایگاه‌های سوخت باز هستند. بنابراین اگر خریدی دارید باید در روزهای دیگر انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

بوروکراسی آلمان: آلمان به‌نوعی میهن بوروکراسی است. بوروکراسی آلمان می‌تواند یک کابوس برای کسانی باشد که از خارج به‌خصوص خارج از کشورهای اروپایی به آلمان مهاجرت می‌کنند. کارکنان دولتی در آلمان، کار خود را طبق قوانین سختگیرانِ انجام می‌دهند و کارفرمایان هرگز از چیزی چشم‌پوشی نمی‌کنند.

دوستی نادر: معمولاً آلمانی‌ها دوستی قوی از مدرسه یا دانشگاه دارند و ترجیح می‌دهند روابط سبک با دیگران بدون ارتباط عمیق داشته باشند.

ذهنیت آلمانی: مردم آلمان مستقیم و صریح هستند، عادت کردن به‌صراحت آلمانی‌ها زمان می‌برد.

مالیات بر درآمد: برای پرداخت مالیات‌های زیاد در آلمان آماده‌باشید. مالیات بر درآمد در آلمان تصاعدی است: اول، نرخ مالیات بر درآمد از ۱۴% شروع می‌شود، سپس به‌طور تدریجی به ۴۲% افزایش می‌یابد. سطوح بسیار پردرآمد با ۴۵٪ مشمول مالیات می‌شوند. بالاترین نرخ مالیات برای درآمد مشمول مالیات بالای ۵۵۹۶۱ یورو اعمال می‌شود.