بررسی دانشگاه‌ها و انتخاب بهترین دانشگاه یک امر نسبی است و وابسته به ملاک‌هایی است که شما در نظر گرفته‌اید. به همین دلیل شما می‌توانید لیستی منحصر به خود را تهیه کنید و دانشگاه‌های برتر هلند را از نظر خود به دست آورید. در این جا ما ملاک‌های کلی مانند سطح علمی و کیفیت آموزشی، محیط دانشگاه، خدمات و امکانات دانشجویی را در نظر گرفته‌ایم و لیستی از ده دانشگاه برتر هلند را به شما ارائه می‌دهیم.

رتبه‌بندی بین‌المللی Qs دانشگاه‌های هلند

دانشگاه

 شهر/مرکز

رتبه در هلند ۲۰۲۱

رتبه دانشگاه جهانی ۲۰۲۱

Wageningen University & Research

 Wageningen

۱

 ۶۲

University of Amsterdam

 Amsterdam

۲

 ۶۶

Leiden University

 Leiden

۳

 ۷۰

Erasmus University Rotterdam

 Rotterdam

۴

 ۷۲

Utrecht University

 Utrecht

۵

 ۷۵

Delft University of Technology

 Delft

۶

 ۷۸

University of Groningen

 Enschede

۷

 ۸۰

Vrije Universiteit Amsterdam

 Amsterdam

۸

 ۱۱۶

Maastricht University

 Maastricht

۹

 ۱۲۱

Radboud University Nijmegen

 Enschede

۱۰

 ۱۳۶

Eindhoven University of Technology

 Eindhoven

۱۱

 ۱۸۷

Tilburg University

 Tilburg

۱۲

 ۲۰۱–۲۵۰

University of Twente

 Twente

۱۲

 ۲۰۱–۲۵۰

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های برتر هلند

 • تحصیلات عالیه در هلند به دلیل رویکرد بین‌المللی و کیفیت بالا شناخته‌شده است. این کشور یکی از بزرگ‌ترین پیشنهادات دوره‌های دانشگاهی با زبان انگلیسی را در قاره اروپا ارائه می‌دهد که تحصیل در هلند را برای مهاجران بسیار جالب می‌کند.
 • پس از اتمام HAVO یا VWO، دانشجویان می‌توانند در هلند یا در یک دانشگاه تحقیقاتی یا دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کنند تا مدرک لیسانس (HBO یا WO)، مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا دریافت کنند.
 • تحصیلات عالیه در هلند رایگان نیست، بااین‌حال از طرف دولت هلند یارانه دریافت می‌شود و این امر برای دانشجویان هلندی مقرون‌به‌صرفه و همچنین برای دانشجویان بین‌المللی نیز قابل‌دسترسی است.
 • بورسیه تحصیلی مختلفی برای مهاجران در دسترس است، ازجمله بورس تحصیلی هلند و برنامه اراسموس.
 • سال تحصیلی برای دانشگاه‌های هلند و دانشگاه هوگسولن از سپتامبر آغاز می‌شود و تا پایان ژوئن سال بعد ادامه دارد. سال به دو ترم تقسیم می‌شود و دوره دوم در اوایل فوریه آغاز می‌شود. همچنین تعطیلات دوهفته‌ای برای کریسمس و سال نو وجود دارد.

سیستم آموزش هلندی در مقطع تحصیلات تکمیلی، تفاوت چندانی با سیستم مطالعه اروپا ندارد و بنابراین درجات زیر موجود است:

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک کارشناسی ارشد
 • دکترا
 • تحقیقات فوق دکترا

درست مانند اکثر سیستم‌های آموزشی اروپا، بار کاری تحصیل در هلند نیز در اعتبارات ECTS (سیستم انتقال اعتبار و انباشت اروپا) سنجیده می‌شود سیستم اعتباری ECTS برای مقایسه / ارزیابی دانشگاه‌های مختلف، برنامه‌ها، دوره‌ها، ماژول‌ها، پایان‌نامه‌ها یا حتی صلاحیت دانشجویان استفاده می‌شود. اعتبارات تنها پس از اتمام دوره / برنامه اعطا می‌شوند.

سیستم درجه‌بندی هلندی از ۱ (بسیار ضعیف) به ۱۰ (برجسته) می‌رسد. ۵.۵ حداقل نمره قبولی است. درحالی‌که مقیاس درجه‌بندی از ۱ تا ۱۰ اجرا می‌شود، نمرات ۱ تا ۳ و ۹ و ۱۰ به‌طور مکرر داده نمی‌شوند.

لطفاً توجه داشته باشید که نمرات موردنظر نیز به نوع برنامه / مطالعه شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است به‌طور متوسط ​​۷،۵ برای کارشناسی ارشد بیش کافی باشد اما برای دکترا نیست.

برای ورود به دانشگاه‌های هلند ابتدا باید با دفتر بین‌المللی دانشگاه موردعلاقه خود تماس بگیرید تا بررسی کنید که آیا مدرک شما (اخذشده در وطن خود) در هلند شناخته‌شده است یا خیر.

با توجه به اینکه مدرک شما در هلند شناخته‌شده است، شما ممکن است نیاز داشته باشید:

 • اگر شهروند اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس نباشید، اجازه اقامت لازم است.
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی: TOEFL (حداقل 550 مقاله، 213 کامپیوتر)، IELTS (حداقل میانگین ۶) GMAT یا GRE.
 • حداقل میانگین۷ – ۷.۵ (دیپلم خارجی).

برای قبولی در دانشگاهی که متقاضی آن هستید. اگر اعتقاد دارند که شما صلاحیت کامل ندارید، ممکن است مؤسسات درخواست شما را رد کنند یا از شما بخواهند در برخی از آزمون‌های پذیرش شرکت کنید.

اگر بعد از یک برنامه تحصیلی به زبان هلندی هستید، مهارت خوبی در زبان هلندی دارید. همچنین ممکن است اکثر دانشگاه‌ها دوره‌هایی را به زبان هلندی به‌عنوان زبان دوم به شما ارائه دهند تا بتوانید اثبات کنید که تسلط کافی به زبان دارید.

میانگین نمرات موردنیاز بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است. همچنین، توجه داشته باشید که برای برخی از برنامه‌ها، تعداد متقاضیان بسیار بیشتر از مکان‌های موجود است – در این حالت، یک روش انتخابی انجام می‌شود.

فهرست کامل دانشگاه‌های برتر هلند

5 دانشگاه برتر هلند به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه و تحقیقات واگنینگن

دانشگاه و تحقیقات Wageningen با تمرکز ویژه بر علوم کشاورزی و محیط‌زیست یکی از بهترین مؤسسات جهان برای علوم زندگی و علوم اجتماعی است.

فقط کمتر از ۱۴۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و شرایط حرفه‌ای هستند.

بیشتر دوره‌های کارشناسی در مقطع کارشناسی به‌صورت ترکیبی از هلندی و انگلیسی تدریس می‌شود، اما حدود ۴۰ برنامه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صرفاً به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

به همین دلیل این دانشگاه تعداد قابل‌توجهی دانشجویان بین‌المللی را به خود جذب می‌کند – حدود ۲۷ درصد از کل دانشجویان از خارج از کشور می‌آیند.

در کل، این دانشگاه ۲۰ برنامه مختلف کارشناسی، ازجمله دوره‌های تجارت، توسعه بین‌المللی و علوم بهداشتی را ارائه می‌دهد. ۳۷ برنامه در سطح کارشناسی ارشد وجود دارد که همه آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. تمام دوره‌ها دو سال طول می‌کشد.

شهر واگنینگن در مرکز کشور است، اما فاصله زیادی با آمستردام یا مرز آلمان ندارد.

شعار این دانشگاه، متناسب با تمرکز بر مشکلات اجتماعی و تجاری، این است: “کشف پتانسیل طبیعت برای بهبود کیفیت زندگی”.

 • دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام (UvA) در سال ۱۶۳۲ تأسیس شد، سومین دانشگاه قدیمی کشور است. این دانشگاه حدود ۲۴۰۰۰ دانشجو دارد که با بزرگ‌ترین جمعیت دانشجویی را در هلند دارد.

علاوه بر این‌که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی جزو ۵۰ رتبه برتر دانشگاه قرار دارد، رتبه‌بندی ویژه‌ای در زمینه هنرها و علوم انسانی و علوم اجتماعی بسیار بالا است.

این دانشگاه حدود ۱۵۰ مدرک به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد که بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی را از بیش از ۱۰۰ کشور جهان جذب می‌کند.

محوطه اصلی دانشگاه در مرکز آمستردام است و ساختمان‌های دانشگاه در سطح شهر پراکنده است و امکان ادغام مناسب دانشجویان و افراد محلی را فراهم می‌کند.

UvA یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا است که مبتنی بر انتشارات علمی و بودجه تحقیقاتی است.

کتابخانه مرکزی شامل بیش از ۴ میلیون کتاب و هزاران نسخه خطی، نامه، نقشه و آثار کمیاب است. این دانشگاه همچنین دارای پنج موزه است.

 • دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن قدیمی‌ترین دانشگاه هلند است که در سال ۱۵۷۵ تأسیس‌شده و با اعضای خانواده سلطنتی هلند که اغلب به‌عنوان دانشجو در آن تحصیل می‌کنند، ارتباط خود را حفظ می‌کند.

بسیاری از سیاستمداران کشور علاوه بر تعدادی از چهره‌های برجسته فکری و فرهنگی در دانشگاه تحصیل‌کرده‌اند.

فیلسوفانی مانند اسپینوزا و دکارت در دوران طلایی هلند در لیدن بودند. از آن زمان، ۱۶ دریافت‌کننده جایزه نوبل به دانشگاه وابسته شدند، ازجمله آلبرت انیشتین و انریکو فرمی.

بیش از ۲۰۰ درجه در دانشگاه، هر دو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

جمعیت دانشجویی ۲۸۰۰۰ نفری شامل دانشجویان ۱۰۰ کشور است.

علی‌رغم سن بلوغ، دانشگاه لیدن به نوآوری مشهور است و از یک سبک تدریس غیرمعمول استفاده می‌کند که بر یادگیری فردی و کارهای گروهی متمرکز است.

 • دانشگاه اراسموس روتردام

دانشگاه اراسموس روتردام یک دانشگاه دولتی واقع در روتردام است. این نام به نام انسان‌شناس و سخنران قرن پانزدهم دزیدریوس اراسموس روتروداموس نام‌گذاری شد.

این دانشگاه در سال ۱۹۱۳ به‌عنوان مدرسه بازرگانی هلند تأسیس شد و نام خود را چند بار تغییر داد تا سرانجام در سال ۱۹۷۳ به دانشگاه اراسموس روتردام تبدیل شود.

این دانشگاه هفت دانشکده دارد که در چهار زمینه زیر تمرکز دارد: بهداشت، ثروت، حکمرانی و فرهنگ.

کارمندان دانشگاه شامل تعدادی از دانشمندان و سیاستمداران برجسته مانند یان تینبرگن برنده نوبل و یان پیتر بالکننده نخست‌وزیر سابق هستند.

 • دانشگاه اوترخت

دانشگاه اوترخت در سال ۱۶۳۶ تأسیس شده و یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند است.

دانشگاه اوترخت بیش از ۹۰ برنامه تحصیلات تکمیلی و ۱۲ برنامه کارشناسی ارائه می‌دهد. همه برنامه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی را شامل می‌شوند، ازجمله علوم طبیعی، قانون، حکمرانی، علوم زندگی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم زمین.

دانشجویان و کارمندان از حدود ۱۱۸ ملیت مختلف در دانشگاه اوترخت تحصیل و کار می‌کنند.

انجمن‌ها و باشگاه‌های مختلف دانشجویی در دانشگاه وجود دارد که هنرهای نمایشی، ورزشی، هنری و بسیاری از زمینه‌های موردعلاقه را پوشش می‌دهد.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی هلند

بهترین مدارس پزشکی در هلند به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه آمستردام – دانشکده پزشکی

دانشگاه آمستردام (UvA) یکی از ۲ موسسه آموزشی بودجه عمومی در هلند است. مستقر در پایتخت، از سال ۱۶۳۲ به‌عنوان آتنایوم ایلوستر ایستاده است.

دانشکده پزشکی UvA که در زیر دانشگاه برتر کشور واقع‌ شده است، یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در هلند محسوب می‌شود. با انتخاب بسیار بالا، سالانه فقط ۳۵۰ متقاضی را در مرکز پزشکی دانشگاهی می‌پذیرد. هر دو درجه (کارشناسی و کارشناسی ارشد) به زبان هلندی تدریس می‌شوند.

مدرک لیسانس پزشکی دانش‌آموزان را در زمینه‌های خانواده، اجتماع و پزشکی سالخوردگی مهمان می‌کند. برنامه درسی در ۴ مضمون طبقه‌بندی‌شده است و دروس آن از طریق روش‌های مختلفی مانند آموزش دیجیتال و یادگیری مبتنی بر تیم تدریس می‌شود.

از طرف دیگر، مدرک کارشناسی ارشد در مورد آموزش عملی است. این کار با یک دوره کارآموزی ۲ ساله در مرکز پزشکی دانشگاهی و بیمارستان‌های دیگر انجام می‌شود. دانش‌آموزان همچنین باید یک تحقیق انتخابی ۱۶ هفته‌ای را به پایان برسانند.

اگر تمایل به ادامه تحصیلات خود دارید، UvA یک دکترای دکترا / دکترای فشرده ارائه می‌دهد.

 • دانشکده پزشکی Vrije Universiteit Amsterdam

دانشکده پزشکی بعدی در هلند Vrije Universiteit Amsterdam است، یک دانشگاه خصوصی با بودجه دولت هلند. مستقر در پایتخت، اغلب در ۱۵۰ لیست برتر بسیاری از ارگان‌های رتبه‌بندی قرار دارد. برنامه پزشکی آن به‌عنوان یکی از رشته‌های قوی آن شناخته می‌شود و در رده‌بندی ۴۸ شانگهای و ۶۱ رده‌بندی Times Higher Education قرار دارد.

به‌عنوان یک دوره مقدماتی، لیسانس پزشکی آن بر تئوری متمرکز است. برنامه درسی ۱۴ ساعته در هفته شامل سخنرانی‌ها، امتحانات عملی و جلسات گروه مطالعه است. درحالی‌که این آموزش فقط به زبان هلندی تدریس می‌شود، دانشجویان در سال آخر تحصیل این امکان را دارند که یک خردسال بین‌المللی را که انگلیسی آموزش می‌دهد، بگیرند. گرچه تمرکز این دوره تحقیق است، اما امکاناتی را برای سایر تخصص‌ها نیز باز می‌کند.

مدرک کارشناسی ارشد که به زبان هلندی نیز تدریس می‌شود، در زمینه کارآموزی و کمک‌هزینه تحصیلی فعالیت می‌کند. پس‌ازاین، دانشجویان می‌توانند به‌عنوان پزشك اصلی به كشور خدمت كنند. دوره‌های آموزشی نیز برای کسانی که مایل به تخصص پزشکی، پزشک خانه سالمندان یا پزشک معلولین هستند، در دسترس است.

 • دانشگاه گرونینگن

دانشگاه گرونینگن که در سال ۱۶۱۴ تأسیس شد، یکی از ۱۰۰ موسسه برتر در جهان است. این مرکز در قسمت شمالی هلند واقع‌شده است و به دلیل داشتن دومین مرکز آموزشی قدیمی در این کشور مشهور است.

برخلاف سایر مدارس پزشکی در هلند، دوره کارشناسی پزشکی دانشگاه گرونینگن به دو زبان انگلیسی و هلندی تدریس می‌شود. به دلیل همین دوگانگی، دانشگاه همیشه دارای طیف متقاضیانی است. ازآنجاکه سهمیه پذیرش فقط ۴۰۶ دانشجو در سال است، دانشگاه یک روش انتخاب دقیق را رعایت می‌کند.

متقاضیان موفق از برنامه بیمار محور منحصربه‌فرد گرونینگن لذت می‌برند. در طول سال اول، دانشجویان قبلاً با موارد واقعی آشنا می‌شوند که در گروه‌های کوچک موردبحث قرار می‌گیرد. این یک کارآموزی ۲ هفته‌ای است که در بیمارستان یا خانه سالمندان انجام می‌شود. گزینه ۵ هفته تحصیل در خارج از کشور نیز موجود است.

در مقطع کارشناسی، برنامه کارشناسی ارشد پزشکی فقط به زبان هلندی تدریس می‌شود. در اینجا دانشجویان در مراکز درمانی مختلف کارآموز می‌شوند. به‌غیراز چرخش‌های جامع، دانشجویان همچنین باید یک پروژه تحقیقاتی را طی ۲۰ هفته به پایان برسانند.

 • دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن یک موسسه عمومی است که در هلند جنوبی واقع‌شده است. این دانشگاه در سال 1575 تأسیس شد و به‌عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود.

برنامه پزشکی Leiden به‌عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه هلند به‌عنوان یکی از بهترین‌ها در این کشور شناخته‌شده است. رقابت چنان سختگیرانه است که سالانه فقط 332 متقاضی در برنامه نخبگان و آموزش داده‌شده توسط هلند پذیرفته می‌شوند.

برای پیوند دادن آموزش و تمرین و تحقیقات بالینی، مدرک لیسانس پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه لیدن تدریس می‌شود. سخنرانی‌ها و گروه‌های متمرکز کوچک معمولاً انجام می‌شود، با ارزیابی یادگیری از طریق آزمون‌های میان‌دوره‌ای.

پس از اتمام دوره 3 ساله، دانشجویان می‌توانند با برنامه Leiden’s Masters in Medicine ادامه دهند. این برنامه علمی گرا سیاست پذیرش سخت‌تری دارد و فقط 300 دانشجو در سال می‌پذیرد.

پزشکان تحصیل‌کرده در لیدن معمولاً به مدت 3 سال به یک پزشک مربی گماشته می‌شوند. پس از مطالعات فشرده، راهنمایان دوره‌های کارآموزی خود را در هلند به پایان می‌رسانند. آن‌ها همچنین این گزینه را دارند که در خدمت ملت‌های کم برخوردار باشند.

 • دانشگاه ماستریخت

دانشگاه ماستریخت در سال ۱۹۷۶ تأسیس شد، یکی از جوان‌ترین مدارس پزشکی هلند است. پناهگاهی برای دانشجویان بین‌المللی، تقریباً ۵۰ درصد از جمعیت ۱۸۰۰۰ نفری آن از صدها کشور در سراسر جهان است.

ماستریخت به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جوان جهان، دوره‌های بسیاری ازجمله لیسانس و فوق‌لیسانس پزشکی را ارائه می‌دهد. اولین مورد به زبان هلندی و همچنین انگلیسی (مسیر بین‌المللی پزشکی) تدریس می‌شود.

این مدرک کارشناسی عملی دانشجویان را قادر می‌سازد تا در اوایل تحصیل خود با بیماران تعامل داشته باشند. آن‌ها با کمک آزمایشگاه‌های مهارت‌های پیشرفته مهارت‌های عملی را که برای هر پزشکی حیاتی است، توسعه می‌دهند.

پس از اتمام دوره کارشناسی، دانشجویان می‌توانند با برنامه Master in Medicine ادامه دهند. البته این فقط به زبان هلندی تدریس می‌شود.

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های هلند

محیط امن و چند فرهنگی با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل که توسط کشور هلند ارائه می‌شود، این کشور را به یک مقصد فوق‌العاده جذاب برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است.

هلند یکی از اولین کشورهایی است که برنامه‌های آموزشی بین‌المللی را ارائه می‌دهد که کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این همچنین به دلیل سبک تدریس ابتکاری و بسیار مستقیم که سالانه ده‌ها هزار دانشجوی بین‌المللی را در سراسر جهان جذب می‌کند، شناخته‌شده است.

ثبت‌نام در دانشگاه‌های هلند در حال رشد است. بااین‌حال، قبل از اقدام باید مواردی را در ذهن داشته باشید.

 رشته‌های محبوب در هلند:

تحصیل در رشته‌های زیر در هلند محبوب هستند.

 • دکترای هنرهای تجسمی در هلند
 • کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی در هلند
 • کارشناسی ارشد علوم بهداشتی در هلند
 • کارشناسی ارشد مطالعات رسانه‌ای در هلند
 • کارشناسی ارشد روانشناسی در هلند

در اینجا چند دانشگاه برتر هلند وجود دارد که باید برای تحصیل در خارج از کشور ماجراجویی کنید:

 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه تونته
 • دانشگاه تیلبورگ
 1. آماده شوید تا درخواست دهید
 • قبل از انتخاب مدرک خود در دانشگاه هلند، تحقیقات خود را دقیق انجام دهید و مطمئن شوید که متناسب با علایق و اهداف شغلی شماست. دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در هلند مشاهده کنید.
 • بررسی کنید که آیا شرایط ورود و شرایط پذیرش دانشگاه را دارید یا خیر. سوابق تحصیلی و معدل (معدل) شما از تحصیلات قبلی تعیین می‌کند که آیا شما برای مدرک انتخابی خود واجد شرایط هستید.
 • برای برخی از برنامه‌های کارشناسی ارشد، یک چک لیست آنلاین واجد شرایط بودن توسط دانشگاه‌ها ارائه‌شده است که به دانشجویان کمک می‌کند تا بفهمند آیا واجد شرایط آن برنامه خاص هستند.
 • برای تأمین هزینه‌های تحصیل به دنبال فرصت‌های بورسیه باشید. همچنین می‌توانید برای کمک به تأمین مالی تحصیلات خود در خارج از کشور، بورس تحصیلی Studyportals را بررسی کنید.

اگر می‌خواهید برای مدرک انگلیسی اقدام کنید، گواهینامه‌های پذیرفته‌شده عبارتند از:

 • TOEFL iBT
 • آیلتس آکادمیک
 • PTE Academic
 • C1 پیشرفته

اگر می‌خواهید تحصیلات خود را به زبان هلندی دنبال کنید، باید در آزمون متوسط ​​TUL هلند قبول شوید و یا یک دیپلم NT2-II هلند داشته باشید.

 مدارک موردنیاز دانشگاه:

 • یک کپی از گذرنامه یا کارت شناسایی
 • یک عکس گذرنامه
 • بیانیه شخصی به انگلیسی (باید حدود ۵۰۰-۸۰۰ کلمه باشد که در پاسخ به سوالاتی ازجمله: چرا و چه چیزی دوست دارید در دانشگاه بخوانید؟ بعد از فارغ‌التحصیلی چه برنامه‌ای دارید؟)
 • کپی مدارک تحصیلی متوسطه، گواهینامه‌ها و / یا لیست نمرات (مدارک آپلود شده و / یا فهرست‌های نمره‌ای که به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا هلندی نیستند نیاز به همراه ترجمه رسمی انگلیسی دارند)
 • متن سوابق
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی / هلندی
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (۵۰ – ۱۰۰ یورو)
 • برخی از دانشگاه‌ها ممکن است به اسناد اضافی نیاز داشته باشند، مانند:
 • CV یا رزومه (شامل دو داور)
 • نامه تشویق
 • نمونه کارهای مکتوب دانشگاهی

 مهلت درخواست دانشگاه برای هلند

مهلت درخواست را مستقیماً با دانشگاه‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید بررسی کنید، زیرا ممکن است متفاوت باشد:

 • مهلت درخواست برای اکثر دوره‌ها: اول ماه مه
 • در برخی از دانشگاه‌ها، آخرین‌مهلت درخواست: 1 فوریه یا اول مارس است
 • برای سیستم‌عامل‌های متعدد Fixus و DUO، مهلت این کار معمولاً ۱۵ ژانویه است

توصیه کلی این است که حداکثر تا اواسط ماه آوریل اقدام کنید تا قبل از شروع تحصیل وقت کافی برای تنظیم ویزا (در صورت نیاز) و مسکن داشته باشید.

حساب خود را تا اول مه در Studielink تنظیم کنید. اگر برای یک برنامه سهمیه محدود درخواست داده باشید، مهلت‌های قبلی ممکن است اعمال شوند.

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه

تحصیل در هلند به معنای چند مرحله اضافی پس از مراحل درخواست است:

بیمه درمانی خود را دریافت کنید. اگر از کشوری از اتحادیه اروپا / EEA می‌آیید، بیمه درمانی کشور شما در هلند نیز کار خواهد کرد؛ اما برای استفاده از این کارت باید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) را دریافت کنید. اگر بیمه درمانی معتبر نباشد، برای تأمین این هزینه باید ماهانه ۸۰ تا ۱۶۰ یورو بپردازید.

پس از ورود به هلند:

برای دانشجویان اتحادیه اروپا: برای دریافت شماره خدمات عمومی شخصی (BSN) با یک ارگان محلی اداره تماس بگیرید.

برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: شما باید مجوز اقامت بگیرید. دانشگاه از طرف شما درخواست می‌کند، شما فقط باید مدارک موردنیاز را ارائه دهید.

دانشجویان قبل از شروع کلاس‌ها باید رسماً در دانشگاه ثبت‌نام کنند. همچنین شما باید شهریه خود را پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر هلند

هزینه‌های اسکان

هزینه اقامت در هلند بالاتر از متوسط ​​بین‌المللی است. گزینه‌های مختلفی در مورد اجاره وجود دارد، اما شما می‌توانید انتظار داشته باشید که ماهیانه ۳۰۰-۶۰۰ یورو (۲۶۳۳-۵۳۳ پوند) بپردازید. زندگی به‌تنهایی در یک آپارتمان اجاره‌ای به‌طور متوسط ​​۴۱۹ یورو (۳۷۲ پوند) در ماه است، اشتراك با یك شخص دیگر ۵۷۲ یورو (۵۰۸ پوند) در ماه و یك اتاق در محل اقامت دانشجویان ۳۴۰ یورو (۳۰۲ پوند) در ماه است.

حدود ۲۷ درصد دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه زندگی می‌کنند، اما تقاضای زیادی برای این نوع ترتیب‌ها وجود دارد و شهرهای معروف دانشجویی مانند لیدن و گرونینگن از کمبود رنج می‌برند. اگر بخواهید برای برنامه چهارساله کامل در محل اقامت در دانشگاه بمانید (که به دلیل فشار در مکان‌ها بعید به نظر می‌رسد)، این مبلغ به ۱۳۶۰۰ یورو (۱۲۹۸۸ پوند) می‌رسد درحالی‌که هزینه اقامت در اجاره ۱۶،۶۷۰ یورو (۱۴،۸۲۹ پوند) برای چهار نفر است سال‌ها.

سایر هزینه‌های ضروری دانشجویی

هزینه اشتراک اینترنت ماهانه به‌طور متوسط ​​۲۳ یورو یا ۴۶/۲۰ پوند (تقسیم بین مستأجران) و متوسط ​​قبض تلفن ۱۵ یورو (۱۳.۳۴ پوند) است.

در هرماه، دانش‌آموزان می‌توانند ۳۰-۶۵ یورو (۲۷-۵۸ پوند) برای خرید كتاب و سایر مطالب دانشگاهی هزینه كنند.

دانشجویان در هلند باید بودجه خود را برای هزینه ۳۵ یورو (۳۱ پوند) در ماه برای حمل‌ونقل اختصاص دهند، هزینه بلیت یک‌طرفه به‌طور متوسط ​​۲.۹۰ یورو (۲.۵۸ پوند) است. سفر با دوچرخه یک روش بسیار محبوب برای رفت‌وآمد است بنابراین ممکن است ارزش اجاره یا خرید دوچرخه در طول دوره تحصیل شما باشد. همچنین کارت تخفیف دانشجویی برای بلیت قطار در نظر گرفته‌شده است که در سفرهای غیر پیک ۴۰ درصد تخفیف برای شما ایجاد می‌کند. قیمت هر لیتر بنزین ۱.۵۳ یورو (۱.۳۶ پوند) است.

اگر به‌تازگی در هلند تحصیل می‌کنید (یعنی شاغل نیستید) می‌توانید بیمه دانشجویان خصوصی دریافت کنید که به‌طور متوسط ​​۴۰ یورو (۳۵.۵۸ پوند) در ماه است. کسانی که کار را انتخاب می‌کنند موظف به پرداخت بیمه پایه هلند خواهند بود که در حدود ۹۰-۱۱۰ یورو (۸۰-۹۸ پوند) در هرماه، بااین‌وجود بخش عمده‌ای از آن اغلب با تخفیف مالیاتی بازگردانده می‌شود. می‌توانید در مورد گزینه‌های موجود در اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هزینه درخواست ویزای دانشجویی برای هر کس خارج از کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا (EEA) ۳۱۷ یورو (۲۸۲ پوند) است.

هزینه زندگی با احتساب اجاره، حمل‌ونقل، غذا، آب و برق و سرگرمی به‌طور متوسط ​​۱۲۰۰-۱۳۰۰ یورو (۱۰۶۷-۱۱۵۶ پوند) در آمستردام و دلفت، ۱۲۰۰ یورو در انشده، ۱۱۰۰ یورو در آیندهوون و ۱۰۰۰ یورو در روتردام هزینه می‌شود.

این بدان معناست که به‌عنوان‌مثال، متوسط ​​دانشجویی که در آمستردام زندگی می‌کند، باید انتظار داشته باشد كه ۴۸،۰۰۰ یورو (۴۲۷۰۰ پوند) را برای هزینه‌های زندگی در طول برنامه چهارساله كامل خرج كند.

شیوه زندگی

هزینه متوسط ​​خرید هفتگی هلند ۵۰ یورو (۴۴ پوند) یا ۲۰۰ یورو (۱۷۷ پوند) در ماه است؛ اما هزینه کمتری امکان‌پذیر است زیرا مجموعه خوبی از سوپرمارکت‌های ارزان‌قیمت مانند Lidl، Aldi و Albert Heijn وجود دارد. هزینه یک وعده غذایی در یک رستوران ۱۵ یورو (۱۳.۳۴ پوند) و میانگین بلیت سینما ۱۰.۵۰ یورو (۹.۳۴ پوند) است.

در سال ۲۰۱۷، یک بیگ مک ۴.۴۷ یورو (۳.۹۸ پوند) و یک پیمانه آبجو در یک‌بار ۴ یورو (۳.۵۶ پوند) با یک لیوان شراب با قیمت ۲.۵۰-۳.۵۰ یورو بود. هزینه عضویت در سالن ورزشی در ماه به‌طور متوسط ​​۲۶ یورو (۲۳ پوند) و هزینه ورود به باشگاه ۱۰-۱۵ یورو (۳۴/۸ – ۸/۳ پوند) بسته به شب است.

چه پشتیبانی مالی در دسترس است؟

دولت هلند برای کمک به دانشجویان در پرداخت هزینه تحصیل و زندگی خود، یک برنامه مالی دانشجویان (studiefinanciering) ارائه می‌دهد. این می‌تواند از حمل‌ونقل عمومی رایگان تا کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان از خانواده‌های کم درآمد تا وام‌های دانشجویی با نرخ سود پایین و گزینه‌های بازپرداخت معتبر متغیر باشد. این گزینه‌ها معمولاً به دانشجویان هلندی محدود می‌شود، بااین‌حال، دانشجویان غیر هلندی در صورت داشتن تابعیت اتحادیه اروپا یا اجازه اقامت نوع II، III یا IV، گاهی واجد شرایط هستند.

بسیاری از بارها، رستوران‌ها، موزه‌ها و سینماها به‌ویژه در شهرهای تحت سلطه دانش‌آموزان تخفیف دانشجویی می‌دهند. بیشتر آن‌ها مدرک دانشجویی را از موسسه شما درخواست می‌کنند اما ارزش سرمایه‌گذاری در کارت شناسایی بین‌المللی دانشجویی (ISIC) را نیز دارد که تخفیف دانشجویی را در سراسر جهان تضمین می‌کند.