امروزه برخی از افراد کشور هلند که همانند کشور اتریش، آلمان، پرتغال، اسپانیا و یونان در اروپا قرار دارد را برای سفر انتخاب می کنند. برخی از راه های قانونی و به مدت طولانی وارد این کشور زیبا و مرفه می شوند. ولی برخی برای تعطیلات و تفریح هلند را انتخاب می کنند و به کنسولگری این کشور می روند. اگر کشور شما در خارج اتحادیه اروپا قرار داشته باشد و به عبارتی شهروند کشور های غیر اتحادیه اروپا می باشید، باید برای رفتن به هلند ویزا بگیرید. ولی شهروندان کشورهایی که عضو اتحادیه شینگن هستند، برای سفر به مدت کوتاه و یا برای سفر به مدت طولانی به هلند نیاز به ویزا ندارند. آن ها به راحتی می توانند در تعطیلات میان شهرهای هلند جا به جا شوند و به بازدید آن ها بپردازند. ویزای توریستی هلند این امکان را به مهاجر خارجی می دهد که برای مدتی هلند و شهرهای مختلف این کشور را از نزدیک ببیند. برخی از مهاجرین به دلیل دیدن خانواده خود در هلند برای اخذ ویزای توریستی اقدام می کنند.

انواع ویزای توریستی در هلند

ویزای توریستی هلند در اختیار کسانی قرار می گیرد که اهداف کوتاه مدت دارند. شخصی که دوست دارد اقامت هلند را بگیرد، باید از طریق دیگری وارد هلند شود. ویزای توریستی هلند در دسته ویزاهایی قرار دارد که به صورت کوتاه مدت در اختیار متقاضی خارجی قرار می گیرند. در نظر داشته باشید که هدف متقاضی برای ورد به هلند و اقامت کوتاه در این کشور می تواند چیزی به غیر از تفریح یا سفر توریستی باشد. لذا برخی دیگر از انواع ویزای کوتاه مدت نیز موجود است که در دسته ویزاهای توریستی قرار می گیرند. در این قسمت تصمیم داریم به شرح دو ویزای کوتاه مدت هلند که درخواست زیادی دارند بپردازیم.

 • ویزای تجاری

کسانی که برای عقد قرارداد با یکی از شرکت های معتبر کشور هلند آماده شده اند می توانند این ویزا را درخواست دهند.

 • ویزای درمانی

امروزه برخی از بیماران برای معالجه به هلند می روند. آن ها به خاطر این که خدمات بهتری را دریافت کنند به هلند می روند. برای رفتن به هلند لازم است که از یکی از بیمارستان های این کشور دعوتنامه بگیرند. بیمارستان ها و کلینیک های کشور هلند زمانی به شخص خارجی دعوتنامه می دهند که وی مدارک پزشکی کاملی را ارائه دهد. بعد از گرفتن دعوتنامه و بعد از اخذ ویزای پزشکی می توانید به کشور هلند بروید ولی بعد از تمام شدن دوره درمان خود باید به کشور مبدا برگردید.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی هلند

فرقی نمی کند که هدف شما از سفر به هلند تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج و یا دیگر روش های قانونی باشد، به هر حال کنسولگری هلند از شما مدارکی را می خواهد. آفیسر تنها براساس اسنادی که ارائه می دهید در خصوص درخواست نامه شما تصمیم می گیرد. در این بخش شما عزیزان را در جریان اسناد مورد نیاز برای رسیدن به ویزای تفریحی هلند خواهیم گذاشت:

 • پر کردن فرم درخواست ( بعد از تکمیل فرم مربوطه، حتماً آن را امضا کنید)
 • ارائه دو قطعه عکس
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه کارت ملی و شناسنامه
 • کپی ویزای قبلی به همراه تمام مهرهای ورود و خروج
 • شما موظفید از تمامی صفحات پاسپورت خود کپی بگیرید.
 • ارائه تمامی مدارک اقامت به عنوان مثال ارائه اجاره نامه، رزرو هتل.
 • نامه گواهی مالی (شما باید ثابت کنید که حداقل ۳۴ یورو به ازای هر روز خود برای تامین هزینه های زندگی و اجاره مسکن دارید)
 • داشتن بیمه درمانی ( شما باید از یکی از شرکت های معتبر بیمه را بخرید تا در صورت نیاز اجازه استفاده از آن را داشته باشید.)
 • ارائه نامه عدم سو پیشینه ( این نامه نشان می دهد که پرونده جنایی ندارید)
 • باید یک سری اسناد ارائه دهید که ثابت کند بعد از رفتن به هلند و بعد از اتمام مدت زمان اقامت خود به کشور مبدا برمی گردید. مثلاً اگر کارمند هستید می توانید قرارداد کاری خود را ارائه دهید.
 • شما باید بیانیه کارفرما که مبنی بر مدت غیبت شما می باشد را ارائه دهید.( اگر شاغل نیستید نیازی نیست که این بیانیه را ارائه دهید.)
 • اگر قرار است شخصی را ببینید که در هلند و در یکی از شهرهای خیلی خوب این کشور اقامت دارد، باید این مدارک را نیز به سفارت هلند ارائه دهید:
 • شما باید مدارکی مبنی بر حمایت مالی ارائه دهید.
 • میزبان باید کپی قرارداد کاری خود را ارائه دهد. وی همچنین موظف است گواهی درآمد مثلاً ۳ فیش حقوقی ارائه دهد.
 • شما نیز باید یک صورت حساب بانکی با گردش سه ماه ارائه دهید.
 • اثبات رابطه با شخصی که قصد ملاقات با او را دارید. مثلاً باید گواهی مشارکت ثبت شده و یا گواهی تولد ارائه دهید.

مراحل دریافت ویزای توریستی هلند

برای این که ویزای تفریحی هلند عایدتان شود، باید یک سری از مراحل را سپری کنید. باید بدانید که بهترین زمان برای پر کردن فرم درخواست چه زمانی می باشد. در حالت کلی برای رسیدن به هلند از طریق ویزای تفریحی لازم است که این مراحل را پشت سر بگذارید:

 • در ابتدا محل درخواست را بیابید.
 • بعد از یافتن محل درخواست لازم است که قرار ملاقات را رزرو کنید.
 • فایل سند را تکمیل نمایید.
 • در مصاحبه و جلسه ای که سفارت مربوطه با شما می گذارد، شرکت نمایید.
 • شما باید همه هزینه هایی که مربوط به ویزای گردشگری می باشد را پرداخت کنید.
 • اگر کشوری هستید که در خارج حوزه شینگن قرار دارد، باید برای اخذ ویزای توریستی یک سری مدارک را آماده کنید. ولی کسانی که شهروند اتحادیه اروپا مثلا شهروند کشورهایی چون؛ اتریش، آلمان، اسپانیا، فنلاند و سوئیس می باشند نیازی نیست که ویزا بگیرند. آن ها می توانند آزادانه و بدون ویزا سفر کنند. مرحله بعدی برای رسیدن به ویزای توریستی ارسال مدارک به سفارت می باشد. در پاراگراف های قبلی مقاله شما را در جریان مدارک لازم برای اخذ ویزای گردشگری هلند گذاشتیم. شما باید دقیقاً این مدارک را در زمان مناسب برای سفارت ‏هلند ارسال کنید. سفارت بعد از بررسی مدارکتان شما را از نتیجه باخبر می کند.

هزینه ویزای توریستی هلند

قبل از این که بگوییم هزینه ویزای تفریحی هلند چه میزان می باشد، بهتر است این را بدانید که برخی از افراد بدون پرداخت هزینه وارد هلند می شوند. در واقع بدون این که نیاز باشد آن ها به سفارت هلند هزینه ای بابت اخذ ویزا بدهند، وارد هلند می شوند. کسانی که از هزینه درخواست ویزای گردشگری کشور هلند معاف هستند عبارتند از:

 • یک محقق دانشگاهی
 • کسانی که با هدف شرکت در رویدادهای سازمانی غیرانتفاعی درخواست نامه مربوط به ویزای کوتاه مدت هلند را تکمیل می کنند
 • کسانی که با اهداف آموزشی و تحصیلی سفر می کنند. همانند معلمان و دانش آموزان
 • در مورد هزینه ویزای توریستی باید گفت که، با داشتن ۸۰ یورو می توانید فرم مربوط به ویزای گردشگری هلند را تکمیل کنید. اگر متاهل هستید باید به ازای همسر خود ۸۰ یورو دیگر ارائه دهید. بعلاوه اگر فرزند دارید به ازای وی نیز باید ۸۰ یورو دیگر ارائه دهید. البته اگر فرزند شما خردسال است، نیازی نیست که هزینه ای بابت وی بپردازید.
 • تمکن مالی برای ویزای توریستی هلند

تمکن مالی نامه ای است که با هزینه های شما در کشور هلند رابطه مستقیم دارد. در واقع سفارت یا کنسولگری هلند این نامه را به خاطر این از شما می گیرد که خیالش از این بابت راحت شود که شما بدون حمایت دولت هلند می توانید هزینه ای که مربوط به خرید اقلام ضروری و هزینه ای که مربوط به اجاره آپارتمان در مرکز شهر و یا خارج کلان شهر می باشد را دارید، در واقع باید مطمئن شود که شما هزینه گذراندن امور خود در هلند را دارید. به همین خاطر است که از شما گردش سه ماهه می خواهد. در واقع شما باید افتتاح حساب کنید و به مدت ۳ ماه مبلغ مشخصی را در حساب شخصی بگذارید. معمولاً باید به ازای هر یک روزی که قرار است در هلند بمانید، ۳۴ یورو را در حساب خود قرار دهید. ارائه نامه گواهی مالی برای دریافت ویزای گردشگری که یک ویزای کوتاه مدت است کافی نیست. سفارت از شما می خواهد که وابستگی مالی و یا وابستگی معنوی نیز نشان دهید. در واقع باید نشان دهید که اقوام درجه یک در کشور مبدا دارید و به خاطر دیدن آن ها به کشور خود برمی گردید و باید نشان دهید که در کشو خود دارای شرایط کاری و مالی خوبی هستید. شانس شما با نشان دادن موارد ذکر شده برای دریافت ویزای توریستی هلند افزایش می یابد.

دلایل ریجکتی ویزای گردشگری هلند

همه کسانی که ویزای گردشگری و یا همان ویزای تفریحی هلند را برای اهداف شخصی خود درخواست می کنند نمی توانند از سفارت هلند این انتظار را داشته باشند که برای آن ها ویزا صادر کند. ممکن است سفارت هلند بعد از بررسی فرم تکمیل شده و اسناد دیگر بنا به صلاحدید خود درخواستتان را رد کند و نامه ریجکتی را در اختیارتان قرار دهد. در این بخش توضیح خواهیم داد که دلایل ریجکتی ویزای گردشگری هلند کدامند.

 • مشخص نکردن علت سفر

بسیاری از متقاضیان علتی برای سفر خود ندارند. در واقع آن ها باید دلیل منطقی و قانع کننده داشته باشند تا سفارت این کشور اجازه سفر دهد.

 • نداشتن نامه گواهی بانکی و یا نداشتن شرایط مالی مناسب

شما باید قبل از قرارگیری در محیط هلند بخشی از نقدینگی خود را صرف امور زندگی کنید پس باید نامه گواهی بانکی داشته باشید.

 • جعلی بودن مدارک و اسناد

مدارکی که ارائه می دهید باید درست و کامل باشند. اگر سندی را جعل کنید آفیسر متوجه می شود و نامه ریجکتی را در اختیارتان قرار می دهد.

 • نداشتن بیمه مسافرتی

برای کشور مقصد بسیار مهم است که مهاجر خارجی بیمه درمانی داشته باشد.

 • نبود دلایل برگشت قانع کننده

شما باید نشان دهید که به خاطر اعضای خانواده درجه خود و یا به خاطر وابستگی مالی که در کشور مبدا دارید، به کشور خود برمی گردید. اگر کارمند هستید باید نشان دهید که کارفرمای شما به شغل شما نیاز دارد و به شما مرخصی کاری داده است. اگر دلیلتان قانع کننده نباشد، با ریجکتی ویزا مواجه می شوید.

وقت سفارت هلند برای ویزای توریستی

شما باید اسناد بدون نقص خود را در زمان مناسب به سفارت هلند ارائه دهید و مرحله انگشت نگاری را نیز پشت سر بگذارید و همچنین باید فرم درخواستی که تکمیل کرده اید را به همراه اسناد خود در اختیار کنسولگری این کشور قرار دهید تا این کشور به شما وقت دهد. شما می توانید به صورت آنلاین فرم را تکمیل کرده و مدارک را برای کنسولگری بارگذاری کنید و یا می توانید به صورت حضوری به سفارتی بروید که در نزدیکی محل زندگیتان و یا به عبارتی در کشور مبدا قرار دارد. تقریبا ۸ هفته طول می کشد تا مراحل ارائه مدارک و انگشت نگاری را پشت سر بگذارید. همراهان عزیز شما نباید روزهای تعطیل را حساب کنید.

مدت زمان اقامت توریستی در هلند

یکی از سوالات مهمی که متقاضیان ویزای گردشگری کشور هلند از ما می پرسند این است که، مدت زمان دریافت این نوع ویزا چقدر می باشد؟ ۱۵ و ۳۰ روزه کاری طول می کشد تا ویزای گردشگری هلند پردازش شود. با توجه به شرایطی که دارید و با توجه به زمان اقدام ممکن است کمی دیرتر از ۳۰ روز کاری درخواست شما پردازش شود. اگر درخواستتان پذیرفته شود، یک برچسب ویزا روی پاسپورت خود دریافت خواهید کرد که تاریخ های اعتبار ویزا را نشان می دهد. ولی اگر درخواست ویزای شما رد شود، نامه ریجکتی برایتان صادر می شود. با دریافت این ویزا می توانید حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه در یکی از شهرهای امن و مترقی هلند بمانید.

تمدید ویزای تفریحی هلند

در ویزای توریستی شخص خارجی این موضوع ذکر شده است که وی نهایتاً ۹۰ روز اجازه دارد در خاک هلند بماند. متقاضی باید قبل از تمام شدن مهلت اعتبار ویزای خود به کشور مبدا برگردد ولی اگر بعد از ۹۰ روز نیاز بود که در هلند بمانید، باید ویزای خود را تمدید نمایید. ولی برای تمدید ویزا شما باید اداره مهاجرت را قانع کنید. برای قانع کردن باید اسنادی را ارائه دهید که ثابت کند نمی توانید قبل از دوره ۹۰ روزه به کشور خود برگردید. ناگفته نماند که شما باید بعد از تمدید اقامت خود در هلند از نظر مالی خود را حمایت نمایید.

ویزای توریستی هلند با دعوتنامه

داشتن دعوتنامه ورود شما را به کشور هلند به مدت کوتاه راحت می کند. ولی اگر دعوتنامه نداشته باشید شانستان برای دریافت ویزای تفریحی کشور هلند کاهش می یابد. توصیه می کنیم در صورت داشتن اقوام درجه یک از آن ها بخواهید که برای شما دعوتنامه ارسال کنند و یا اگر با اهداف کاری و تجاری به این کشور می روید از شرکت مربوطه بخواهید که برای شما دعوتنامه ارسال کند. دعوتنامه کلید ورود شما به هلند است. ولی طبق آمار به دست آمده، بعضی از افراد تنها با ارائه نامه تمکن مالی قوی و بیانیه هدف نیز موفق به دریافت ویزای توریستی هلند شده اند. در واقع آن ها به هنگام درخواست، دعوتنامه ارائه نداده اند. ولی توصیه ما این است که به منظور قانع کردن آفیسر حتماً دعوتنامه ارائه دهید.

سفر به کشور های دیگر با ویزای گردشگری هلند

شخصی که اقامت هلند را از طریق ویزاهای بلند مدت می گیرد، می تواند در مدت زمان اقامت خود بدون ویزا وارد کشورهای حوزه شینگن شود. ولی شخصی که موفق به دریافت ویزای تفریحی هلند شده است، نمی تواند از این نوع ویزا برای مهاجرت و اقامت طولانی مدت در هلند استفاده کند. به بیانی نمی تواند به واسطه ویزای توریستی خود موفق به دریافت اقامت بلند مدت و بالای 6 ماه در هلند گردد یا به عبارت دیگر نوع ویزا را از توریستی به کاری، سرمایه گذاری و یا تایپ های دیگر اقامت های بلند مدت تغیرر دهد. این ویزا کوتاه مدت است و تنها به مدت محدود در اختیار متقاضی قرار گرفته می شود. در واقع نوعی اقامت محسوب نمی شود.