کشوری محصور در خشکی و مکانی فوق‌العاده زیبا برای بازدید است. این کشور، با قرارگیری در مرکز اروپا، ترکیبی جذاب از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی را به وجود آورده است. کیفیت زندگی در آن بالاست و مقصد محبوب دانشجویان خارجی در سراسر جهان جهت تحصیل در خارج است. یکی از جذابیت‌های تحصیل در این کشور  برای دانشجویان، تحصیل رایگان است. امکان اخذ ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل در این کشور وجود دارد. می‌دانید کدام کشور را می‌گویم؟ در این جا، تمام اطلاعات مهم مربوط به ویزای تحصیلی اتریش ارائه می‌شود تا روند سفر به اتریش جهت ادامه تحصیل، برای شما آسان‌تر شود.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی اتریش

اتریش، بهترین دانشگاه‌های اروپا را در خود جای‌داده است. هشت دانشگاه برتر اتریش، در رنکینگ جهانی QS، رتبه زیر ۱۰۰۰ و پنج دانشگاه آن، رتبه زیر ۵۰۰ را از آن خود کرده‌اند. علاوه بر این، برای دانشجویانی که پس از پایان تحصیل، مایل به ادامه زندگی و کار در اتریش هستند، چشم‌انداز شغلی خوبی را ارائه می‌دهد. به‌عنوان یک غیر مقیم، باید بدانید که برای تحصیل در اتریش، نیاز به درخواست ویزای تحصیلی اتریش خواهید داشت.

انواع ویزای تحصیلی اتریش

دو نوع ویزای تحصیلی اتریش وجود دارد. ویزای کوتاه‌مدت و ویزای بلندمدت:

  • ویزا C (کوتاه‌مدت): این ویزا، کوتاه‌مدت است و به شما امکان می‌دهد تا سه ماه در اتریش اقامت و تحصیل کنید.
  • ویزا D (بلندمدت): این ویزا، بلندمدت است و حداکثر شش ماه اعتبار دارد. شما پس از دریافت ویزای بلندمدت اتریش، می‌توانید آن را به مجوز اقامت دانشجویی تغییر دهید. شما در صورت تحصیلات طولانی‌مدت در اتریش، به این ویزا نیاز خواهید داشت.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی اتریش

مراحل زیر را طی کنید اگر ویزای تحصیلی اتریش را می‌خواهید.

پیداکردن دانشگاه

قبل از درخواست ویزای دانشجویی، باید تأیید پذیرش خود را ارائه دهید. در نظر داشته باشید که بعضی از دانشگاه‌ها، آزمون ورودی دارند. برای ثبت‌نام در دانشگاه باید در این آزمون‌ها قبول شوید.

فرم درخواست ویزا را پر کنید

دومین مرحله مهم که باید قبل از درخواست خود انجام دهید، بارگیری، چاپ و پرکردن فرم درخواست است.

مدارک موردنیاز را تهیه کنید

قبل از اینکه درخواست خود را ارسال کنید، از مرتب بودن همه اسناد موردنیاز اطمینان حاصل کنید. اسناد باید به زبان انگلیسی یا آلمانی باشند.

از سفارت وقت بگیرید

برای ارائه درخواست خود، باید وقت ویزا بگیرید. ویزا توسط یک مقام نمایندگی در کشور شما صادر می‌شود. به‌محض این‌که دفتر محلی خود را تعیین کردید، می‌توانید درخواست خود را برای ویزا ارسال کنید.

برای مصاحبه آماده شوید

احتمالاً از شما خواسته می‌شود برای مصاحبه در سفارت بمانید. در طول مصاحبه، در مورد دلایل تمایل به تحصیل در اتریش و برنامه‌های احتمالی آینده سؤال می‌شود.

مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی اتریش

برای دریافت ویزای دانشجویی اتریش، این مدارک را نیاز دارید

مدرک پذیرش: باید یک نامه تأیید از دانشگاه اتریش ارائه دهید که وضعیت شما را به‌عنوان دانشجو ثابت کند.

  • گذرنامه معتبر: مطمئن شوید که گذرنامه شما دارای دو صفحه خالی است و در مدت اقامت، منقضی نمی‌شود.
  •  عکس در اندازه تصویر گذرنامه
  • اثبات محل اقامت در اتریش: باید ثابت کنید که در خوابگاه دانشجویی اقامت دارید یا خانه‌ای را اجاره کرده‌اید.
  • اثبات تمکن مالی: تمکن مالی برای دانشجویان ۲۴ساله یا پایین‌تر، ۵۱۵٫۳۰ یورو در ماه و برای دانشجویان بالای ۲۴ سال، ۹۳۳٫۰۶ یورو در ماه است.
  • بیمه درمانی: باید بیمه سفر شینگن داشته باشید. بیمه، باید هر نوع شرایط اضطراری را تا سقف ۳۰٬۰۰۰ یورو پوشش دهد.
  • برنامه سفر: شامل تاریخ صحیح پرواز، شماره پرواز و تاریخ عزیمت است.
  • فرم درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزا را چاپ کرده و پر کنید. مطمئن شوید که تمام اطلاعات شما صحیح پرشده و فرم امضا شده باشد.
  • ارائه سوابق دانشگاه‌های قبلی (در صورت وجود): اگر در مقاطع قبلی، در دانشگاه دیگری تحصیل‌کرده‌اید، باید کپی سوابق تحصیلی قبلی را نیز ارائه دهید.

اثبات هزینه تحصیل پرداخت‌شده: باید یک نسخه از رسید/صورت‌حساب بانکی مبنی‌بر پرداخت هزینه دانشگاه خود را ارائه دهید. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش، حدود ۷۲۶٫۷۲ یورو به‌ازای هر ترم است.

برای دانشگاه‌های خصوصی، حدود ۱۴۱۷۷ تا ۲۴۲۰۰ یورو در سال باید شهریه پرداخت کنید.

زمان لازم جهت ویزای تحصیلی اتریش

ویزای دانشجویی اتریش، معمولاً در زمانی بین ۲ تا ۴ هفته صادر می‌شود. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس به‌روز را ارائه کرده‌اید. زیرا سفارت، هنگام آماده شدن ویزا به شما اطلاع می‌دهد.

تمدید ویزای تحصیلی اتریش

ویزا در اتریش قابل تمدید نیست. شما پس از ورود به اتریش، می‌توانید برای اجازه اقامت دانشجویی درخواست کنید. این اجازه اقامت، به شما امکان ادامه تحصیل در اتریش را می‌دهد.

کار با ویزای تحصیلی اتریش

ویزای دانشجویی C و D، به شما اجازه می‌دهد مجوز کار بگیرید. بسته به مقررات ویزا، می‌توانید از ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. به‌خاطر داشته باشید که کارفرمای شما باید درخواست اجازه کار را در خدمات استخدام عمومی (AMS) ارائه دهد. AMS، اداره اشتغال عمومی اتریش است و می‌توانید به‌عنوان یک جویای کار در یک دفتر محلی شعبه AMS در منطقه‌ای از محل سکونت خود ثبت‌نام کنید.

کار پس از پایان تحصیلات

می‌خواهم در اتریش بمانم چه کنم؟ برای اجازه اقامت، باید قبل از انقضای ویزا، درخواست تمدید کنید. در صورت داشتن اجازه اقامت، می‌توانید پس از پایان تحصیلات در اتریش، به کار دوران دانشجویی خود ادامه دهید.

اگر اجازه کار یا اجازه اقامت در اتریش ندارید، باید هنگام اتمام ویزای دانشجویی، اتریش را ترک کنید. البته می‌توانید برای “ویزای جویای کار اتریش” درخواست کنید که امکان می‌دهد تا شش ماه برای جستجوی کار در اتریش بمانید. اگر در طی این ۶ ماه شغلی پیدا کردید، می‌توانید برای کارت قرمز – سفید – قرمز درخواست کنید.

این کارت به شما اجازه دهد تا حداکثر دو سال در اتریش بمانید و کار کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مؤسسه مهاجرتی گام اول تماس بگیرید.