دعوت نامه ویزای توریستی چیست؟ از شرایط فرستادن دعوت نامه چه می دانید؟ ما این مطلب را ترتیب داده ایم تا علاوه بر توضیح اینکه دعوتنامه چیست؟ به شرایط فرستادن دعوت نامه از خارج کشور بپردازیم.

دعوت نامه چیست؟

در بررسی اینکه دعوت نامه ویزای توریستی چیست می‌توان گفت یک تعهدنامه است که برای تضمین هزینه‌های زندگی فردی با تابعیت کشوری دیگر، با ارائه مدارکی مبتنی بر وجود شرایط اقتصادی برای اخذ اجازه اقامت و آغاز مراحل اداری صادر می‌شود.

این نوع دعوت‌نامه می‌تواند از طرف افرادی که در یک کشور دارای اقامت دائم هستند برای دوستان و آشنایان ارسال شود. درواقع یکی از رایج‌ترین دعوت‌نامه‌ است و ارزش بالایی نسبت به سایر دعوت‌نامه‌ها نیز دارد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دعوت‌نامه ویزای توریستی حتماً باید توسط شخص حقیقی ارسال شود.

با ارسال دعوت نامه برای یک فرد، شخص دعوت‌کننده وظیفه دارد تمامی هزینه‌های مربوط به مسافرت در مدت اقامت در کشور مقصد را بر عهده بگیرد. دعوت نامه‌ها معمولاً برای مدت سه معادل 90 روز صادر می‌شوند. دعوت نامه‌ها برای اهداف مختلفی صادر می‌شوند. از مهم‌ترین دعوت نامه‌ها می‌توان به دعوت نامه توریستی، تجاری؛ کاری، پزشکی، نمایشگاهی و دیدار بستگان اشاره کرد.

مزایای داشتن دعوت‌نامه

برای اخذ ویزای توریستی یک کشور الزامی برای داشتن دعوت‌نامه ویزای توریستی وجود ندارد اما وجود آن مزایایی چون تأثیرگذاری بیشتر دارد و باعث می‌شود پرونده شما بااهمیت بیشتری بررسی شود اما لزوماً نمی‌توان با قطعیت گفت که ویزای توریستی حتماً صادر خواهد شد.

بنابراین با داشتن این نوع دعوت‌نامه راه شما برای اخذ ویزای توریستی هموارتر می‌شود. دقت داشته باشید بر روی دعوت‌نامه خود حتماً تاریخ و امضا وجود داشته باشد در غیر این صورت ازنظر حقوقی ارزشی نخواهد داشت.

دعوت نامه ویزای توریستی چیست؟

در پاسخ به این سؤال که دعوت نامه ویزای توریستی چیست می‌توان گفت که یکی از انواع ویزای موقت، ویزای توریستی است. از طریق دعوت نامه ویزای توریستی با توجه به اعتبار فرد ارسال‌کننده دعوت نامه، دارنده این ویزا اجازه دارد به‌طور موقت و برای مدت‌زمان مشخص در کشور مقصد اقامت داشته باشد. 

انواع ویزای توریستی

پس از بررسی اینکه دعوت نامه ویزای توریستی چیست، باید بگوییم ویزای توریستی به چهار دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

  • ویزای سینگل با اجازه یک‌بار ورود به کشور مقصد بااعتبار 6 ماهه
  • ویزای مولتی (مولتیپل) یا ویزای ۵ ساله با اجازه چندین بار ورود و اجازه اقامت 6 ماهه برای هر مرتبه
  • ویزای قانونی کانادا یا ویزای توریستی بدون دعوت نامه که در این حالت موسسه مهاجرتی موردنظر اقدام به تهیه دعوت نامه و انجام امور لازمه جهت اخذ ویزا می‌نماید.
  • سوپر ویزای کانادا مخصوص والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ها که دعوت نامه توریستی از طرف فرزند یا نوه مقیمشان ارسال می‌گردد.
  • در سوپر ویزا، حداقل حقوق پایه فرد دعوت‌کننده می‌بایست کمتر از 24.000 دلار در سال نباشد و حداقل برای یک سال از داخل کانادا بیمه خدمات درمانی برای دعوت شونده پرداخت کرده باشد.

مدت اعتبار دعوت نامه ویزای توریستی

اعتبار دعوت نامه‌ها بسته به نوع آن‌ها متفاوت خواهد بود. به‌ عنوعن مثال دعوت ‌نامه ‌ای که برای شرکت در یک کنفرانس یا نمایشگاه صادر می‌گردد، تا پایان زمان آن معتبر است. مدت اعتبار دعوت نامه ویزایی که از طرف یک کالج یا دانشگاه صادر می‌گردد، تا پایان دوره آموزشی مذکور خواهد بود. اعتبار دعوت نامه ویزای توریستی نیز حداکثر تا شش ماه خواهد بود.

اخذ ویزای توریستی

جهت اخذ ویزای توریستی کشور موردنظر، در صورت نداشتن دعوت‌نامه، ارائه رزرو هتل و شرح برنامه سفر به همراه رزرو بلیت رفت‌وبرگشت الزامی است. درصورتی‌که دعوت‌نامه دیدار از خانواده موجود باشد، رزرو پرواز بر اساس تاریخ سفر و تاریخی که مندرج در دعوت‌نامه است، باید انجام شود. اگر دعوت‌نامه از طرف شرکت بوده و شامل برنامه سفر باشد، رزرو پرواز و هتل بر طبق برنامه سفر باید انجام شود.

رزرو بلیت رفت‌وبرگشت کانادا حتی اگر تا ۲۴ ساعت هم معتبر باشد، برای سفارت کشور مقصد پذیرفته است و نیازی به پرداخت هزینه جهت خرید بلیت نمی‌باشد. همچنین رزرو هتل باید معتبر بوده و برای شما booking واقعی انجام‌شده باشد.

توجه داشته باشید که booking واقعی و معتبر به مفهوم پرداخت هزینه هتل قبل از اقامت نمی‌باشد. بلکه به این معناست که درخواست اقامت شما به هتل ارسال‌شده و هتل واچر اقامت را برای شما صادر کرده است. این رزرو می‌بایست تا بررسی کامل پرونده و اعلام نتیجه ویزا معتبر باقی بماند. ‌لذا چنانچه سفارت از محل اسکان شما استعلام بگیرد و رزرو هتل صوری بوده یا لغو شده باشد ممکن است ویزای شما ریجکت شود.

شرایط ارسال دعوت‌نامه

شرایط ارسال دعوت نامه بسته به نوع دعوت‌نامه کمی متفاوت خواهد بود. اما به‌طورکلی می‌توان از شرایط عمومی ارسال دعوت نامه به موارد زیر اشاره کرد:

به‌طورکلی اعتبار دعوت نامه ویزای توریستی ارسال‌شده از طرف شخصی که دارای اقامت دائم یک کشور باشد و به همراه فرم دعوت نامه مدارک کاملی از وضعیت اقتصادی، گردش حساب و وضعیت شغلی خود به سفارت ارائه می‌دهد، در رده بالایی قرار می‌گیرد و شانس بالایی در جلب دیدگاه افسر مهاجرت مربوطه خواهد داشت.

دعوت‌نامه ویزای توریستی خویشاوندی حتماً باید در دفتر اسناد رسمی کانادا به ثبت رسیده و مهر برجسته داشته باشد. الصاق برگه‌های مالیاتی به دعوت‌نامه از طرف میزبان بسیار مؤثر خواهد بود و به‌نوعی نشان‌دهنده قانون‌مندی فرد دعوت‌کننده می‌باشد.

میزبان می‌بایست در دعوت‌نامه خود به‌صراحت، با ارائه مدارک حقوق سالانه خود مسئولیت هزینه اسکان دعوت‌نامه یا شوندگان را بر عهده بگیرد. مسئولیت قانونی و حقوقی بازدید‌کننده بر عهده دعوت‌کننده و اسپانسر نیست ولی بهتر است در دعوت‌نامه کانادا به مواردی اشاره شود که بر مسئولیت‌پذیری بیشتر میزبان تأکید شده باشد.

هرچقدر فرم دعوت‌نامه با صداقت بیشتری نوشته شود و به مواردی اشاره کند که مبتنی بر مسئولیت‌پذیری میزبان باشد، تأثیر بیشتری بر موافقت با درخواست شما خواهد داشت.

ارسال دعوت نامه ویزای توریستی

برای ارسال دعوت نامه ویزای توریستی نیازی نیست که به تائید دفتر اسناد رسمی برسد. به ارسال قسم‌نامه هم احتیاج نیست. فقط کافیست فرد دعوت‌کننده اسامی افرادی که قصد دارید آن‌ها را دعوت کنید، در یک لیست آورده و بنویسید که هزینه‌های اقامتی آن‌ها را در کشور در زمان اقامتشان بر عهده خواهید گرفت.

صدور ویزای توریستی از طرف سفارت کشورها معمولاً برای کسانی به‌راحتی انجام می‌شود که فامیل نزدیکی در کشور مقصد داشته و شرایطشان به‌گونه‌ای است که پس از بازدید از عزیزانشان و اتمام مدت‌زمان ویزا به کشور خود بازمی‌گردند. اثبات برگشت به ایران معمولاً از طریق مسائل مالی و ارائه مدارک انجام می‌گردد.