ویزای استارتاپ انگلیس، جدیدترین راهکار جذب متخصصان نخبه در ساختار برنامه‌ریزی اقتصادیِ سند رشد و توسعه اقتصادی انگلیس است. انگلیس پیش از این نیز از طریق سری برنامه‌های مهاجرتی همچون TIER1 حضور نخبگان را در این کشور ممکن کرده بود. اما معمولاً برنامه‌های قبلی انگلیس مربوط به دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های انگلیس بود و شامل حال همه نمی‌شد. ویزای استارتاپ انگلیس اما امکان حضور در این کشور برای همه کارآفرینانی که به دنبال راه‌اندازی و یا توسعه یک استارتاپ در عرصه انگلیس و یا فضای جهانی را دارند میسر کرده است.

ویزای استارتاپ انگلیس مناسب چه افرادی است؟

اگر به دنبال راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوآورانه در اروپا هستید این فرآیند مناسب شما خواهد بود. بدیهی است که هرچه تجربه بیشتری در اکوسیستم کارآفرینی ایران داشته باشید، شانس موفقیت شما چه در دریافت ویزا و چه در فرآیند راه‌اندازی استارتاپ بیشتر خواهد بود. همچنین اگر شما استارتاپی در ایران دارید که فکر می‌کنید مایلید آن را در انگلیس توسعه بدهید بهتر است از ویزای نمایندگی انگلیس استفاده کنید. این ویزا مخصوص کسانی است که هنوز ایده‌شان را کاملاً عملیاتی نکرده‌اند. هرچند که داشتن یک MVP و یا (نمونه حداقلی) از ایده شما بسیار مفید است.

داشتن دانش زبان انگلیسی مورد نیاز برای ویزای استارت آپی

برای موفق شدن در مسیر اخذ ویزای استارت آپ انگلیس، شما باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنید. تنها زمانی انجام این کار ضروری نبوده که قبلاً و به هنگام اخذ سایر انواع ویزا، این کار را انجام داده باشید.

برای اثبات دانش زبان انگلیسی، شما باید اثبات کنید که توانایی درک، صحبت کردن و نوشتن در سطح B2 را دارید. برای این کار، شما قادر خواهید بود تا یک آزمون امن زبان انگلیسی را پشت سر بگذارید و یا باید سابقه فارغ‌التحصیلی از رشته‌های دانشگاهی که به زبان انگلیسی تدریس شده‌اند را داشته باشید. یکی از آزمون‌هایی که از طریق آن قادر خواهید بود تا توانایی خود را در زبان انگلیسی به اثبات برسانید، آزمون آیلتس است. در صورت تمایل به استفاده از این آزمون زبان، شما باید حداقل نمره 5.5 را اخذ کنید.

با داشتن ویزای استارت آپ انگلستان چه کارهایی را می‌توان و نمی‌توان انجام داد؟

با اخذ ویزای استارت آپ انگلستان، شما قادر به بهره‌مندی از مزایای مختلفی و انجام امور خاصی خواهید بود. موارد زیر، بخشی از کارهایی هستند که شما قادر به انجام دادن آنها خواهید بود:

 • شریک زندگی و فرزندان خود را در صورت واجد شرایط بودن به عنوان وابستگان همراه خود داشته باشید.
 • اشتغال به صورت هم‌زمان در موقعیت شغلی دیگر و استارت آپ خود
 • سفر به خارج از انگلیس و بازگشت به این کشور بدون مشکل
 • برخی از اموری که شما قادر نخواهید بود با این ویزا به آنها بپردازید شامل موارد زیر می‌شوند:
 • برای اکثر مزایا (صندوق دولتی) یا بازنشستگی دولتی درخواست دهید
 • به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای کار کنید
 • با این ویزا در انگلستان اقامت کنید

اگر ابهاماتی در ارتباط با موارد بیان شده دارید، بهتر است تا زمان پذیرش درخواست خود صبر کنید. در این زمان، لیستی کامل از موارد مجاز و غیر مجاز به شما اعلام خواهد شد.

آیا به هنگام زندگی در بریتانیا، می‌توان برای تغییر نوع ویزا به ویزای استارت آپ اقدام کرد؟

بله. ممکن است شما این امکان را داشته باشید که بتوانید به راحتی، واجد شرایط تغییر نوع ویزا شوید. برای این کار، شما باید انگلیس را ترک کرده و از خارج از این کشور برای تغییر نوع ویزا اقدام کنید. اگر نوع ویزای شما یکی از انواع زیر باشد، درخواست شما برای تغییر آن به ویزای استارت آپ انگلیس رد خواهد شد:

 1. ویزای بازدید
 2. ویزای دانشجویی کوتاه مدت
 3. ویزای دانشجویی والدین
 4. ویزای کار فصلی

وضعیت استارتاپ ها در انگلیس

در سال‌های اخیر استارتاپ های انگلیس به صورت تصاعدی در حال رشد بوده‌اند. برای اینکه یک ایده کلی نسبت به وضعیت استارتاپ ها در انگلیس داشته باشید، در جدول زیر یک سری آمار را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

  رشد شرکتهای جدید   ۴٫۲ درصد
  تعداد شرکتهای جدید تاسیس شده   ۶۷۲،۸۹۰
  تعداد شرکتهایی که در هر روز در انگلیس تاسیس میشوند   ۱۸۴۳
  تعداد شرکتهایی که در هر ساعت در انگلیس تاسیس میشوند   ۷۷
  تعداد شرکتهای کوچک فعال در انگلستان (دارای ۰ تا ۴۹ کارمند)   5 میلیون و۸۲۰ هزار
  تعداد شرکتهای متوسط فعال در انگلستان (دارای ۵۰ تا ۲۴۹ کارمند)   ۳۵،۶۰۰
  تعداد شرکتهای بزرگ فعال در انگلستان (دارای ۲۵۰ کارمند و بیشتر)   ۷،۷۰۰

در مقایسه با سال گذشته، تعداد استارتاپ‌ها ۳٫۵ درصد (یعنی ۲۰۰ هزار شرکت) افزایش پیدا کرده است. همچنین لندن دارای بیشترین نرخ تاسیس کسب و کار، یعنی ۱۵٫۹ درصد بوده است. استارتاپ‌هایی که بیشتر در انگلستان موفق شده‌اند و سود زیادی کسب کرده‌اند، در زمینه‌های کاری زیر بوده‌اند:

 • تجارت الکترونیک
 • ساخت افزونه‌های کروم
 • ساخت اپلیکیشن‌های موبایل
 • شرکت‌های نرم‌افزاری
 • ساخت نرم‌افزارهای مخصوص شبکه

ویزای استارتاپ انگلیس مناسب چه افرادی است

ویزای استارتاپ انگلیس برای کارآفرینان تازه‌کاری مناسب است که پتانسیل بالایی دارند و اولین بار است که به دنبال راه‌اندازی کسب و کار در انگلستان هستند. در کل متقاضیان این ویزا هنوز کسب و کار خود را در انگلستان شروع نکرده‌اند. اگر فرد باتجربه‌ای هستید که قصد دارید کسب و کاری در انگلستان راه‌اندازی کنید، شاید ویزای نوآوری انگلیس برای شما مناسب‌تر باشد و اگر قصد دارید با کسب و کاری که از قبل در انگلستان تاسیس شده است همکاری کنید، بهتر است از ویزای مهارت شغلی استفاده کنید.

خصوصیات طرح تجاری مورد تایید برای ویزای استارتاپ انگلستان

برای اینکه ایده تجاری که برای دریافت ویزای استارتاپ انگلیس ارائه می‌دهید پذیرفته شود، یک نهاد معتبر که برای این کار اختصاص یافته است باید تایید کند که طرح شما تمام معیارهای لازم را دارد.

خصوصیات طرح تجاری مورد تایید برای ویزای استارتاپ انگلستان را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

نوآوری

طرح تجاری که ارائه می‌دهید باید کاملا جدید و متعلق به خودتات باشد و بتواند نیازهای بازار جدید یا بازارهای موجود را برطرف کرده، یا مزیت رقابتی ایجاد کند.

قابل اجرا بودن

برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح خود باید دانش، تجربه و آگاهی کافی نسبت به بازار داشته باشید، یا در حال توسعه چنین توانایی‌هایی در خود باشید.

مقیاس پذیری

طرح کسب و کار شما باید پتانسیل ایجاد شغل و رشد کردن در بازارهای ملی انگلستان را داشته باشد.

 

استارتاپ ویزای انگلستان مناسب چه افرادی است؟

استارتاپ ویزای انگلستان برای کارآفرینان با پتانسیل بالا که به دنبال راه اندازی کسب و کار در انگلستان برای اولین بار هستند مناسب است. فردی که قصد راه اندازی استارتاپ ویزا را در انگلستان دارد باید از ابتدا برای این مورد اقدام کند و مراحل مربوطه را به درستی سپری کند؛ باتوجه به این مورد اگر فردی در انگلستان کسب و کاری را شروع کند و سپس بخواهد از طریق آن وارد موضوع استارتاپ شود این مورد امکان پذیر نیست. همچنین فردی که قصد مهاجرت به انگلستان از طریق استارتاپ ویزا را دارد؛ کسب و کار و یا ایده مورد نظر خود را نباید در جایی دیگر راه اندازی کرده باشد.
همچنین دقت داشته باشید که اگر شما یک بازرگان باتجربه هستید که به دنبال ایجاد یک تجارت در انگلستان هستید، ویزای نوآور ممکن است گزینه مناسبی برای شما نسبت به استارتاپ باشد. اگر مایل به پیوستن به یک تجارت هستید، ویزای کار ماهر گزینه مناسبی برای شما است. اگر مایل به سرمایه گذاری در یک تجارت هستید، می توانید مسیر ویزای سرمایه گذار Tier 1 را در نظر بگیرید. اگر شما کارمند ارشد یک تجارت خارجی هستید که به دنبال ایجاد یک تجارت در انگلستان هستید، ممکن است بهتر باشد برنامه نماینده انفرادی ویزای تجاری خارج از کشور را در نظر بگیرید .باتوجه به اینکه روش های مهاجرت به انگلستان بسیار متنوع و مختلف است توصیه می شود در این زمینه با یک وکیل مهاجرتی خبره و باتجربه مشورت کنید تابهترین روش را متناسب با شرایط شما انتخاب کند.

شرایط لازم برای ویزای استارت آپ انگلیس

برای واجد شرایط بودن برای استارتاپ ویزای انگلیس، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل 18 سال سن داشته باشید.
 • قبلا در انگلستان تجارتی را راه اندازی نکرده اید مگر اینکه به عنوان کار آفرین فارغ التحصیل درجه 1 مرخصی گرفته باشید.
 • شما توسط یک نهاد تأیید کننده تأیید شده در انگلستان که ایده کسب و کار شما را در زمینه نوآوری، ماندگاری و مقیاس پذیری ارزیابی کرده است، تأیید شده اید و مطمئن هستید که بیشتر زمان کاری خود را در انگلستان صرف توسعه مشاغل خود می کنید.
 • نامه تأییدیه شما حداکثر 3 ماه قبل از تاریخ درخواست ویزای راه اندازی شما صادر شده است.
 • شما واقعاً قصد دارید هرگونه کار یا فعالیت تجاری در انگلستان را که در درخواست شما ذکر شده است انجام دهید و قادر به انجام آن هستید.
 • شما در زبان انگلیسی حداقل دارای CEFR Level B2 هستید (معادل آیلتس 5.5 در مهارت های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن)
 • اگر خارج از انگلستان هستید یا کمتر از 12 ماه در انگلستان بوده اید، حداقل 1270 پوند برای تأمین مخارج خود برای یک ماه دارید، بعلاوه 285 پوند برای همسر، 315 پوند برای فرزند اول و 200 پوند برای هر کودک دیگر… .
 • نتایج آزمایش سل
 • ترجمه معتبر کلیه اسنادی و مدارک به زبان انگلیسی
 • گذرنامه معتبر یا سند دیگری برای نشان دادن هویت و ملیت متقاضی، همراه با یک صفحه خالی در گذرنامه

البته باتوجه به وضعیت شما و پرونده شما ممکن است به اسناد و مدارک دیگری نیاز باشد به همین دلیل حتما با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری برای استارتاپ ویزای انگلیس

متقاضیان استارتاپ ویزای انگلیس برای سرمایه گذاری در مشاغل خود نیازی به هیچگونه سرمایه ای ندارند. با این حال، داشتن ایده تجاری قابل اجرا بدین معناست که در صورت نیاز به سرمایه؛ نهادهای تاییده شده توسط دولت بودجه مشخصی بر اساس بیزینس پلن شما به شما ارائه می دهند.

درخواست استارتاپ ویزای انگلیس

افراد می توانند برای استارتاپ ویزای انگلیس از خارج از انگلیس درخواست داده و مراحل را سپری کنند البته امکان ارسال درخواست از داخل انگلستان نیز ممکن است امکان به شرط آنکه فرد برای مدتی در این کشور حضور داشته باشد برای مثال برای تحصیل در این کشور مستقر باشد.

درخواست استارتاپ ویزای انگلیس برای اعضای تیم

نیازی نیست که شما تنها بنیانگذار کسب و کار باشید و ممکن است عضو یک تیم نوپا باشید. این بدان معناست که شما می توانید همان ایده تجاری و برنامه ای را به عنوان یکی دیگر از اعضای تیم نوپا به اشتراک بگذارید. با این حال، هر متقاضی باید تأییدیه شخصی خود را از یک نهاد تایید کننده تأیید شده دریافت کند.

نامه تأییدیه استارتاپ ویزای انگلستان

اگر درخواست شما برای تأیید توسط یک نهاد تأیید کننده استارتاپ ویزا تأیید شود، یک نامه تأییدیه استارتاپ ویزا برای شما صادر می شود. این نامه باید به عنوان بخشی از درخواست استارتاپ ویزای شما در پرونده مهاجرتی شما قرار گیرد. مهاجرت به انگلستان قوانین دقیق و پیچیده ایی دارد که باید تمامی این موارد رعایت شده و در پرونده مهاجرتی ثبت شود، عدم رعایت این قوانین باعث رد شدن درخواست و طولانی تر شدن پروسه مهاجرتی می شود.

مدت اعتبار استارتاپ ویزای انگلیس

استارتاپ ویزای انگلیس به مدت 2 سال معتبر خواهد بود، مگر اینکه قبلاً به عنوان کارآفرین تحصیلات تکمیلی درجه 1 به شما مرخصی داده شده باشد، در این صورت به شما اجازه مرخصی برای مدتی داده می شود که حداکثر مجاز شما را به 2 سال می رساند.

تمدید استارتاپ ویزا و درخواست برای ILR

تمدید ویزای استارت آپ امکان پذیر نیست و دارندگان ویزای استارت آپ واجد شرایط اسکان نیستند. با این حال، در پایان 2 سال شما می توانید برای ادامه کسب و کار خود در برنامه نوآوران درخواست دهید. این روش می تواند پس از 3 سال منجر به اقامت شود.