کشور انگلستان از جمله کشورهایی بود که با گسترش بحران کرونا محدودیت‌هایی جدی را برای بستن مرزهای خود و مراکز صدور ویزا (vac) در کشورهای دیگر اعمال کرد. با ادامه یافتن شرایط کرونا، کشورهای جهان کوشیدند تا راهکارهایی جدید را برای تطبیق با این وضیت جدید فراهم آورند. یکی از این راهکارها باز کردن مجدد مرزها برای برخی از افراد (شهروندان، دارندگان اقامت دائم، اعضای اصلی خانواده، دانشجویان بین‌المللی و…) بود که از نیمه دوم سال 2020 در دستور کار قرار گرفت. هدف از پیگیری چنین سیاستی، ادامه یافتن روال عادی کشور در عین رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. دفاتر صدور ویزای انگلستان از ماه اکتبر سال گذشته مجددا فعالیت خود را آغاز کردند و با دقت بیشتری پرونده‌های درخواست ویزا را بررسی می‌کنند.

یکی از گروه‌هایی که در مدت بسته شدن مرزها وضعیت ناثباتی را تجربه کردند، دانشجویان بین‌المللی بودند. با تعدیل محدودیت‌های ناشی از کرونا، صدور مجدد ویزای تحصیلی انگلستان در دستور کار قرار گرفت و دانشجویان امکان سفر به این کشور را پیدا کردند. البته دولت انگلستان تدابیر بهداشتی و ایمنی لازم را همچون تست pcr قبل از ورود به این کشور، قرنطینه 10 روزه پس از ورود و بررسی دقیق علائم و مدارک افراد توسط آفسیر مرزی را اعمال می‌کند.

در حال حاضر دانشگاه‌های انگلستان هرکدام به نوبه شرایط موجود در شهر خود، سیستم متفاوتی را برای حفظ سلامت دانشجویان در نظر گرفته‌اند. اغلب دانشگاه‌ها تحصیل خود را به صورت آنلاین درآورده و یا کلاس‌های فیزیکی را به حداقل‌ترین حالت ممکن رسانده‌اند. دانشجویان بین‌المللی پیش از اپلای برای دانشگاه مورد نظر بهتر است نسبت به شرایط آن دانشگاه آگاه شده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند. آزمون‌های زبان همچون آیلتس نیز در اغلب کشورهای جهان مجددا آغاز به کار کرده و دانشجویان می‌توانند برای شرکت در آن‌ها ثبت‌نام کنند.

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلستان به سه نوع ویزای دانش آموزی، ویزای دانشجویی و ویزای کوتاه مدت تحصیل در انگلستان تقسیم می شود.

ویزای دانش آموزی انگلستان معروف به ویزای (Tier 4 Child)  است که مربوط به متقاضیان زیر 18 سال است که قصد تحصیل در مدارس انگلستان را دارند. ویزای دانشجویی انگلستان معروف به ویزای (Tier 4 General) است که دانشجویان بین المللی بالای 18 سال میتوانند، برای اخذ ویزای تحصیل انگلستان از طریق این ویزا اقدام کنند. ویزای تحصیل کوتاه مدت در انگلستان نیز برای دوره هایی مانند دوره زبان انگلیسی یا دوره های افزایش مهارت ارائه میشود. در ادامه به بررسی این سه ویزای تحصیلی خواهیم پرداخت:

ویزای تحصیلی انگلستان برای دانش آموزان:

متقاضیان بین 4 تا 17 سال میتوانند برای تحصیل در انگلستان از طریق این ویزا اقدام کنند. برای اخذ ویزای دانش آموزی انگلستان متقاضی باید نامه رضایت والدین یا سرپرست و تمکن مالی تحصیل در انگلستان را داشته باشد. متقاضی میتواند تنها در مدارس غیر دولتی انگلستان تحصیل کند و امکان تحصیل دانش آموز در مدارس دولتی این کشور وجود ندارد. سه ماه قبل از ورود به انگلستان میتوانید برای اخذ این ویزا اقدام کنید. متقاضیان می توانند یک ماه زودتر وارد انگلستان شوند و پس از پایان تحصیلات خود 4 ماه در انگلستان حضور داشته باشند. دانش آموزان زیر 16 سال می توانند برای حداکثر شش سال تحصیل در انگلستان و دانش آموزان بین 16 تا 17 سال حداکثربرای 3 سال تحصیل در انگلستان اقدام به اخذ ویزای دانش آموزی کنند. اخذ این ویزا 348 پوند هزینه دارد. ویزای دانش آموزی انگلستان قابل تمدید است و قابلیت تبدیل شدن به سایر انواع ویزای انگلستان را دارد. دانش آموزان با داشتن این ویزا می توانند حداکثر 10 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. همراهی خانواده با اخذ این ویزا میسر نمیباشد و والدین دانش آموز میتوانند برای همراهی وی از طریق ویزای والدین همراه انگلستان اقدام کنند. با اخذ این ویزا دانش آموز نمیتواند کمک هزینه های تحصیلی دولتی دریافت نماید.

ویزای تحصیلی انگلستان برای دانشجویان:

کلیه شرایط عمومی این ویزا همانند ویزای دانش آموزی است. با این تفاوت که متقاضی میباست بالای 18 سال باشد. دانشجو میتوانند در طول تحصیل در انگلستان اعضای خانواده خود را همراه داشته باشد و به صورت نا محدود در این کشور مشغول به کار شود. البته کار تخصصی مانند مربی گری ورزشی برای دانشجویان میسر نیست. همچنین دانشجو میبایست تسلط کافی بر مهارت های زبان انگلیسی داشته باشد.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان:

این نوع ویزای تحصیلی مختص افرادی است که به دنبال تحصیل کوتاه مدت در انگلستان هستند ارائه میشود. از این ویزا میتوان برای تحصیل در دوره های زبان انگلیسی یا دوره های مهارت آموزی استفاده کرد. همچنین برای تحقیقات علمی در انگلستان نیز میتوان از این ویزا استفاده نمود. این ویزای تحصیلی برای افرادی خارج از کشورهای اتحادیه اروپا و به جز سوئیس ارائه میشود. مدت ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان بستگی به میزان دوره تحصیلی یا تحقیقاتی متقاضی دارد. اگر دوره به طور دقیق معین نشده باشد این دوره 6 ماهه در نظر گرفته میشود. همچنین متقاضی حداکثر 30 روز بیشتر از مدت ویزای خود میتواند در انگلستان حضور داشته باشد. با اخذ این ویزا نمیتوان در مدارس انگلستان تحصیل نمود و یا مشغول به کار در این کشور شد. ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان غیر قابل تمدید است و با اخذ این نوع ویزا نمیتوان برای اخذ اقامت انگلستان اقدام نمود. هزینه این ویزا برای مدت 6 شما 97 پوند و برای ویزا تا 11 ماه 186 پوند می باشد. متقاضی سه ماه قبل از ورود به خاک انگلستان می تواند برای اخذ این نوع ویزای انگلستان اقدام نماید.

بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان

برای تحصیل در کدام رشته های دانشگاه های انگلستان اقدام کنیم؟ اگر بخواهیم بهترین رشته های برای تحصیلی در انگلستان را نام ببریم لیست زیر را میتوان ارائه نمود:

 1. پزشکی
 2. حقوق
 3. روانشانسی
 4. آموزش و پرورش
 5. مهندسی کامپیوتر
 6. MBA
 7. مهندسی عمران
 8. معماری

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان بسته به مقطع تحصیلیريال رشته تحصیلی و محل تحصیل متقاضی دارد. اگر بخواهیم به طور متوسط هزینه تحصیل در انگلستان را بررسی کنیم. در سال 2020 برای تحصیل در مقطع کارشناسی و دوره های تکمیلی  بین 10 تا 25 هزار پوند هزینه شهریه برای یک سال تحصیلی باید در نظر گرفته شود. در رشته های پزشکی نیز شهریه های بالاتری دارند و دانشجویان متقاضی برای هر سال تحصیلی ممکن است تا 58 هزار پوند شهریه پرداخت کنند. متوسط هزینه تحصیل در مدارس غیر دولتی انگلستان نیز سالانه 7 هزار پوند می باشد.

همچنین دانشجویان باید برای هر سال تحصیلی در انگلستان بین 1700 تا 2500 پوند هزینه زندگی در انگلستان را در نظر بگیرند.

تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان

سوالی که اغلب متقاضیان تحصیل در انگلستان از مشاوران ادب ویزا میپرسند آن است که “آیا امکان تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان مانند آیلتس امکان پذیر است یا خیر؟” در پاسخ به این سوال باید گفت که بله! امکان تحصیل بدون مدرک زبان معتبر همچون آیلتس در برخی از دانشگاه های انگلستان وجود دارد. البته در موادری که دانشجو قبلا در یک دوره تحصیلی مانند دبیرستان به زبان انگلیسی شرکت کرده باشد هم میتواند برای اقدام تحصیل در انگلستان مفید باشد.  اما دانشگاه های زیر قبل از پذیرش دانشجویی که مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد یک مصاحبه آنلاین مانند مصاحبه در محیط اسکایپ با دانشجو انجام میدهند تا از میزان تسلط وی بر زبان انگلیسی آگاه شوند. برخی از دانشگاه هایی که شرایط تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان را بر دانشجویان خود فراهم کرده اند:

 • Birmingham City University
 • The University of Bristol
 • Sheffield Hallam University
 • University of Warwick
 • London Southbank University
 • Northumbria University
 • Robert Gordon University
 • The University of Bolton
 • University of Plymouth
 • University of Portsmouth
 • Swansea University
 • University of Greenwich
 • University of Central Lancashire
 • Aston University

معمولا در مواردی که دانشگاه برای پذیرش دانشجو مدرک زبان معتبر را اجباری بداند. آزمون آیلتس با نمره 6 به بالا، آزمون دولینگو و آزمون PTE مورد قبول هستند.

تحصیل در کالج های انگلستان

تحصیل در کالج های انگلستان برای دانشجویان بین المللی بسیار جذاب است. دوره کالج در انگلستان بیشتر شبیه یک دوره آموزشی برای دانشجویان بعد از اتمام دبیرستان در بازه سنی بین 16 تا 18 سال و قبل از ورود به دانشگاه است. کالج ها اساساً به جهت آموزش مهارت های فنی و حرفه ای به متقاضیان تحصیل در رشته های فنی تاسیس شده اند. دوره های کالج در انگلستان به دو صورت تمام وقت و نیمه وقت ارائه میشود. اغلب کالج های انگلستان دولتی هستند اما کالج های خصوصی نیز در این کشور مشغول به فعالیت هستند. مدت زمان تحصیل در کالج ها کوتاه است و بسته به رشته تحصیلی، بین یک تا دو سال زمان می برد. هدف از کالج ها ورود هر چه سریع تر دانشجویان به بازار کار است و تمرکز کمتری بر اهداف علمی و پژوهشی دارند.

برنامه های خاصی نیز در کالج ها ارائه می شود. برای مثال دوره  International Foundation Year یک دوره کوتاه مدت برای دانش جویان بین المللی است که تحصیلات خود را در کشور خود به پایان رسانده اند اما واجد شرایط ورود به دانشگاه های انگلستان نیستند. در نتیجه یک دوره آموزشی در کالج های انگلستان می گذرانند تا به سطح مناسب برای ورود به دانشگاه ها برسند. این دوره شامل آموزش مهارت های زبان انگلیسی نیز می باشد.

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی

شاید آرزوی هر دانشجویی باشد که به تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی بپردازد. دانشگاه های انگلستان یکی از پرطرفدارترین مقاصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل است. مقطع کارشناسی را می توان اولین مقطع اکادمیک دانشگاه های انگلستان در نظر گرفت. شاید تصور اکثر ما از مقطع کارشناسی آن باشد که یک دوره 3 تا 6 ساله را در دانشگاه به تحصیل میپردازیم و در نهایت یک مدرک کارشناسی دریافت می کنیم. اما در حقیقت مقطع کارشناسی در انگلستان چیزی بیش از یک دوره تحصیلی ساده در دانشگاه است. مقطع کارشناسی در انگلستان به شش دسته تقسیم می شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

مدرک لیسانس (Bachelor’s Degree)

یک مقطع علمی و بنیادین در دوره های آموزشی آکادمیک است. این دوره به جهت آموزش کامل دانشجو و درک کامل مفاهیم رشته تخصصی برای دانشجو طراحی شده است. بین 3 تا 4 سال برای تحصیل در این مقطع می بایست زمان صرف کرد. این نوع مدرک در انگلستان دسته بندی های مختلفی دارد مثلا لیسانس رشته های هنری که با نام اختصاری BA نمایش داده میشود. لیسانس رشته های علمی BSc، لیسانس رشته های آموزشی Bed و درنهایت لیسانس رشته های مهندسی که با علامت اختصاری BEng نمایش داده میشوند. از پرطرفدارترین رشته ها در مقطع کارشناسی در انگلستان می توان به رشته های زیر اشاره کرد:

 • مردم شناسی و باستان شناسی
 • علوم اجتماعی و روانشناسی
 • ادبیات انگلیسی
 • علوم کامپیوتر
 • اقتصاد
 • حقوق
 • پزشکی
 • موسیفی
 • مهندسی
 • فلسفه
 • ریاضیات
 • زمین شناسی
 • الهیات و مذهب

مدرک پایه (Foundation Degree)

این مدرک مناسب افرادی است که برای ارتقاء دانش خود در زمینه شغلیشان به دنبال تحصیل هستند مناسب است. این دوره 2 سال به طول می انجامد اما قابل تبدیل شدن به دوره لیسانس 3 ساله نیز می باشد.

کارشناسی ارشد پیوسته (Master’s Degrees)

این نوع مدرک دانشگاهی در انگلستان بسیار خاص و مختص دانشجویانی است که علاقه مندند بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازند. در یک دوره 4 ساله کلیه آموزش های لازم برای مقطع کارشناسی و کارناسی ارشد به دانشجو ارائه میشود و دانشجو بعد از 4 سال تحصیل بجای مدرک لیسانس مدرک فوق لیسانس اخذ میکند. تحصیل در این دوره بسیار به صرفه تر از تحصیل جداگانه این دومقطع برای دانشجو است.

تحصیل در انگلستان کارشناسی ارشد

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد یکی از بهترین مقاصد تحصیل در این مقطع تحصیلی است. مدارک بین المللی معتبر، نظام آموزشی مستحکم، کوتاه بودن مدت زمان تحصیل، تدریس به زبان انگلیسی، مجوز کار دانشجویی و فرصت های شغلی زیاد در انگلستان از ویژگی های برتر بودن کارشناسی ارشد در انگلستان است. از آنجایی که فرصت های شغلی زیادی در انگلستان وجود دارد در سال 2015 بیش از 85 درصد دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل در دانشگاه های انگلستان مشغول به کار شده اند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین یک تا دو سال در انگلستان به طول می انجامد.  هزینه تحصیل در انگلستان برای مقطع کارشناسی ارشد در سال 2020 حدود 9500 پوند در سال است. شهریه دانشگاه های انگلستان به طور متوسط حداقل 50 درصد ارزان تر از شهریه دانشگاه های آمریکا است.

تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری

انگلستان کشوری با بهترین نظام آموزشی و دانشگاه های برتر در جهان است که تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در این کشور پذیرش دانشگاه های انگلستان را اخذ میکنند. اغلب دانشجویان مهاجر این کشور چینی هستند و بعد از آن هندوستان، آمریکا، مالزی و ایتالیا بیشترین مهاجرین تحصیلی را به این کشور دارند. تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری مزایای زیادی دارد. از آنجایی که دانشگاه محل تحصیل در مقطع دکتری بسیار مهم اس، مهمترین ویژگی تحصیل دکتری در این کشور  را میتوان دانشگاه های برتر بین المللی انگلستان دانست. دانشگاه هایی چون آکسفورد و کمبریج که شهرت جهانی آن ها به گوش همه ی دانشجویان رسیده است در انگلستان واقع شده اند.

تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان میتواند با اشتغال به کار و فاند های بسیار خوبی همراه باشد. حداقل شهریه دانشجویان دکتری به طور متوسط 4 هزار پوند در سال است. همانطور که میدانید انگلستان جز گرانترین کشورهای جهان است در نتیجه مهاجرت تحصیلی بدون درآمد زایی یا حمایت مالی می تواند بسیار پرهزینه و گران به نظر برسد. دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری میتوانند حداکثر 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و در تعطیلات بین ترم ها میتوانند به طور تمام وقت مشغول به کار شوند. همچنین بورسیه های تحصیلی، فاند و کمک هزین ههای تحصیلی دولتی و خصوصی زیادی در دوره دکتری به دانشجویان ارائه میشود. در ادامه به بررسی انواع بورسیه های تحصیلی دولتی و غیر دولتی دانشجویان در انگلستان را بررسی میکنیم.

Clarendon Fund Scholarships, University of Oxford, UK

فاند کامل برای دانشجویان بین المللی در کلیه رشته های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان

MBA Skoll Scholarships At University of Oxford In UK

بورسیه دانشجویان بین المللی در رشته های مدیریت کسب و کار مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در انگلستان.

International Cambridge Scholarships

بوسیه هزینه تحصیل و حقوق ماهیانه در کلیه رشته ها برای دانشجویان بین المللی خارج از  اتحادیه اروپا در مقطع دکتری انگلستان.

Anglia Ruskin University MBA Scholarship In UK, 2019-2020

 بورسیه تحصیلی رشته های حقوق و اقتصاد برای دانشجویان با ملیت اروپایی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان. البته این بورسیه کامل نمیباشد و تنها هزینه های جزئی و جانبی را پوشش می دهند.

Rhodes Global Scholarship 2019

کامل ترین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است که شامل کلیه هزینه های تحصیل، حقوق ماهانه و حتی هزینه بلیط رفت و برگشت دانشجو نیز می شود. این بورسیه در مقطع دکتری قابل دریافت است.

بهترین شهرهای انگلستان برای تحصیل

انگلستان از دیرباز تا کنون یکی از مهمترین و محبوب ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در دنیا بوده است. این کشور دارای بهترین نظام آموزشی بین المللی و دانشگاه های جهان است. اگر فکر میکنید که تمام شهرهای انگلستان شبیه به هم هستند و زندگی در آن ها یکسان است اشتباه میکنید. هر یک ار شهرهای انگلستان جذابیت های خاص خود را دارد که میتواند تجربه ای به یاد ماندنی برای فرد دانشجو داشته باشد. از این سو متقاضیان تحصیل در انگلستان می بایست یک شهر را برای تحصیل در انگلستان انتخاب کنند. از بهترین شهرهای انگلستان برای تحصیل در این کشور، به ترتیب میتوان به شهرهای لیدز (Leeds)، کمبریج (Cambridge)، لندن (London)، آکسفرود (Oxford) بریستول (Bristol) و منچستر (Manchester) اشاره کرد.

به غیر از این شهر های شهرهایی چون گلاسکو (Glasgow)، ناتینگهام(Nottingham)، ادینبورگ (Edinburgh) و کاونتری (Coventry) نیز بسیار در بین دانش آموزان محبوب هستند.

مدارس دولتی انگلستان:

هزینه مدارس دولتی در انگلستان رایگان میباشد و توسط دولت پرداخت میشود و تنها دانش آموزان بریتانیایی و منطقه اقتصاد اروپایی میتوانند از این مدارس استفاده کنند این مدارس توسط مسئولین محلی اداره میشوند.که در اصلاح به این مدارس Grant Maintained Schools نامیده میشوند. بنابراین در مدارس دولتی تحصیل برای دانش آموزان رایگان است.

اما در مدارس شبانه روزی در انگلستان که خصوصی هستند که هزینه های مدارس خصوصی توسط والدین دانش آموزان پرداخت میشود.

مدارس شبانه روزی در انگلستان، خصوصی یا Boarding Schools

اما در مدارس شبانه روزی در انگلستان که خصوصی هستند، هزینه های مدارس خصوصی توسط والدین دانش آموزان پرداخت  می شود. در مدارس خصوصی دانش آموزان می توانند در مدارس زندگی کنند. چون این دانش آموزان به صورت شبانه روزی در مدرسه حضور دارند و به عبارتی در همانجا زندگی می کنند، امکانات فوق برنامه مختلفی مثل؛ شطرنج، موسیقی، ورزش از جمله فوتبال، تنیس و حتی اسب سواری و صخره نوردی و شنا نیز برای آن ها محیا است.

تمامی مدارس خصوصی دارای بخش ویژه زبان انگلیسی به نام EFL)English as a Foreign Language) هستند که اختصاصا به دانش آموزان خارجی در ترم اول با توجه به نیازهای آنها در زمینه آموزش زبان انگلیسی مساعدت های لازم را دارند.

هزینه تحصیلی در مدارس خصوصی شبانه روزی که اصطلاحا (Boarding Fee) نام دارد، شامل هزینه تحصیل و هزینه زندگی در خوابگاه های مدارس است که بایستی به صورت کامل قبل از شروع هر ترم پرداخته شود. این مبلغ شامل خوابگاه، سه وعده غذای روزانه و هزینه تحصیل است که می تواند از 20000 پوند تا 30000 پوند در سال و بسته به مدرسه متغیر باشد.

ویزای گاردین انگلستان

برخی از افراد می خواهند فرزندانشان در مدارس شبانه روزی کشور انگلستان تحصیل کند. راه تحصیل این کودکان در مدارس شبانه روزی کشورهای انگلیس باز است. برای این دانش آموزان ویزایی ارائه می دهند که طبق این ویزا این امکان وجود دارد که پدر یا مادر دانش آموز همراه فرزندشان به این کشورها مهاجرت کنند. به ویزایی را که پدر و مادر دانش آموز برای مهاجرت و همراهی با فرزندشان دریافت می کنند، ویزای گاردین (قیم) می گویند.

در واقع این ویزای گاردین مجوزی است برای ورود والدینی که فرزندان آنها در مدارس شبانه روزی کشورهای انگلیس مشغول به تحصیل هستند. این ویزا بهترین نوع ویزا برای والدینی است که می خواهند فرزندشان در مدارس پیشرفته مشغول به تحصیل شود و جدا از آنها زندگی نکند. از طریق ویزای گاردین والدین دانش آموزان می توانند به همراه فرزندشان مهاجرت کرده و فرزندشان را در مدارس شبانه روزی مورد نظرشان ثبت نام کنند. در چنین شرایطی این دانش آموزان در کنار والدین خود دوره تحصیل در این مدارس شبانه روزی را می گذرانند و خانواده ها نگرانی دوری فرزندانشان را ندارند.

البته بر اساس این ویزای گاردین یکی از والدین (پدر یا مادر) می توانند به عنوان سرپرست همراه فرزندشان مهاجرت کنند و از طریق همین ویزای گاردین اقامت انگلیس را بگیرند. طبق ویزای گاردین در صورت پذیرش ویزا دانش آموزش توسط افسر مهاجرت، به دنبال آن هم به والدین دانش آموز می توانند ویزا خود را دریافت کنند. در این شرایط امکان رد ویزای گاردین برای والدین بسیار کم خواهد بود.

هرکدام از والدین که همراه دانش آموز مهاجرت کنند، حق کار فول تایم دارند و می توانند بخش عمده ای از هزینه های زندگیشان را از همین طریق بدست بیاورند. این والدین علاوه بر حق کار فول تایم، با ویزای گاردین می توانند ادامه تحصیل هم بدهند.

نحوه دریافت ویزا گاردین

گاردینی که به همراه دانش آموز به عنوان سرپرست مهاجرت می کند، می تواند پدر یا مادر باشد. اگر پدر دانش آموز همراه دانش آموز باشد، می تواند برای مادر دعوت نامه بفرستد که طبق ویزای گاردین برای مادر دانش آموز هم یک ویزای 6 ماهه صادر می شود و در طول این 6 ماه مادر دانش آموز می تواند به انگلیس رفت و آمد داشته باشد. البته اگر چنانچه والدین دانش آموز بنا بر دلایل و مشکلات و مشغله کاری نتواند همراه فرزندشان مهاجرت کنند، می توانند شخصی که مورد اعتماد آنها است را به عنوان سرپرست دانش آموز معرفی کنند.

این سرپرست می تواند همراه دانش آموز به کشور انگلیس مهاجرت کرده و از فرزندشان مراقبت کند. البته شخص مورد نظر باید دارای شرایط خاصی برای دریافت این ویزا باشد. از جمله بالای 21 سال سن داشته باشد و توان مالی جهت پرداخت هزینه های مربوط به دانش آموز را داشته و بتواند امکاناتی را جهت زندگی دانش آموز فراهم آورد.

مدت زمان ویزای گاردین متناسب با مدت تحصیل دانش آموز در آن کشور است. سرپرستی که همراه دانش آموز به عنوان گاردین مهاجرت کرده است، نیازمند نمره زبان (آیلتس ) نیست و همچنین برای خود دانش آموز هم در بدو ورود داشتن نمره زبان (آیلتس ) لازم نیست؛ زیرا بعد از ورود به کشور انگلیس، آموزش هایی برای تقویت و یادگیری زبان دانش آموز به او ارائه می شود.

البته والدین حتما مجبور نیستند فرزندشان را به مدارس شبانه روزی بفرستند. آن ها می توانند فرزندشان را نزد خودشان در خانه ای که زندگی می کنند، نگه دارند و فقط از مدارس آن استفاده نمایند. اما باید شهریه این خوابگاه های شبانه روزی را چه دانش آموز درآن باشد چه نباشد، پرداخت کنند.

نکات مهم هنگام دریافت ویزای گاردین

دانش آموز بعد از اتمام تحصیل در این مدارس شبانه روزی می تواند در همان کشور ادامه تحصیل بدهد و وارد بهترین دانشگاه های انگلیس شود. متقاضی بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی و پیدا کردن کار و پرداخت مالیات می تواند اقامت دائم بریتانیا را بدست آورد.

هم چنین والدین این دانش آموز بعد از اتمام مدت زمان ویزای آنها می توانند در کنار فرزندشان ادامه تحصیل بدهند یا کار پیدا کنند. والدین می توانند ویزای گاردین خود راتبدیل به ویزای تحصیلی یا کاری نمایند و اقامت دائم انگلیس را بدست آورند.

گفتیم که در کشور انگلستان معمولا برای دانش آموزان زیر 12 سال ویزای گاردین صادر می شود. ویزای گاردین یک ویزای امتیازی است. (P.b.s) برای اخذ ویزای گاردین 30 امتیاز لازم است.

هزینه مدرسه(20 هزار پوند) و هزینه ی زندگی در لندن (1300 پوند) برای خود شخص( 900 پوند ) همراه روی هم رفته 2200 پوند است. این پول باید معادل 9 ماه زندگی و تحصیل محاسبه شود و باید 28 روز در حساب کوتاه مدت شخص باشد. متقاضی تحصیل در انگلیس باید یک نامه بانکی در دست داشته باشد که این پول 28 روز در حساب بوده است. این نامه بانکی ده امتیاز دارد.

نامه ای که ما برای دانش آموز می گیریم Cas نام دارد و این نامه 20 امتیازی است. نا گفته نماند که روی هم رفته برای اخذ ویزای گاردین 30 امتیاز لازم است.

GCSE (گواهی عمومی آموزش متوسطه) تمرکز بر آینده شما

برنامه GCSE (General Certificate Secondary Education) در دانشکده های بلربیز و برایتون به دانش آموزان 13 ساله فرصت شروع آماده سازی زود هنگام خود برای ورود به دانشگاه را می دهد. این دوره شناخته ترین دوره برای دانش آموزان که قصد ادامه تحصیل در دوره متوسطه را دارند، خواهند بود؛ زیرا این دوره ها در انگلستان برگزار می شود و مورد تایید و قبول سایر کشورها است.

برای شروع دوره GCSE، سن دانش آموزان باید از 13 تا 16سال تمام باشد. دانش آموز پس از اتمام این دوره می توانند یکی از دو دوره Foundation و یا A level را انتخاب نماید. شروع دوره GCSE سپتامبر و ژانویه می باشد.

در GCSE معمولا دانش آموزان از بین ده ها رشته مختلف متناسب با علاقه و گرایش خود موضوع خاصی را از قبیل دروس تجربه، علوم پایه و ریاضی انتخاب می کنند. در این انتخاب دانش آموز معمولا باید 4 درس را برگزیند و برای امتحان ان ها آماده شود.

نکات مهم هنگام استفاده از برنامه GCSE

دانش آموزانی که از ایران برای ادامه تحصیل به انگلستان می روند، حتما باید سال سوم راهنمایی ( کلاس نهم ) را به پایان رسانده باشند که (کلاس نهم ) آنها مطابق سال اول دوره 1 GCSE پذیرفته می شود.

دانش آموزانی که سال اول دبیرستان (کلاس دهم ) را در ایران گذرانده اند، ابتدا توسط کالج تعیین سطح می شوند. اگر سطح علمی آنها به حدی بود که بتوانند دوره A-Levels را شروع نمایند که دوره GCSE را نمی خوانند. اما اگر سطح علمی آنها ضعیف تر از آن ارزیابی شد که بتوانند دوره A-Levels را شروع نمایند باید یک دوره یک ساله 2 GCSE را بگذرانند.

در پایان دوره ی GCSE، دانش آموزان می بایستی در امتحانات کتبی و شفاهی شرکت کنند. شایان ذکر است که فعالیت کلاسی دانش آموزان در ارزشیابی و نمرات آنها تاثیر زیادی دارد. سیستم نمره دهی در این دوره به این صورت خواهد بود که A+ بالاترین نمره و G پایین ترین نمره است.

در دوره های GCSE از سنین خیلی پایین به دانش آموزان برنامه های تقویتی ساختار یافته ارائه می دهند که بخشی از برنامه روزانه آنها است. فعالیت هایی مانند باشگاه، سفر، سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی، که جهان واقعی را به کلاس درس آورده و دانش عمیق تری پیرامون موضوع درسی فراهم می کند. فعالیت های تقویتی مهارت فردی مانند انگیزه و خود آگاهی در شما ایجاد می کند و به این ترتیب به یک شهروند دارای اعتماد به نفس مبدل می شوید.

اگر سن شما بیش از 15 سال است وتحصیلات راهنمایی را در ایران به پایان رسانده اید، می توانید در برنامه GCSE یک ساله در هر یک از دانشکده ها شرکت کنید.

مزایای برنامه GCSE

با اجرای این برنامه، در سن 13 سالگی، بسیاری از دانش آموزان دنباله روی علایق و اهداف حرفه ای خود را شروع می کنند. خط سیر برنامه GCSE به شما فرصت کشف علایق خود را می دهد و مهارت های زندگی و مطالعاتی که در آینده برای درخواست های دانشگاهی نیاز خواهید داشت را در شما ایجاد می کند.

در این فعالیت های تقویتی، موضوعات درسی را در شرایط زندگی واقعی مطرح کرده و به شما امکان یادگیری مرتبط با موضوع درسی را می دهد و تجربه آموزشی کاملی را در اختیارتان می گذارد و پتانسیل شخصی و علمی شما را واقعیت بخشیده و دستیابی به نتایج آزمون GCSE بسیار عالی را برای شما میّسر می نمایند.

شما به عنوان یک دانش آموز 13 ساله با شرکت در دوره های GCSE بعد از پایان سال نهم تحصیلی، موضوعات درسی مختلفی در ترکیب با دروس اصلی، دروس مقدماتی و برنامه تقویتی ساختارمند را تجربه خواهید کرد.

شما هر هفته به مدت 15 ساعت زبان انگلیسی و 15 ساعت دیگر کلاس دروس اصلی از جمله ریاضیات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، هنر، علوم، مطالعات کسب و کار، PSHE و PE خواهید داشت. دروس اصلی عبارتند از انگلیسی، ریاضیات، علوم، تربیت بدنی، زبان خارجی نوین و فناوری اطلاعات. دروس مقدماتی پروژه های موضوع محور 4 هفته ای فشرده است که به شما برای درک موضوع مورد نظر کمک می کند.

کلاس ها در تمام طول روز ادامه داشته و دانش آموزان تحت نظارت و توجه مستقیم یک معلم خصوصی هستند، که بر پیشرفت اجتماعی و علمی آن ها نظارت دارد.