شرایط کلی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

شهروند یک کشور خارجی که مایل به ورود به ایالات متحده است، در قدم اول باید ویزا دریافت کند. این ویزا بسته به هدف فرد متقاضی از سفر به آمریکا می‌تواند ویزای غیرمهاجرتی برای اقامت موقت، یا ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم آمریکا باشد. برای تحصیل در ایالات متحده آمریکا باید ویزای دانشجویی داشته باشید. دوره تحصیلی شما و نوع مدرسه‌ای که قصد دارید در آن شرکت کنید تعیین می‌کند که آیا به ویزای F یا ویزای M نیاز دارید. جدول زیر در این زمینه شما را راهنمایی می‌کند.

مقطع تحصیلی تایپ ویزای موردنیاز
دانشگا‌ه‌ها و کالج‌ها F
دبیرستان F
دبستان خصوصی F
مدارس علوم دینی (حوزه علمیه) F
دانشکده‌های هنرهای زیبا F
کالج‌های مربوط به زبان F
موسسه‌های حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ای M
انواع ویزای تحصیلی آمریکایی

قوانین اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

در زیر قوانین و مقررات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا آورده شده است:

دانشجویان نمی‌توانند با برنامه لغو ویزا یا با ویزای بازدید کننده سفر کنند! ویزای دانشجویی (F یا M) برای تحصیل در ایالات متحده آمریکا مورد نیاز است. اتباع خارجی نمی‌توانند پس از ورود به امریکا با ویزای بازدیدکننده (B) یا از طریق برنامه لغو روادید (VWP) به تحصیل بپردازند، مگر برای انجام مطالعات تفریحی (غیراعتباری) به عنوان بخشی از یک بازدید توریستی.

تحصیلی که منجر به مدرک یا گواهینامه اعطایی ایالات متحده آمریکا شود، هرگز در ویزای بازدیدکننده (B) مجاز نیست، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد. به عنوان مثال، دانشجو برای تحصیل در یک برنامه آموزش از راه دور که مستلزم گذراندن یک بازه زمانی حضوری در دانشگاهی در ایالات متحده است، باید ویزای دانشجویی (F یا M) را قبل از ورود به ایالات متحده دریافت کند.

برای دانشجویان جدید: ویزای دانشجویی (F و M) برای دانشجویان جدیدالورود می‌تواند تا ۱۲۰ روز قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی صادر شود. با این حال، شما بیش از ۳۰ روز قبل از تاریخ شروع، اجازه ندارید با ویزای دانشجویی خود وارد کشور آمریکا شوید.

برای دانشجویان فعلی: ویزای دانشجویی (F و M) برای دانشجویان فعلی می‌تواند در هر زمان صادر شود، به شرطی که دانش‌آموز در حال حاضر در مدرسه یا موسسه مورد تأیید SEVP (برنامه ساماندهی دانشجویان و گردشگران) تحصیل و در SEVIS (سیستم اطلاعات بازدیدکنندگان دانشجویی و مبادله) ثبت‌نام کرده باشد. دانشجویان فعلی می‌توانند در هر زمان قبل از شروع کلاس‌ها وارد خاک آمریکا شوند.

نحوه پذیرش در موسسات موردتایید SEVP با ویزای تحصیلی آمریکا

پس از دریافت پذیرش از موسسه مورد تایید SEVP در آمریکا، فرم I-20 را برای شما صادر می‌شود. شما پس از دریافت فرم I-20 و ثبت‌نام در SEVIS، می‌توانید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده آمریکا برای ویزای دانشجویی (F یا M) درخواست دهید. به یاد داشته باشید که، هنگام شرکت در مصاحبه ویزای خود باید فرم I-20 را به افسر کنسولی ارائه دهید.

اگر همسر و یا فرزندان شما قصد دارند در حین تحصیل با شما در ایالات متحد آمریکا زندگی کنند، آن‌ها نیز باید جهت اخذ ویزا در SEVIS ثبت‌نام کنند.

نحوه درخواست برای ویزای تحصیلی آمریکا

چندین مرحله برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا وجود دارد. ترتیب این مراحل و نحوه انجام آن‌ها ممکن است بسته به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده متفاوت باشد.

درخواست ویزای آنلاین را تکمیل کنید.

برای درخواست ویزای آنلاین شما باید: اول درخواست ویزای آنلاین را تکمیل کنید و بعد صفحه تأیید فرم درخواست را برای مصاحبه خود چاپ کنید. هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160، عکس خود را بارگذاری کنید. عکس شما باید دارای فرمت توضیح داده شده در Photograph Requirements باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه معتبر که برای حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت اقامت شما در آمریکا معتبر باشد.
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • پرداخت هزینه‌های درخواست ویزا (۱۶۰ دلار)
 • درخواست ویزای مهاجرتی و فرم تائید شده DS-160
 • عکس پاسپورت
 • اسناد مربوط به تحصیل‌تان مانند: کارنامه، معدل، ریزنمرات و مدرک تحصیلی
 • تمکن مالی (برای دانشگاه‌ها: ۱ سال شهریه به علاوه ۱۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار) (برای مدارس: ۴۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار سالانه)

ورود به آمریکا و تمدید اقامت

ورود به ایالات متحده

اخذ ویزای تحصیلی ورود به ایالات متحده آمریکا را تضمین نمی‌کند. ویزا فقط به یک شهروند خارجی اجازه می‌دهد تا به بندر ورودی ایالات متحده (به طور کلی فرودگاه) سفر کرده و اجازه ورود به ایالات متحده را درخواست کند. وزارت امنیت داخلی (DHS)، مقامات گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) در بدو ورود، مسئولین ارائه مجوز اجازه ورود یا عدم پذیرش شما به ایالات متحده هستند.

پس از ارائه گذرنامه، ویزا و فرم I-20 در بندر ورود، یک مقام CBP این تصمیم را می‌گیرد که شما اجازه ورود به خاک این کشور را دارید یا نه. هنگامی که به شما اجازه ورود به ایالات متحده داده شد، مقام CBP یک مهر ورود یا کاغذ فرم I-94، پرونده ورود و خروج ارائه می‌دهد.

تمدید اقامت خود

دانشجویان خارجی در ایالات متحده آمریکا با ویزای F، باید ۶۰ روز پس از تاریخ پایان برنامه تحصیلی ذکر شده در فرم I-20 ایالات متحده را ترک کنند.

عدم خروج به موقع از ایالات متحده آمریکا منجر به خارج شدن از وضعیت می‌شود. طبق قوانین ایالات متحده آمریکا، روادید افرادی که از وضعیت خارج هستند به طور خودکار لغو می‌شود. ویزاهای چندبار ورودی که به دلیل خارج از وضعیت شدن فرد لغو شده باشد، برای ورودهای آینده به ایالات متحده معتبر نخواهد بود. عدم خروج به موقع از آمریکا همچنین ممکن است باعث شود که در آینده برای ویزا واجد شرایط نباشید.

تغییر وضعیت

اگر برنامه‌های شما در ایالات متحده آمریکا تغییر می‌کند به عنوان مثال، شما با یک شهروند آمریکایی ازدواج می‌کنید یا پیشنهاد کار در آمریکا دارید، ممکن است بتوانید از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) درخواست تغییر وضعیت غیر مهاجرتی خود را به گروه دیگری کنید.

اطلاعات تکمیلی در رابطه با ویزای دانشجویی آمریکا

در زیر برخی از نکات مهم و اطلاعات تکمیلی در رابطه با ویزا تحصیلی آورده شده است.

 • برخلاف وعده بسیاری از دفاتر مهاجرتی، درصورتی که پذیرش تحصیلی نیز داشته باشید، همچنان هیچ تضمینی وجود ندارد که ویزا برای شما صادر شود. تا زمانی که ویزا ندارید، برنامه‌های نهایی سفر را تهیه نکنید یا بلیط نخرید.
 • اگر در برنامه مطالعاتی خود استراحت موقت دارید و ویزای دانشجویی شما هنوز معتبر است اما خارج از ایالات متحده هستید، باید با مقامات موسسه تعیین شده خود (DSO) برای نیاز یا عدم نیاز به دریافت مجدد ویزا مشورت کنید.
 • همسر و فرزندان مجرد و خردسال شما که قصد دارند در طول تحصیل با شما زندگی کنند، می‌توانند برای ویزای F-2 یا M-2 درخواست دهند. اگرچه پرداخت هزینه (SEVIS) مورد نیاز نیست، اما مدرسه شما باید فرم I-20 را برای آن‌ها صادر کند زیرا برای درخواست ویزای آن‌ها لازم است. همچنین شما باید یک کپی از ویزای F-1 یا M-1 خود را ارائه دهید و مدرکی برای رابطه بین خود و آن‌ها ارائه دهید.
 • فرزندان خردسال شما مجاز به تحصیل در ایالات متحده در حین همراهی با شما هستند.
 • سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده در مورد درخواست ویزا که بر اساس ازدواج همجنسگرایان است، به همان روشی که برای درخواست‌های همسران جنسیت مخالف قضاوت می‌کنند، تصمیم‌گیری خواهند کرد.
 • ویزای معتبر آمریکا در گذرنامه منقضی شده هنوز معتبر است. در صورت لغو، ویزا تا تاریخ انقضای آن معتبر است. اگر در گذرنامه منقضی شده ویزای معتبری دارید، آن را از گذرنامه تاریخ انقضای خود حذف نکنید. شما می‌توانید از ویزای معتبر خود در گذرنامه منقضی شده خود به همراه گذرنامه معتبر جدید برای سفر و پذیرش در ایالات متحده استفاده کنید.