معرفی دانشگاه های برتر آمریکا

بر اساس مقاله منتشر شده از سوی (QS World University)، ایالات متحده آمریکا دارای ۳۵۲ کالج و دانشگاه برتر در رتبه‌بندی‌های جهانی است که هر یک از آن‌ها به عنوان بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شوند. این رتبه‌بندی از سوی QS نشان دهنده تلاش مهمی برای شناسایی دانشگاه‌های برتر در یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است.

در حالی که دانشگاه‌های آمریکایی در سایر رتبه‌بندی‌های QS نیز حضور پررنگی داشته‌اند، این رتبه‌بندی جدید از روش جدیدی استفاده خواهد کرد و دانشگاه‌ها را نه تنها با توجه به عملکرد تحقیقاتی و افزایش شهریه آن‌ها، بلکه تأثیر اجتماعی آن‌ها و تلاش‌هایی که برای حمایت از اهداف توسعه پایدار در ۱۷ ایالات متحده انجام می‌دهند، ارزیابی می‌کند.

طبق جدول زیر ۱۰ دانشگاه برتر آمریکا در سال ۲۰۲۱ به شرح زیر است:

رتبه دانشگاه لوکیشن
۱ دانشگاه هاروارد (Harvard University) کمبریج، ماساچوست
۲ دانشگاه استنفورد (Stanford University) استنفورد، کالیفرنیا
۳ موسسه فناوری تکنولوژی ماساچوست(MIT) (Massachusetts Institute of Technology) کمبریج، ماساچوست
۴ دانشگاه كاليفرنيا، برکلی (University of California, Berkeley (UCB)) برکلی، کالیفرنیا
۵ دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (University of California, Los Angeles (UCLA)) لس آنجلس، کالیفرنیا
۶ دانشگاه ییل (Yale University) نیوهیون، کنتیکت
۷ دانشگاه کلمبیا (Columbia University) نیویورک، نیویورک سیتی
۸ دانشگاه پرینستون (Princeton University) پرینستون، نیو جرسی
۹ دانشگاه نیویورک (New York University (NYU)) نیویورک، نیویورک
۱۰ دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania) فیلادلفیا، پنسیلوانیا
دانشگاه های برتر آمریکا

در ادامه به بررسی هر یک از این دانشگاه‌ها خواهیم پرداخت.

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

بهترین دانشگاه در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۱ دانشگاه هاروارد است. این دانشگاه نمرات کاملی را در شاخص‌های اشتغال و تحقیق کسب کرده است و همچنین بازتابی از کیفیت بالای آموزش و خروجی تحقیقات در آمریکا است. دانشگاه هاروارد یک مرکز متمرکز بین‌المللی محسوب می‌شود و ۲۴ درصد دانشجویان آن از خارج از ایالات متحده آمریکا و از بیش از ۱۸۰ کشور جهان آمده‌اند.

دانشگاه هاروارد قدیمی‌ترین دانشگاه در ایالات متحده آمریکا است که قدمت آن به سال ۱۶۳۶ باز می‌گردد و جهت بزرگداشت اولین خیر روحانی آن، روحانی جان هاروارد، هاروارد نامیده شده است. دانشگاه هاروارد یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و یکی از اعضای هشت‌گانه لیگ آیوی است که در کمبریج، ماساچوست واقع شده‌است. این دانشگاه دارای محوطه مسکونی بزرگی در کمبریج، ماساچوست است و بیش از ۲۳۰۰۰ دانشجو را پروش می‌دهد.

دانشگاه هاروارد در بین تمام دانشگاه‌های جهان شامل بیشترین تعداد دانش آموختگانی است که برنده جایزه نوبل (۱۶۱ نفر)، و مدال فیلدز (۱۸ نفر) شده‌اند. همچنین در بین دانشگاه‌های آمریکا شامل بیشترین دانش آموختگانی است که عضو کنگره ایالات متحده آمریکا، عضو همکاران مک‌آرتور، محققان رودز (۳۷۵ نفر) و محققان مارشال (۲۵۵ نفر) بوده‌اند.

افرادی از قبیل باراک اوباما «Barack Obama»، بیل گیتس «Bill Gates» و مارک زاکربرگ «Mark Zuckerberg» از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد هستند.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه هاروارد براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه در رنکینگ
رنکینگ جهانی QS ۵
رنکینگ جهانی تایمز ۲
رنکینگ جهانی شانگهای ۱
رنکینگ جهانی U.S ۱
رنکینگ‌های دانشگاه هاروارد

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

بر اساس رتبه‌بندی ایالات متحده آمریکا، دانشگاه استنفورد امسال دومین دانشگاه برتر آمریکا است. استنفورد در هر یک از شاخص‌ها، به ویژه شاخص‌های تحقیق و اشتغال که در رتبه دوم کشور قرار دارد، امتیاز خوبی می‌گیرد.

دانشگاه استنفورد در سال ۱۸۸۵ میلادی در شهر سانفراسیسکو در ایالت کالیفرنیا آمریکا توسط سناتور کالیفرنیا و همسرش تاسیس شد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا است که دارای ۱۸ موسسه علمی و هفت مدرسه است. این دانشگاه همچنین بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجو و نزدیک به ۲۳۰۰ استاد دارد.

استنفورد یک دانشگاه بین‌المللی است که از تمام ۵۰ ایالت آمریکا و ۹۱ کشور دیگر دانشجو می‌پذیرد. همچنین این دانشگاه، جایگاه ورزشکاران نیز است! تعداد دانشجویان ورزشی این دانشگاه ۹۰۰ نفر است که در ۱۲۸ رشته ملی ۲۲ جام قهرمانی به‌طور پی‌در‌پی به این ورزشکاران اعطا شده. طبق آخرین رتبه‌ بندی تایمز، استنفورد در هر ۲ زمینه علوم انسانی و مهندسی، برترین دانشگاه دنیا به شمار می‌آید و همین است که امر پذیرش تحصیلی دانشگاه استنفورد را حائز اهمیت کرده است.

هربرت هوور (Herbert Hoover) (سی و یکمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا) و جان اف کندی (John F. Kennedy) (سی و پنجمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا) هردو از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه استنفورد براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه در رنکینگ
رنکینگ جهانی QS ۳
رنکینگ جهانی تایمز ۴
رنکینگ جهانی شانگهای ۲
رنکینگ جهانی U.S ۳
رنکینگ‌های دانشگاه هاروارد

موسسه فناوری تکنولوژی ماساچوست (MIT) (Massachusetts Institute of Technology)

رتبه سوم امسال در آمریکا موسسه (MIT) است که در شاخص اشتغال سه موقعیت برتر را کسب می‌کند. هدف این موسسه پیشبرد دانش و آموزش دانشجویان در زمینه‌های علم، فناوری و سایر زمینه‌ها جهت آماده‌سازی فارغ‌التحصیلان برای مشاغل هیجان انگیز و متنوع است. این دانشگاه همچنین از فرهنگ کارآفرینی قوی برخوردار است و فارغ التحصیلان دانشگاه MIT بسیاری از شرکت‌های برجسته را تأسیس کرده‌اند. موسسه MIT یکی از اعضای انجمن دانشگاه‌های آمریکا (AAU) است.

اِم‌آی‌تی (MIT)، یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی با زمین اهدایی توسط دولت واقع در کمبریج، ماساچوست است که در سال ۱۸۶۱ میلادی توسط ویلیام بارتون راجرز پایه‌گذاری گردید. انستیتو تکنولوژی ماساچوست یا همان دانشگاه MIT آمریکا یکی از برترین و مهم‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی جهان به ویژه در زمینه علوم پایه و مهندسی به شمار می‌رود.

محققان (MIT) در پیشرفت‌های هوش مصنوعی، سازگاری با آب‌ و هوا، HIV، سرطان و کاهش فقر پیشتاز هستند. در حالی که در گذشته تحقیقات MIT به پیشرفت‌های علمی مانند توسعه رادار، اختراع حافظه هسته مغناطیسی و مفهوم جهان پرداخته است.

این دانشگاه دانشکده پزشکی و حقوق ندارد، اما یک کالج به نام شاخه علوم و فنون بهداشتی هاروارد-ام‌آی‌تی وجود دارد که رشته‌های مرتبط را ارائه می‌دهد.

در این ارتباط می‌توانید مقالات تحصیل پزشکی در آمریکا و تحصیل دندانپزشکی در آمریکا را مطالعه کنید.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه MIT آمریکا براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۱
رنکینگ جهانی تایمز ۵
رنکینگ جهانی شانگهای ۴
رنکینگ جهانی U.S ۲
جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه MIT

دانشگاه كاليفرنيا (University of California, Berkeley (UCB))

بار دیگر امسال نیز در رتبه چهارم دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) قرار دارد. دانشگاه (UCB) در شاخص تحقیقات نیز امتیازات قابل توجهی کسب می‌کند و در ایالات متحده آمریکا رتبه سوم را دارد. در سال ۱۸۶۶، دانشگاه خصوصی کالیفرنیا، زمینی که اکنون محوطهٔ دانشگاه برکلی است را خریداری کرد. به خاطر نبود منبع مالی کافی، دانشگاهی دیگر که در زمینهٔ کشاورزی، معدن و هنر مکانیکی فعال بود به دانشگاه خصوصی کالیفرنیا پیوست و اولین دانشگاه دولتی ایالت کالیفرنیا، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، به وجود آمد. ۱۰ استاد و ۴۰ دانشجو اعضای این دانشگاه در اولین روز بازگشایی آن بودند.

(UCB) در سال ۱۸۶۸ پس از ادغام دو دانشگاه قدیمی تأسیس شد و امروزه این دانشگاه دارای ۱۸۴ بخش و برنامه دانشگاهی است. هیئت علمی این دانشگاه ۹ جایزه نوبل دارد و تحقیقات آن‌ها موضوعات مختلفی را از پایه‌های روباتیک گرفته تا پلاستیک‌های تجزیه پذیر و منشاء جهان پوشش می‌دهند. تیم‌های ورزشی این دانشگاه به خرس‌های طلایی کالیفرنیا ملقب هستند.

در سال ۲۰۱۴ برکلی شرایط سخت‌تری را برای قبول کردن ورزشکاران در دانشگاه به وجود آورد. در سال ۲۰۱۷ اکثر از ورزشکاران ملزم به داشتن معدل ۳ به بالا هستند. پس از آن، متقاضیانی که به قصد ورزشکاری در برکلی تقاضا می‌دهند، جداگانه توسط مربیان و کارشناسان برکلی بررسی شده و عده‌ای محدود، به دانشگاه راه می‌یابند.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه كاليفرنيا برکلی براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۳۲
رنکینگ جهانی تایمز ۸
رنکینگ جهانی شانگهای ۵
رنکینگ جهانی U.S ۴
جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه كاليفرنيا برکلی

دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (University of California, Los Angeles (UCLA))

در حال حاضر دانشگاه (UCLA) وارد پنج تیم برتر دانشگاه‌ های برتر آمریکا شده است. علی رغم امتیازات بالای این دانشگاه در شاخص‌های مختلف، (UCLA) تنها سومین دانشگاه برتر در ایالت کالیفرنیا است. این دانشگاه در شاخص تنوع و بین‌المللی سازی عملکرد خوبی دارد، جایی که در رتبه سوم مشترک در کشور قرار دارد.

(UCLA) به تنوع، پیشرفت و چشم‌انداز بین‌المللی خود می‌بالد و دانشجویان آن از ۱۱۸ کشور مختلف آمده‌اند. (UCLA) همچنین فارغ‌التحصیلان فوق‌العاده‌ای نیز دارد. در بین فارغ التحصیلان، ۱۵ برنده نوبل، ۲۷۰ مدال‌آور المپیک و ۱۱۹ عنوان انجمن ملی دوومیدانی ورزشی (NCAA) حضور دارند.

در زمان پهلوی، این دانشگاه با دانشگاه تهران روابط و تبادلات فرهنگی داشت. همچنین دانشگاه خوارزمی تهران (دانشگاه تربیت معلم پیشین) نیز از سال ۱۹۷۳ تا زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ خورشیدی، زیر نظر دانشگاه کالیفرنیا قرار گرفته بود. در سال ۱۹۷۵، تعداد ۲۶۶ ایرانی در دانشگاه کالیفرنیا مشغول به تحصیل بودند.

از دانش‌آموختگان ایرانی این دانشگاه می‌توان داریوش مهرجویی و تینا پاکروان نام برد. همچنین این دانشگاه سالیانه فستیوال فیلم ایرانی نیز برگزار می‌کند.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۴۰
رنکینگ جهانی تایمز ۲۰
رنکینگ جهانی شانگهای ۱۴
رنکینگ جهانی U.S ۱۳
جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس

دانشگاه ییل (Yale University)

دانشگاه ییل برای دومین سال متوالی در رتبه ششم باقی مانده است و برترین مدرسه در ایالت کنتیکت است. ییل در شاخص اشتغال‌زایی نمره خوبی گرفته است و در ایالات متحده آمریکا رتبه چهارم را دارد. بسیاری از روسای جمهور آمریکا و همچنین سران دولتی از جمله بیل کلینتون، جورج دبلیو بوش، جان کری و هیلاری کلینتون از این دانشگاه فارغ‌التحصیل گردیده‌اند.

دانشگاه ییل در سال ۱۷۰۱ تأسیس شد و سومین موسسه آموزش عالی قدیمی در ایالات متحده است. این دانشگاه به افتخار بازرگان ولزی الیو ییل، که عواید حاصل از فروش نه عدد کالا را همراه با ۴۱۷ کتاب و تصویر شاه جورج اول اهدا کرده بود، ییل گذاشته شد. این مدرسه در سال گذشته چهار پروژه ساختمانی بزرگ را برای گسترش فضاهای تفکر، یادگیری و معاشرت در محوطه دانشگاه خود انجام داده است.

بر اساس آمار «یو اس نیوز» دانشکده حقوق این دانشگاه همواره رتبه اول را در بین دانشگاه‌های آمریکا احراز کرده‌است. همچنین در سال ۱۸۶۱ اولین مدرک تحصیلی دکتری در آمریکا به فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم و هنر این دانشگاه داده شده‌است. اکثر دانشجویان دوره دکتری در این دانشگاه بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند که هزینه شهریه آن‌ها را پوشش می‌دهد و برای پنج سال اول تحصیل یک کمک هزینه دوازده‌ماهه ارائه می‌دهد.

برای اطلاع بیشتر درمورد بورسیه‌های تحصیلی آمریکا، روی عنوان مقاله کلیک کنید.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه ییل براساس استانداردهای مختلف جهانی، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۱۴
رنکینگ جهانی تایمز ۹
رنکینگ جهانی شانگهای ۱۱
رنکینگ جهانی U.S ۱۱
رتبه‌بندی دانشگاه ییل براساس استانداردهای جهانی

دانشگاه کلمبیا (Columbia University)

علیرغم افت دو رتبه در شاخص امسال یعنی رتبه هفتم، دانشگاه کلمبیا همچنان در جایگاه ۱۰ دانشگاه برتر ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این دانشگاه امسال برترین دانشگاه در ایالت نیویورک نیز شناخته شد و نمرات فوق‌العاده بالایی در شاخص‌های تحقیق و قابلیت اشتغال کسب کرده است و در هر یک رتبه ششم را دارد. دانشگاه کلمبیا در سال ۱۷۵۴ تأسیس شد. این دانشگاه قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در ایالت نیویورک و پنجمین موسسه آموزش عالی قدیمی در ایالات متحده آمریکا است.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دانشگاه کلمبیا بالاترین تعداد برنده جایزهٔ نوبل برای استادان یا فارغ التحصیلان آن بوده که در این زمینه گوی سبقت را از سایر دانشگاه های سراسر دنیا ربوده است. جایزه پولیتزر که معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود، هر ساله با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران و نیز نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان برجسته داده می‌شود.

جالب است بدانید که، دانشنامه ایرانیکا (به لاتین: Encyclopædia Iranica) که یک پروژه گروهیِ بین‌المللی و بزرگ‌ترین و جامع‌ترینِ پروژه ایران‌شناختی است در این دانشگاه منتشر می‌شود. حمید دباشی استاد ایرانی ادبیات تطبیقی و مطالعات ایرانی دانشگاه کلمبیا بوده و احسان یارشاطر که بنیان‌گذار و سر ویراستار پروژه دانشنامه ایرانیکا بود، در این دانشگاه به درجه استادی رسیدند.

باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، از دانش آموختگان این دانشگاه محسوب می‌شود. دوایت آیزنهاور، سی و چهارمین رئیس‌جمهوری آمریکا، از سال ۱۹۴۸ تا سال ۱۹۵۳ رئیس دانشگاه کلمبیا بوده‌ است.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه کلمبیا براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۱۹
رنکینگ جهانی تایمز ۱۱
رنکینگ جهانی شانگهای ۸
رنکینگ جهانی U.S ۶
جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه دانشگاه کلمبیا

دانشگاه پرینستون (Princeton University)

دانشگاه پرینستون امسال با یک پله صعود به رتبه هشتم در بین دانشگاه های برتر کشور آمریکا راه یافته است. پرینستون در هر یک از شاخص‌ها، به ویژه شاخص تجربه یادگیری، نمرات خوبی کسب کرده است که، رتبه اول در این شاخص‌ها را با دانشگاه دوک (Duke University) که رتبه ۱۳ را در بین دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا دارد، تقسیم می‌کند.

دانشگاه پرینستون لیستی از فارغ‌التحصیلان برجسته را در کارنامه خود دارد، از جمله دو رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، جیمز مدیسون و وودرو ویلسون. از دیگر فارغ‌التحصیلان برجسته در حوزه سیاست می‌توان به میشل اوباما؛ بازیگران، جیمی استوارت و دیوید دوچوونی، همچنین رئیس گوگل اریک اشمیت و فضانورد آپولو پیت کنراد اشاره کرد. پرینستون را می‌توان خانهٔ استادان بزرگ فیزیک و ریاضی هم‌چون آلبرت اینشتین دانست.

از استادان بنام دانشگاه پرینستون می‌توان به جان فوربس نش نابغه ریاضیات و یکی از بزرگترین ریاضیدانان قرن معاصر و تاریخ بشر اشاره کرد که موفق به دریافت جایزهٔ نوبل در سال ۱۹۹۴ شد. همچنین مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی و تنها زن برنده مدال فیلدز پیش از پیوستن به دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۸، استاد دانشگاه پرینستون بوده است.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه پرینستون براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۲۰
رنکینگ جهانی تایمز ۷
رنکینگ جهانی شانگهای ۶
رنکینگ جهانی U.S ۱۱
جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه پرینستون

دانشگاه نیویورک (New York University (NYU))

پس از دو پله صعود، در سال جاری دانشگاه نیویورک در رتبه نهم در بین دانشگاه های برتر آمریکا قرار گرفت. این دانشگاه، دومین دانشگاه برتر در ایالت نیویورک است. دانشگاه (NYU) بهترین امتیاز خود را در شاخص تنوع و بین‌المللی سازی کسب کرده است و رتبه اول را در کنار دانشگاه کالیفرنیا، دیویس (California, Davies) که رتبه ۲۴ را در بین دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکادارد، تقسیم می‌کند.

این دانشگاه که در سال ۱۸۳۱ تأسیس شد، بزرگترین دانشگاه خصوصی ایالات متحده آمریکا بوده و در نیویورک واقع است. در سال ۲۰۱۸ دانشگاه نیویورک در رتبه‌بندی جهانی که توسط مؤسسه تایمز، رتبه‌بندی شانگهای، یواس نیوز و ورلد ریپورت انجام شد در میان ۴۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت.

هدف (NYU) پذیرش هویت شهری و تمرکز حرفه‌ای و گنجاندن چشم‌انداز جهانی در برنامه‌های خود است. محوطه اصلی دانشگاه نیویورک در شهر نیویورک است، اما این دانشگاه دارای دو پردیس در شهرهای ابوظبی و شانگهای است.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه نیویورک براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۴۲
رنکینگ جهانی تایمز ۲۶
رنکینگ جهانی شانگهای ۲۷
رنکینگ جهانی U.S ۲۹
جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه نیویورک

دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania)

دهمین جایگاه در بین دانشگاه های برتر آمریکا متعلق به دانشگاه پنسیلوانیا است. دانشگاه پنسیلوانیا که در فیلادلفیا واقع شده، دارای بالاترین رتبه در ایالت پنسیلوانیا است و پنجمین دانشگاه برتر در کشور آمریکا از نظر اشتغال است.

دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۷۴۰ تاسیس شد و یک کالج خصوصی در لیگ آیوی (Ivy League) است که بیش از ۲۶۵۵۰ دانشجو دارد. این دانشگاه بسیار انحصاری است، زیرا تنها ۹ درصد از متقاضیان آن در سال تحصیلی ۲۰۲۰/۲۱ پذیرفته شده‌اند.

دانشگاه پنسیلوانیا نخستین دانشگاه آمریکایی است که به شکل همزمان رشته‌هایی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه کرده‌ است. در ده سال اخیر، ۹ نفر از استادان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. در سال ۲۰۱۰ این دانشگاه در بین پنج دانشگاه برتر تحقیقاتی آمریکا جای گرفت.

جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه پنسیلوانیا براساس استانداردهای جهانی مختلف، به شرح زیر است:

نام رنکینگ رتبه
رنکینگ جهانی QS ۱۳
رنکینگ جهانی تایمز ۱۳
رنکینگ جهانی شانگهای ۱۵
رنکینگ جهانی U.S ۱۴
جایگاه و رتبه‌بندی دانشگاه پنسیلوانیا

شرایط تحصیل در برترین دانشگاه های آمریکا

اکثر دانشگاه‌ها چه در آمریکا و چه در دیگر کشورها به شما این امکان را می‌دهند که مستقیماً در وب‌سایت‌های خود دانشگاه اقدام به درخواست پذیرش کنید. هنگام مراجعه به وب‌سایت دانشگاه‌های آمریکا حتماً الزامات را با دقت بخوانید و سپس برای ارائه درخواست آماده شوید.

دانشجویان غیر آمریکایی ممکن است ملزم به ارائه مدرکی باشند که مهارت‌های زبان انگلیسی آن‌ها برای شرکت در کلاس‌ها را اثبات کند. بنابراین، حتماً گواهینامه‌های: TOEFL iBT ،IELTS Academic ،PTE Academic یا C1 Advanced خود را در دسترس داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه های برتر امریکا

دانشگاه‌ها و برنامه‌های مختلف در آمریکا به مدارک متفاوتی نیاز خواهند داشت. با این حال، مواردی که در صورت درخواست برای دانشگاه در ایالات متحده آمریکا به احتمال زیاد به آن‌ها نیاز خواهید داشت شامل موارد زیر است:

 • دیپلم ۱۲ ساله از دبیرستان (مدارک دانشگاهی برای تحصیلات تکمیلی)
 • نمرات دبیرستان (نمرات دانشگاه برای تحصیلات تکمیلی)
 • خلاصه سوابق کاری
 • نمرات آزمون (SAT ،ACT ،GRE ،GMAT)
 • مدارک مربوط به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • هزینه درخواست
 • نوشتن نمونه (Writing sample)
 • عکس پاسپورت
 • گواهی تولد
 • ارائه پروپوزال تحقیقی (برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)

توجه داشته باشید که تمامی این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه و به دانشگاه مورد نظر ارسال شوند.

زمان ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه های برتر آمریکا

 • برای پذیرش پاییز، مهلت‌های اولیه بین اکتبر و نوامبر سال قبل خواهد بود.
 • برای پذیرش پاییز، مهلت‌های معمول پذیرش بین فوریه و مارس همان سال خواهد بود.
 • برای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد در آمریکا یا دکترا در آمریکا)، مهلت درخواست دانشگاه‌های آمریکایی بستگی به ترمی دارد که شما در آن ثبت نام کرده‌اید (بهار یا پاییز).
 • اگر برای پذیرش پاییز درخواست می‌کنید، مهلت درخواست پذیرش شما می‌تواند در هر نقطه از ژانویه تا مارس باشد.
 • اگر برای پذیرش بهار درخواست می‌کنید، احتمالاً مهلت درخواست پذیرش شما بین جولای و سپتامبر، سال قبل است.

این مهلت‌ها بسته به برنامه‌ای که برای آن متقاضی هستید یا مایل به تحصیل در کدام دانشگاه در آمریکا هستید می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های برتر آمریکا

در جدول زیر میتوانید هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آمریکا را مشاهده نمایید.

رتبه دانشگاه شهریه
۱ دانشگاه هاروارد ۵۱۱۴۳ دلار
۲ دانشگاه استنفورد ۵۵۴۷۳ دلار
۳ موسسه فناوری تکنولوژی ماساچوست ۵۵۵۱۰ دلار
۴ دانشگاه كاليفرنيا، برکلی ۲۹۷۵۴ دلار برای دانشجویان خارج از ایالت است + ۱۴۲۵۴ دلار
۵ دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس ۲۹۷۵۴ دلار برای دانشجویان خارج از ایالت است + ۱۳۲۵۸ دلار
۶ دانشگاه ییل ۵۹۹۵۰ دلار
۷ دانشگاه کلمبیا ۶۱۰۸۰ دلار
۸ دانشگاه پرینستون ۵۶۰۱۰ دلار
۹ دانشگاه نیویورک ۵۶۵۰۰ دلار
۱۰ دانشگاه پنسیلوانیا ۵۴۶۵۲ دلار