کار در ایالات‌متحده

بسیاری از افراد در سرتاسر جهان، علاقه‌مند کار در آمریکا هستند. یک روش معمول برای کار موقت در ایالات‌متحده به‌عنوان فرد غیرمهاجر، این است که کارفرمای احتمالی از طرف شما، دادخواست خود را به USCIS (اداره مهاجرت آمریکا) ارائه دهد. درصورت تایید اداره مهاجرت آمریکا، شما می‌توانید برای اخذ ویزای کار آمریکا اقدام کنید.

اگر در خارج از ایالات‌متحده زندگی می‌کنید و قصد کار در آمریکا را دارید، معمولاً باید از وزارت امور خارجه ایالات‌متحده (DOS) درخواست ویزای کار آمریکا را بکنید. افرادی که کشور ملیت آن‌ها معاف از ویزا باشد، برای ورود به خاک کشور آمریکا، به ویزای آمریکا نیاز ندارند.

از آنجایی که سفارت یا کنسولگری آمریکا در ایران وجود ندارد، شما برای اخذ ویزای آمریکا می‌توانید به یکی از کشورهای همسایه (ترکیه، ارمنستان، امارات متحده عربی و غیره) مراجعه کنید.

شرایط اخذ ویزای کار آمریکا

برای کسی که متقاضی ویزای کار در آمریکا است، سه شرط وجود دارد که باید قبل از درخواست ویزا آن‌ها را انجام دهد. اگر حتی یکی از این شرایط را نداشته باشید، ممکن است سفارت درخواست ویزای شما را رد کند. رد درخواست ویزا باعث می‌شود که نتوانید به آمریکا سفر کنید و در آن‌جا مشغول به کار شوید.

پیش‌شرط‌ های اخذ ویزای کار آمریکا

قبل از درخواست ویزای کار آمریکا باید برای یک موقعیت شغلی پذیرفته شوید. همچنین قبل از شروع پروسه صدور ویزا، اداره مهاجرت ایالات‌متحده به اسناد مختلفی از سوی کارفرمای شما نیاز دارد. توصیه می‌شود قبل از اقدام برای درخواست ویزا با یک وکیل مهاجرت به آمریکا صحبت کنید.

دادخواست تأییدشده توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS)

قبل از درخواست ویزای کار ایالات‌متحده، کارفرمای شما باید دادخواست کارگر غیرمهاجر را در USCIS ثبت کند. این دادخواست که با  فرم I-129 ( فرم درخواست یک کارگر غیرمهاجر برای ویزای کار آمریکا) شناخته می‌شود، مهم‌ترین سند برای دریافت ویزای کار شما است.

زمانی‌که USCIS دادخواست کارفرمای شمارا تأیید کرد، می‌توانید پروسه درخواست ویزا را شروع کنید. بااین‌حال، اگر دادخواست شما تأیید شود نیز، بدان معنا نیست که سفارت آمریکا به‌طور خودکار ویزای کار را به شما می‌دهد. به دلایل مختلفی مانند نقص مدارک ممکن است حتی درصورت تأیید دادخواست USCIS، سفارت ویزای کار را برای شما صادر نکند.

تأیید مجوز کار توسط وزارت کار (DOL)

برای برخی از ویزاهای کاری، مخصوصا انواع ویزای H-1B، H-1B1، H-2A و H-2B، لازم است کارفرمای شما دارای گواهینامه از DOL (وزارت کار ایالات متحده امریکا) باشد. کارفرمای شما باید قبل از ثبت دادخواست در USCIS، از DOL درخواست نیروی کار کند.

 دولت ایالات‌متحده این گواهینامه را به‌عنوان اثبات نیاز کارفرمایان ایالات‌متحده به کارگران خارجی می‌داند. کارفرما باید ثابت کند که در ایالات متحده آمریکا شخص مناسبی برای این شغل وجود ندارد. به‌عبارتی، کارگران خارجی نباید موقعیت‌های شغلی شهروندان ایالات‌متحده را پرکنند.

علاوه‌بر شرایط ذکر شده که برای همه‌کسانی که می‌خواهند ویزای کار ایالات‌متحده بگیرند اعمال می‌شود، ممکن است مدارک دیگری نیز وجود داشته باشد که از شما درخواست کنند.

اسناد و مدارک موردنیاز برای ویزای کار آمریکا

شما به‌عنوان یک فرد خارجی برای اخذ ویزای کار آمریکا باید این مدارک را نیز داشته باشید:

 • گذرنامه معتبر که باید برای کل مدت اقامت شما در ایالات‌متحده و شش ماه دیگر پس از بازگشت، اعتبار داشته باشد.
 • عکس شخص متقاضی، هنگام پر کردن فرم درخواست آنلاین ویزای آمریکا، باید بارگذاری شود.
 • شماره رسید که می‌توانید آن را در دادخواست تأییدشده خود برای کارگر غیرمهاجر (فرم I-129) که کارفرمای شما ثبت کرده است، پیدا کنید.
 • تکمیل صفحه تأیید درخواست ویزای غیرمهاجرتی خود (فرم DS-160).
 • رسید پرداخت هزینه که ثابت می‌کند شما هزینه درخواست را پرداخت کرده‌اید. برای ویزاهای کاری آمریکا، هزینه درخواست ۱۹۰ دلار است. همچنین ممکن است هزینه‌های اضافی نیز اعمال شود. این هزینه بسته به سفارتی که مراجعه می‌کنید، متغییر است.
 • کسانی که متقاضی ویزای L (ویزای ترانسفر داخل شرکتی) هستند، باید فرم I-129S پرشده (دادخواست غیرمهاجر بر اساس دادخواست L پتو) داشته باشند. هنگام مصاحبه ویزا باید این فرم را به‌همراه داشته باشید.
 • اثبات اینکه پس از پایان کار در ایالات‌متحده به کشور خود بازخواهید گشت. این امر درمورد انواع ویزاهای کاری به‌استثنای ویزای H-1B و L اعمال می‌شود. نمونه‌هایی از چگونگی اثبات بازگشت از ایالات‌متحده شامل موارد زیر است:
 • ارسال وضعیت اقتصادی خود
 • اثبات روابط خانوادگی شما
 • برنامه‌های بلندمدت شما (در صورت لزوم)
 • تعیین مدت اقامت

مراحل اخذ ویزای کار آمریکا

اگر شرایط لازم برای کار در آمریکا را داشته باشید و همچنین اسناد و مدارک را تکمیل کرده باشید، واجد شرایط برای شروع درخواست ویزای کار ایالات‌متحده هستید.

اخذ ویزای کار آمریکا با تکمیل مراحل زیر همراه است:

برنامه ویزا غیرمهاجرتی آنلاین (فرم DS-160) را تکمیل کرده و صفحه تأیید را چاپ کنید

اطلاعاتی که در فرم DS-160 (دربردارنده اطلاعات شخصی شما) وارد می‌کنید باید همه درست باشد. درصورت ارائه هرگونه اطلاعات نادرست، سفارت دلیل کافی برای رد ویزای شما را خواهد داشت. باوجود این‌که فرم DS-160 برای بسیاری از زبان‌ها موجود است، اما پاسخ‌های شما باید به زبان انگلیسی باشد.

وقت مصاحبه خود را برنامه‌ریزی کنید

باتوجه به تعداد زیادی از درخواست‌هایی که سفارت‌های ایالات‌متحده دریافت می‌کنند، باید مطمئن شوید که زمان مصاحبه خود را به‌محض برآورده شدن کلیه شرایط، برنامه‌ریزی کرده‌اید. اگر شما کمتر از ۱۳ سال یا بیشتر از ۸۰ سال دارید، مصاحبه ویزا به‌طورکلی موردنیاز نیست. در مورد افراد بین ۱۴ تا ۷۹ سال، مصاحبه ضروری است، اما اگر درحال تمدید ویزا هستید، موارد استثنایی وجود دارد.

در مصاحبه سفارت شرکت کنید

مصاحبه شما و اطلاعات موجود در فرم DS-160 برای سفارت ایالات‌متحده در تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا به شما ویزا داده می‌شود یا خیر، مفید خواهد بود. به همین دلیل، بسیار مهم است که شما به‌موقع، با لباس مناسب و همراه با تمام مدارک لازم در مصاحبه حاضر شوید. علاوه‌بر این، شما باید به تمام سؤالات مصاحبه سفارت آمریکا تا آنجا که ممکن است به‌طور کامل پاسخ دهید. همیشه اطلاعات واقعی را ارائه دهید.

مراحل اضافی را تکمیل کنید

بسته‌به‌ موقعیت مکانی خود (کشوری که اقامت آن را دارید)، قبل، درحین یا بعد از مصاحبه، باید اثرانگشت دیجیتال بدهید و همچنین هزینه‌های اضافی را پرداخت کنید. پس از پردازش ویزا، اگر سفارت ایالات‌متحده ویزای کار را به شما بدهد، ممکن است شما مجبور به پرداخت هزینه صدور ویزا باشید. میزان هزینه صدور ویزا براساس کشور مبدأ شما تعیین می‌شود.

حقوق و مسئولیت‌های کارکنان در آمریکا

کارگران موقت در آمریکا مجموعه‌ای از حقوق را دارند که دولت به آن‌ها اعطا می‌کند. اگر کسی در ایالات‌متحده حقوق شما را نقض کند، می‌توانید آن را گزارش کنید. نگران نباشید، در این شرایط ویزای شما باطل نمی‌شود. درصورتی‌که ویزای شما اعتبار داشته باشد، دولت حق بازگردادن شما را به کشورتان ندارد.

اگر بازرسان Homeland Security (وزارت امنیت ملی آمریکا) به شما اجازه ورود به ایالات‌متحده را دادند، اجازه ورود به آمریکا را خواهید داشت. شما همچنین حق‌دارید برای تمدید اقامت خود درخواست دهید. اما با اتمام زمان ویزا، شما نمی‌توانید در این کشور بمانید، مگر اینکه سفارت ویزای شما را تمدید کند. اگر بعد از اتمام اعتبار ویزای کاری خود در کشور بمانید، ممکن است در آینده واجد شرایط درخواست ویزا نباشید.

به‌عنوان یک دارنده ویزای کار در آمریکا از حقوق زیر برخوردار هستید:

 • شما حق‌دارید برای همسر یا فرزندان خود در همان دسته ویزایی که دارید درخواست ویزا کنید.
 • برای دارندگان ویزای H، همسر و فرزندان شما باید برای ویزای H-4 اقدام کنند.
 • اگر ویزای L دارید، افراد تحت تکفل شما باید برای ویزای L-2 اقدام کنند.
 • برای ویزای O، همسر و فرزندان باید برای ویزای O-3 اقدام کنند.
 • همسر و فرزندان دارنده ویزای P باید برای ویزای P-4 اقدام کنند.
 • افراد داراب ویزای Q، اگر همسر و فرزندان دارند باید برای ویزای Q-3 اقدام کنند.

انواع ویزای کار آمریکا

طبقه‌بندی انواع ویزایی که به شما امکان می‌دهد در ایالات‌متحده کار کنید به شرح جدول زیر است:

نوع ویزا

تعریف

H1B

شخصی که شغل تخصصی دارد.

H-1B1

توافق‌نامه تجارت آزاد حرفه‌ای (فقط برای سنگاپور و شیلی)

H-2A

کارگر کشاورزی موقت

H-3

بازدیدکننده کارآموز یا آموزش ویژه

L1

نیروی انتقالی درون شرکتی

P-1

ورزشکار فردی یا تیمی یا عضو گروه سرگرمی

P-2 / P-3

هنرمند یا سرگرم‌کننده

I

نمایندگان یا رسانه‌های خارجی

R-1

کارگر مذهبی غیرمهاجر موقت

TN

کارگران NAFTA

O-1

ویزا برای افراد با توانایی‌های خارق العاده (دارای بیش از یک مدرک یا مجوز در علوم، هنر یا تجارت)